Prima pagină » Actualitate » Culmea culmilor! Codrin Ştefănescu, secretar general APP, anunţă că securiştii strigă „securiştii”, la BZI LIVE – VIDEO EXCLUSIV
Culmea culmilor! Codrin Ştefănescu, secretar general APP, anunţă că securiştii strigă „securiştii”, la BZI LIVE - VIDEO EXCLUSIV

Culmea culmilor! Codrin Ştefănescu, secretar general APP, anunţă că securiştii strigă „securiştii”, la BZI LIVE – VIDEO EXCLUSIV

21 iun. 2022, 16:20,
în Actualitate

Codrin Ştefănescu, secretarul general al Alianţei Pentru Patrie (APP), a făcut noi declaraţii în Studioul BZI LIVE. De această dată, cunoscutul politician a comentat declaraţia directorului Serviciului Român de Informaţii (SRI), Eduard Hellving.

„Directorul SRI ne vorbeşte despre securism. Sunt foarte multe autosesizări din partea centrală după conferinţa de presă. El spune să ne delimităm de securism. Aici nu vorbim şi despre liderii care sunt acaparaţi de reprezentanţii SRI? Nu vorbim de protocoale? Acum apar legi, de măsuri internaţionale care încep să anuleze tot. Până şi pe Gică Popescu l-au arestat şi am tăcut. Ziariştii dau în vileag pe cei cu epoleţi. În pandemie ne învăţau să stăm acasă şi să susținem toate aberaţiile. Ce se recomandă de dincolo, se execută tot: ura pentru biserică şi şcoală, LGBT. Când vorbim despre securism trebuie să vorbim aplicat. Trebuia să spună că sunt în partide, ministere şi guvern nişte oameni care se dau securişti şi nu sunt de la noi şi invers. Trebuia să spună că nu trebuie să se mai bage cu bocancii în presă. Acest serviciu prin şeful lui dă un semnal foarte uşor către Cotroceni”, a menţionat Codrin Ştefănescu, în exclusivitate pentru BZI LIVE.

Codrin Ştefănescu, despre securismul din România

Reprezentantul Alianţei Pentru Patrie, Codrin Ştefănescu, aduce acuzaţii precum că în ultimele decenii doar Traian Băsescu şi Klaus Iohannis au susţinut securismul. De asemenea, oamenii SRI au susţinut politicienii actuali să aducă România în situaţia prezentă.

„Securismul în România a fost susţinut de Băsescu timp de 10 ani şi Iohannis. Acolo a ajuns sprijinit de acest sistem. Dacă în America se întâmpla ce se întâmplă în România se desfăşurau anchete şi zburau toţi. La noi, se scriu articole şi rămân doar atât. Situaţia economică de azi este datorată de oamenii din sistem, slugi care execută ordine şi de aia avem preţurile mari la tot, anulari de subvenţii, taxe şi impozite mai mari. Oamenii din SRI au susţinut politicienii care execută sarcinile au adus România pe butuci. Românii înţeleg că nu se mai vorbeşte de securism pentru că este în jurul nostru. Suntem minţiţi şi ni se spune că este bine, dar cei care se uită în portofel strigă”, a mai spus Codrin Ştefănescu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
15 august 2026
15 august 2026