Prima pagină » Stiri si curiozitati » Cuvinte cu „nt” la început: Trucuri pentru jucătorii de Fazan

Cuvinte cu „nt” la început: Trucuri pentru jucătorii de Fazan

27 dec. 2021, 14:38,
în Stiri si curiozitati

Ți s-a întâmplat de multe ori să joci Fazan, dar să fii înfrânt pentru că nu ai știut cuvinte cu „nt” la început? Acele vremuri au luat sfârșit! Iată de ce.

Fazan este un joc de cuvinte de abilitate mintală pentru doi sau mai mulți jucători. Este un joc tipic copilăriei, deoarece îi ajută pe copii să își dezvolte vocabularul. Este simplu, se joacă fără hârtie și creion și le pune mintea celor mici la treabă. Cu toate acestea, nu doar copiii se pot bucura jucând Fazan, ci și tinerii sau chiar adulții. Așa că, dacă ai trecut de o anumită vârstă, nu te sfii și joacă-te ca în copilărie. Cu siguranță vei uita de stresul cotidian și vei pune toate grijile deoparte. În plus, vei afla că nu te poate închide nimeni cu „restaurant”, pentru că a fost descoperit un cuvânt de ajutor.

o mamă și un copil

Fazan este un joc tipic copilăriei, deoarece îi ajută pe copii să își dezvolte vocabularul.

Cuvinte cu „nt” la început

Există un singur cuvânt cu „nt” la început, iar acesta este „ntur”. Cuvântul este o onomatopee, ce imită trilurile turturicii.

Turturica este o pasăre migratoare, din familia columbidelor (Columbidae), ordinul columbiformelor (Columbiformes), răspândită în Europa, Africa de Nord și Asia de Vest. Este de culoare închisă, cu dungi albe și negre pe lateralele gâtului, spinarea cenușie cu brun, pieptul roz-violaceu, abdomenul alburiu, coada neagră pe mijloc, terminată cu un chenar lat, alb. Turturica se aseamănă foarte bine cu porumbelul, dar este mai mică.

Alimentația ei constă în grăunțe, cereale, diverse buruieni, însă înghite și pietricele pentru ușurarea digestiei. Adoră să se cuibărească în păduri, plantații și arbuști. Trăiește în România și Republica Moldova, dar pleacă în sezonul rece. Toamna migrează în Africa centrală.

Nu multă lume știe, dar turturica este simbolul fidelității în amor.

Acum că știi ce înseamnă „ntur”, îl poți folosi data viitoare când vei juca Fazan. Iar dacă adversarul tău te contrazice și spune că acesta nu este un cuvânt, tu îi poți arăta că greșește.

o turturică pe câmp

Turturica este o pasăre migratoare, din familia columbidelor (Columbidae), ordinul columbiformelor (Columbiformes), răspândită în Europa, Africa de Nord și Asia de Vest.

Cum se joacă Fazan?

Fazan este unul dintre cele mai cunoscute jocuri ale copilăriei. Dificultatea jocului crește atunci când este jucat de copii mai mari sau de adulți, care folosesc cuvinte mai compleze, pentru a-și încurca adversarii. Este un joc care poate fi jucat în mașină sau când rămâi fără electricitate.

Pentru a juca Fazan ai nevoie de cel puțin două persoane. Distracția este și mai mare dacă sunt implicați mai mulți oameni.

Jocul începe când o persoană spune „A!” cu voce tare, iar restul alfabetului în gând. Un alt jucător trebuie să spună „Stop!”, iar litera la care primul jucător a ajuns este cea cu care va începe primul cuvânt. Următoarea persoană spune cuvântul care începe cu litera din alfabet la care s-a oprit celălalt jucător. Este obligatoriu ca acesta să fie un cuvânt românesc, format din cel puțin trei litere. Următorul jucător va trebui să formeze un alt cuvânt care începe cu ultimele două litere din cuvântul spus de cel dinaintea sa.

