Prima pagină » Actualitate » De ce nu a vrut Călin Georgescu pază de la SPP: „Erau din bani publici”
De ce nu a vrut Călin Georgescu pază de la SPP: „Erau din bani publici”

De ce nu a vrut Călin Georgescu pază de la SPP: „Erau din bani publici”

09 dec. 2024, 23:18, 2 ,
Redacția BZI în Actualitate

Călin Georgescu a explicat, luni seară, la Realitatea Plus, de ce nu a vrut pază de la Serviciul de Protecție și Pază (SPP), în contextul apariției unor imagini în care apare alături de Horațiu Potra și Eugen Sechila.

„Nu am apelat la SPP pentru că erau din bani publici și am încredere strictă în oamenii mei.

SPP este o instituție coruptă în care nu puteam avea încredere”, a spus Călin Georgescu la Realitatea Plus.

Ce spune Eugen Sechila despre fotografiile cu Georgescu și Potra

De asemenea, fotografia în care Călin Georgescu apare alături de Horațiu Potra și Eugen Sechila a fost făcută în urmă cu mai mulți ani.

„Această fotografie a fost făcută acum vreo 4 ani. A fost o întâlnire la mine acasă și o a doua întâlnire, la solicitarea lui Potra, la Hotel Marriott. S-a discutat despre o eventuală pază și protecție. Îmi amintesc că aveam un bebeluș și Horațiu Potra avea o fetiță.

Nu mai știu exact subiectul acestei discuții. Nu aveam o relație apropiată cu domnul Potra. A fost o întâlnire conjuncturală. Nu m-am ocupat de securtitatea domnului Georgescu de acum patru ani”, a spus și Eugen Sechila, bodyguardul lui Călin Georgescu, despre fotografiile în care apare alături de Călin Georgescu și Horațiu Potra.

Ce spune Călin Georgescu despre Horațiu Potra

Într-un interviu acordat postului Realitatea Plus, Călin Georgescu a fost întrebat dacă este familiar cu numele Horațiu Potra, dacă există vreo legătură între ei și dacă el ar fi fost cel care l-a chemat pe Potra la București. În replică, Georgescu a oferit un răspuns clar.

„Am auzit şi eu, sigur că da. Nici vorbă, nu. Nu există aşa ceva. (…) Ştiu de el, evident, ştiu cum ştiţi şi dumneavoastră”.

În timpul emisiunii, moderatoarea a menționat că nu avea cunoștință despre Horațiu Potra până atunci. Ca răspuns, Călin Georgescu a completat cu o observație proprie, oferind mai multe detalii.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Adrian Veștea rupe tăcerea despre desemnarea ca premier. De ce nici familia sa nu a știut decizia lui Nicușor Dan
Adrian Veștea afirmă că a păstrat secretă desemnarea sa ca premier la solicitarea președintelui Nicușor Dan. Desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru a generat numeroase reacții în mediul politic și în spațiul public. În contextul controverselor apărute după anunțul făcut de președintele Nicușor Dan, premierul desemnat a oferit noi detalii despre modul în […]
Adrian Veștea rupe tăcerea despre desemnarea ca premier. De ce nici familia sa nu a știut decizia lui Nicușor Dan
Comentarii
  • Profetul Caritas care a trebuit sute de mii de români .reloaded…

  • Ce vrajeala are asta pe el, adica toti au vrut el este mai capos.

    Nu a vrut pentru ca nu mai poate scapa de gealatii pusi de sefii lui, cei ce il conduc din umbra, sa il pazeasca si sa il urmareasca tot timpul, sa il aiba sub control.

    Mai lasa-ne cu prostiile si minciunile tale.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 iunie 2026
18 iunie 2026