Prima pagină » Actualitate » Copiii și tinerii maltratați în familii au ajuns la psiholog! Poveștile acestora au oripilat auditoriul! – FOTO

Copiii și tinerii maltratați în familii au ajuns la psiholog! Poveștile acestora au oripilat auditoriul! – FOTO

29 feb. 2020, 04:00,
Bianca Ciubotariu în Actualitate

Tinerii beneficiari ai Centrului de Servicii Integrate pentru Victimele Violenței în Familie, ajutați și îndrumați de psiholog, au învățat tehnici și modalități de a evita violența. Aceștia au povestit coordonatorilor situațiile dificile cu care s-au confruntat, iar coordonatorii activității au rămas oripilați. Direcția de Asistență Socială (DAS) Iași și-a propus ca prin această activitate să ajute tinerii să-și întărească cât mai mult competențele sociale și emoționale pentru a ști cum să acționeze și să reacționeze în cazul confictelor.

„În fiecare zi, în întrega lume se estimează 227 de copii și tineri cu vârstele cuprinse între 0 și 19 ani care mor ca rezultat al violenței interpersonale. Totodată, mai mulți copii sunt spitalizați cu diverse traumatisme în urma agresiunilor fizice. Factorii derterminanți sunt competențele sociale mediocre, impulsivitatea, neglijarea îndatoririlor școlare și sărăcia”, spun reprezentanții instituției.

Violența constituie o problemă de sănătate publică la scară mondială

Prin intermediul acestei întâlniri cu psihologul, beneficiarii au înțeles că, lucrând activ la dezvoltarea lor personală și profesională, vor avea șansa de a se proteja împotriva violenței. Reprezentanții DAS susțin că violența copiilor și adolescenților constituie o problemă de sănătate publică la scară mondială.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!
Criza în educație continuă după o decizie care schimbă structura anului de început la liceu. După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia. În timp ce autoritățile invocă scăderea numărului de absolvenți de gimnaziu și o optimizare a rețelei școlare, profesorii avertizează că vor rămâne fără ore, […]
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 martie 2026
10 martie 2026