Cel care nu știe să formeze cuvântul cu aceste litere va primi un F, iar pe măsură ce se va mai întâmplă să nu cunoască și alte cuvinte atunci când îi vine rândul, va fi penalizat primind restul de litere până când alcătuiește cuvântul FAZAN și va fi nevoit să iasă din joc. Este penalizat și atunci când este “închis” de jucătorul precedent, adică atunci când acesta reușește să spună un cuvânt care se termină cu un grup de litere cu care nu se poate forma un cuvânt românesc. Jucătorii nu au voie să își închidă adversarii de prima dată când spun cuvântul cu litera din alfabet la care s-a ajuns.

O regulă esențială când joci Fazan este să nu folosești nume proprii, prepoziții, prenume și să nu repeți cuvintele.

doi copii în mașină

Jocul începe când o persoană spune „A!” cu voce tare, iar restul alfabetului în gând.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
13 decembrie 2025
13 decembrie 2025
Articole similare
Noi controale ale polițiștilor rutieri în traficul din Iași. Iată cine au fost cei vizați
02:00
Noi controale ale polițiștilor rutieri în traficul din Iași. Iată cine au fost cei vizați
Un medic din Iași vorbește despre cazurile de lepră confirmate în România. Dr. Florin Roșu: „Situația actuală nu este una cu risc pentru populație”
02:00
Un medic din Iași vorbește despre cazurile de lepră confirmate în România. Dr. Florin Roșu: „Situația actuală nu este una cu risc pentru populație”
DSVSA Iași a dat primele amenzi înainte de sărbători. Inspectorii și-au pus mâinile în cap când au văzut produsele pe jos și că lipsesc documente
02:00
DSVSA Iași a dat primele amenzi înainte de sărbători. Inspectorii și-au pus mâinile în cap când au văzut produsele pe jos și că lipsesc documente
Pe această stradă din Iași, regulile de circulație sunt ignorate zilnic! Polițiștii au ridicat zeci de mașini, însă problema persistă: „Majoritatea aparțin studenților”
02:00
FOTO Pe această stradă din Iași, regulile de circulație sunt ignorate zilnic! Polițiștii au ridicat zeci de mașini, însă problema persistă: „Majoritatea aparțin studenților”
Apicultorii din Iași s-au săturat de măsurile luate împotriva lor: „Noi vrem să fim lăsați în pace. Politicienii au o problemă cu noi”
02:00
Apicultorii din Iași s-au săturat de măsurile luate împotriva lor: „Noi vrem să fim lăsați în pace. Politicienii au o problemă cu noi”
Investitorii din Iași încep să câștige procesele împotriva primăriei! Denisa Ionașcu, secretarul general, vinovată de haosul din urbanism
02:00
FOTO Investitorii din Iași încep să câștige procesele împotriva primăriei! Denisa Ionașcu, secretarul general, vinovată de haosul din urbanism
Gaborul încalcă ordinul de protecție?
02:00
Gaborul încalcă ordinul de protecție?
După ani de așteptări, primăria intervine pe strada Văleni! Drumul va fi închis până la finalul anului. Mihai Chirica: „Rețeaua de canalizare este funcțională, dar sunt convins că nu pentru multă vreme”
02:00
FOTOVIDEO După ani de așteptări, primăria intervine pe strada Văleni! Drumul va fi închis până la finalul anului. Mihai Chirica: „Rețeaua de canalizare este funcțională, dar sunt convins că nu pentru multă vreme”
Locatarii unui bloc din centrul Iașului sunt terifiați după ce un afacerist a cumpărat un teren în apropiere. Ce construcție plănuiește noul proprietar
02:00
FOTO Locatarii unui bloc din centrul Iașului sunt terifiați după ce un afacerist a cumpărat un teren în apropiere. Ce construcție plănuiește noul proprietar
Dr. Liviu Stafie, directorul DSP Iași, prima reacție cu privire la situația de la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iași
01:06
FOTO Dr. Liviu Stafie, directorul DSP Iași, prima reacție cu privire la situația de la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iași