Prima pagină » Culinar » Dacă îţi plac prăjiturile cu fructe şi frişcă, te poţi inspira din această reţetă – Foietaj cu mango şi frişcă
Dacă îţi plac prăjiturile cu fructe şi frişcă, te poţi inspira din această reţetă - Foietaj cu mango şi frişcă

Dacă îţi plac prăjiturile cu fructe şi frişcă, te poţi inspira din această reţetă – Foietaj cu mango şi frişcă

10 ian. 2020, 09:46,
în Culinar

Foitaj cu mango şi frişcă: Dacă îţi plac prăjiturile cu cremă şi fructe, te poţi inspira din această reţetă în care mango e vedeta.

Ingrediente:

  • 500 g aluat foitaj
  • 50 ml ulei

Pentru gemul de mango:

  • 5 mango foarte bine coapte
  • 100 g zahăr
  • zeama de la 1 lămâie

Pentru frişcă:

  • 400 ml smântână pentru frişcă
  • 100 g zahăr pudră

Mod de preparare:

Cureţi mango de coajă şi le tai felii. Le pui la fiert cu zahărul şi cu apa cât să le acopere. Laşi până când se leagă, amestecând din când în când. Când este gata gemul, iei de pe foc, pui zeama de lămâie şi laşi să se răcească înainte de a-l folosi.

Întinzi ambele foitaje. Dintr-unul formezi un cerc cu diametrul de 20 cm, iar din celălalt tai 8 triunghiuri. Le ungi cu ulei şi le pui într-o tavă tapetată cu hârtie de copt. Le dai la cuptor, la 170 °C până devin aurii. Le scoţi şi le laşi să se răcească. Smântâna o dai la congelator 30 de minute, apoi o mixezi până devine frişcă.

Întinzi gemul de mango peste bucata rotundă de blat, pui frişcă, apoi aşezi triunghiurile de foitaj. Decorezi cu zahăr pudră.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”
Moartea fostului fotbalist Radu Mărginean, la doar 43 de ani, continuă să provoace emoție. Un apropiat al acestuia a povestit cum s-au desfășurat ultimele momente înainte ca sportivul să fie găsit în stop cardio-respirator. Dispariția prematură a fostului fotbalist Radu Mărginean a lăsat un gol profund în rândul familiei, prietenilor și celor care l-au cunoscut […]
Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 iulie 2026
04 iulie 2026