Pe drumurile naționale din zona Moldovei se circulă în condiții de iarnă, însă fără restricții majore, potrivit lui Mugurel Ovidiu Laicu. Carosabilul este, în această dimineață, majoritar umed cu zăpadă frământată, iar utilajele DRDP Iași acționează cu peste 200 de autoutilaje pentru a menține rețeaua de aproximativ 3.000 km de drumuri naționale în stare sigură. Conducătorii auto sunt sfătuiți să circule cu atenție și să se informeze despre starea drumurilor la dispeceratele DRDP Iași (0232.213 168) și CNAIR (021.9360).
Totuși, autoritățile au decis închiderea unui sector important: DN2N, între km 8 și km 17 (Bogza – Dumbrăveni), începând cu ora 09:30, din cauza viscolului și a depunerilor de zăpadă viscolită pe carosabil.
„Măsura a fost luată pentru siguranța participanților la trafic. Utilajele de deszăpezire intervin în zonă pentru degajarea carosabilului și împrăștierea de material antiderapant. Recomandăm conducătorilor auto să evite deplasările în zonă până la redeschiderea circulației, să respecte semnalizarea rutieră și să se informeze din surse oficiale înainte de a porni la drum”, a transmis Cristian Pistol.
Situația arată că, deși majoritatea drumurilor din Moldova rămân funcționale, condițiile meteo pot afecta anumite sectoare, iar autoritățile monitorizează permanent traficul și intervin cu utilaje și echipe pregătite pentru a menține siguranța participanților la trafic. Conducătorii auto trebuie să fie precauți, să adapteze viteza și să evite zonele afectate până la curățarea completă a carosabilului.