Prima pagină » International » Condamnat pe nedrept, despăgubit cu milioane! Povestea bărbatului care a pierdut 13 ani din viață
Condamnat pe nedrept, despăgubit cu milioane! Povestea bărbatului care a pierdut 13 ani din viață

Condamnat pe nedrept, despăgubit cu milioane! Povestea bărbatului care a pierdut 13 ani din viață

15 ian. 2026, 23:01,
Redacția BZI în International

Manfred Genditzki, un bărbat în vârstă de 65 de ani, din Germania, condamnat pe nedrept pentru crimă, va primi despăgubiri-record în valoare de 1,3 milioane de euro, după ce a stat peste 13 ani în închisoare pentru o faptă pe care nu a comis-o.

Manfred Genditzki a fost arestat în urmă cu 13 ani, după ce a fost condamnat pe viață pentru uciderea brutală a unei femei.

Liselotte K., în vârstă de 87 de ani, locuia în același bloc cu Manfred Genditzki.Bărbatul, care era și administratorul imobilului, ajuta frecvent pe pensionară la cumpărături. Într-o zi, în 2008, femeia a fost găsită moartă în cada din baie, cu vânătăi la cap.

Pentru că obișnuia să meargă des la ea și să o ajute, anchetatorii l-au considerat pe bărbat principalul și singurul suspect, potrivit presei din Germania.

Oamenii legii au susținut că, în urma unei dispute, bărbatul și-ar fi înecat victima.

I s-au acordat 75 de euro pe zi pentru fiecare zi petrecută în detenție

În urma a două procese și a revizuirii sentinței, judecătorii din München au admis această ipoteză și l-au condamnat pe Manfred Genditzki. Totuși, conform concluziilor recente, Liselotte K. ar fi decedat cel mai probabil din cauza unei căzături accidentale în baie.

Avocata lui Manfred Genditzki, Regina Rick, a demonstrat de asemenea că momentul decesului a survenit mult mai târziu decât se estimase inițial și, de asemenea, că bărbatul nu se afla în locuința femeii la momentul respectiv.

Însă, timpul nu a putut fi dat înapoi. Timp de 13 ani, nu și-a văzut fiica crescând și nu a avut voie să participe la înmormântarea mamei sale.

În 2022, când își pierduse speranța, un gardian i-a întins un telefon în timp ce lucra la spălătoria penitenciarului din Landsberg. Cineva i-a rostit cuvintele: „Sunteți liber!”.

După ce a ieșit din închisoare, bărbatul a declarat: „Nu voi face salturi de bucurie. Nu am niciun motiv să sărbătoresc”.

„Este o idee de nesuportat pentru orice om să fie condamnat pe nedrept”

În data de 7 iulie 2023, a avut loc achitarea definitivă, în cadrul procedurii de redeschidere a procesului.

„Este o idee de nesuportat pentru orice om să fie condamnat pe nedrept la o pedeapsă cu închisoarea”, a recunoscut acum oficial statul bavarez.

Astfel, a primit despăgubiri în valoare de 1,3 milioane de euro, în care sunt incluse toate pretențiile rezultate din condamnare, detenție și procedura de revizuire, precum și despăgubirile deja plătite anterior.

Inițial, i s-au acordat 75 de euro pe zi pentru fiecare zi petrecută în detenție, totalizând aproape 400.000 de euro. De asemenea, a primit peste 450.000 de euro pentru venituri pierdute și contribuții la pensie.

Acum, el a declarat că singura dorință pe care o are este doar o perioadă liniștită alături de familia sa.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său
Iniţiativa „Bucharest Nine“ (B-9) este o platformă de cooperare politică şi economică între nouă ţări NATO pentru consolidarea securităţii euro-atlantice pe flancul estic. Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9. Formatul București 9 a fost înfiinţat la iniţiativa fostului preşedinte al României, Klaus Iohannis, şi a preşedintelui Poloniei, Andrzej Duda, în 2015, iar prima […]
Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
08 aprilie 2026
08 aprilie 2026