Prima pagină » National » Cum vor fi testați antidrog copiii în școli. Anunțul ministrului Educației
Cum vor fi testați antidrog copiii în școli. Anunțul ministrului Educației

Cum vor fi testați antidrog copiii în școli. Anunțul ministrului Educației

08 sept. 2023, 21:20, 1 ,
în National

Ministrul Educației, Ligia Deca, a explicat de ce se dorește testarea antidrog a elevilor și cum se vor realiza aceste teste. Specialiștii de la Ministerul Educației lucrează la o lege pentru testarea antidrog în școli, a anunțat ministrul Educației, Ligia Deca, cea care a adăugat că grupul de lucru va pune toate detaliile la punct în următoarele două luni, iar testele vor viza doar elevii care atrag suspiciuni.

Întrebată de ce se dorește, de fapt, această testare antidrog a copiilor, ministrul Educației a spus, în exclusivitate la Antena 3:

„Plan național de acțiune pentru siguranță școlară”

„În acest moment vorbim de un plan național de acțiune pentru siguranță școlară.

Obiectivul este siguranța în școală pentru a putea avea un proces educațional de calitate și pentru a avea școli în care elevii și profesorii se simt în siguranță.

În plan național pe care l-au semnat împreună Ministerul Educației, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Sănătății, Ministerul Familiei și Ministerul Culturii. Vorbim de o serie întreagă de acțiuni.

Între ele este și elaborarea unui cadru normativ care să faciliteze depistarea consumului de droguri în școli pe baza unor proceduri:

  1. Să implice acordul părințiilor.
  2. Să asigure confidențialitatea și nediscriminarea.
  3. Să evite stigmatizarea sau bulling-ul”, a spus Ligia Deca.

Întrebată ce se va întâmpla în momentul în care un copil suspect că este consumator va fi depistat pozitiv, Ligia Deca a spus:

„Primul pas pe care trebuie să-l facem în cazul confirmării unei astfel de suspiciuni este să fie informată familia.

Familia trebuie să afle și să fie ajutată

Să știe ce înseamnă un plan de consiliere, să știe cum să sprijine copilul pentru a ieși din situația de dependență și împreună cu școala să poată să facă măsurile necesare pentru a-i nu fi afectat copilului, dreptul la educație.

În niciun caz nu ne dorim ca acest proces prin care asigurăm siguranța în școli, stigmatizează anumiți copii.

Ceea ce ne dorim este ca acei copii care sunt într-o situație de vulnerabilitate, pentru că asta este dependența de droguri, să existe toate informațiile în așa fel încât copilul să fie ajutat să iasă din această stare de dependență.

Finalitatea este prevenirea consumului de droguri în școli și ajutarea tinerilor care au diferite dependențe, inclusiv cea de droguri.

Școala, în primul rând trebuie să facă zona de informare, educare, privind efectele consumului de droguri”, a mai menționat ministrul.

Întrebată când ar putea fi implementat acest proiect, ministrul a spus:

„Odată ce grupul de lucru va fi constituit va fi anunțat și calendarul de lucru.

Cu siguranță nu va fi din această toamnă, dar ceea ce cu siguranță vom avea sunt campaniile de informare pe care ministerul Educației le-a realizat și în ceilalți ani cu centrele de evaluare și consum de droguri”, a precizat Ligia Deca, în exclusivitate la Antena 3 CNN.

Bugetul.ro
Grila TV din România se schimbă din 1 martie. Noul post de televiziune a început emisia, iar cei mai mici dintre telespectatori sunt cei mai încântați
redactia.ro
Bucurie fără margini pentru Vladimir Putin. Ce cadou îi pregătește Donald Trump președintelui Rusiei
Bugetul.ro
Panică la Altex și Flanco după anunțul eMAG. Cum reușește cel mai mare magazin online din România să își depășească principalii rivali din piața autohtonă
a1.ro
Oana Radu, taxată dur pentru kilogramele în plus. Cum a apărut la Sala Palatului alături de Dorian Popa
Playtech.ro
Ţara care nu mai accepta românii! Motivul, unul controversat. Este un stat european, mulţi trăiesc deja acolo
observatornews.ro
ANM a actualizat prognoza meteo pentru următoarele patru săptămâni. Vremea în România până pe 31 martie
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Un martie cum nici n-am visat. Uitați toate prognozele de până acum
realitatea.net
Băutura bogată în colagen care întinerește pielea și fortifică oasele în doar o lună. Conține un ingredient cheie, pe care îl găsești la 2 lei în magazine
SportpeSurse
Acuzații grave aduse jurnalistei Anca Alexandrescu despre legăturile pe care le are cu Horațiu Potra și Călin Georgescu
Playtech.ro
Ce pensie uriaşă încasează Gigi Becali în fiecare lună. Latifundiarul este şi el uimit de sumă: 'Nu am muncit...
Dailybusiness.ro
Pensionarii sunt obligați să returneze banii! Au primit pensii mai mari din greșeală
RomaniaTV
Cuplul-surpriză al momentului! Mădălina Ghenea şi Sebastian Stan, împreună! Unde şi cum au fost surprinşi cei doi
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Vestea MOMENTULUI din Ucraina. Anunțul făcut de Zelenski, după umilința din SUA. Nimeni nu credea că o să mai audă asta!
redactia.ro
Decizia neașteptată luată de americani în privința Rusiei. Donald Trump i-a surprins pe toți
ego.ro
Blocaj în divorțul Prodan - Reghe! Palatul de la Snagov, ipotecat! Declarațiile exclusive ale celor doi
Comentarii
  • CETATEAN SIMPLU

    ACEST MINISTRU HABAR NU ARE DE EDUCATIE,,,,,TOTUL E POLITIC!!!!
    ACUM S-A TREZIT CA SUNT DROGURI IN SCOLI???? UNDE ERA PANA ACUM??? S-AU VOR SA MASCHEZE ALTCEVA??

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 martie 2025
04 martie 2025