În cursul zilei de astăzi, 19 mai 2026, familia Ghyka, cu sprijinul Jandarmeriei Române și al Primăriei Municipiului Iași, a decis ca sicriul cu rămășițele domnitorului Grigore Alexandru Ghica să fie mutat de la Palatul Culturii la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Vasile Lupu” Iași din bd. Poitiers, nr. 18-22.
Sicriul va rămâne la sediul jandarmilor ieșeni până la organizarea funeraliilor naționale și inaugurarea monumentului dedicat domnitorului care va fi amplasat în fața Palatului Culturii
Sicriul cu rămășițele domnitorului Grigore Alexandru Ghica (1807 – 1857), ultimul conducător al Moldovei și unul dintre marii reformatori ai secolului al XIX-lea, a fost adus la Iași la sfârșitul anului trecut grație efortului comun al familiei Ghyka, Jandarmeriei Române și Primăriei ieșene.
Ultimul domnitor al Moldovei a fost Cuza, boilor!
Oare de ce îl tot plimbați pe omul acesta dintr-un loc in altul? Nici măcar nu este un nume de rezonanță în istorie… Funeralii naționale…
„Deși a facilitat activitatea unioniștilor și a avut numeroși colaboratori apropiați în lojile masonice, el însuși este menționat mai degrabă ca un simpatizant și protector al elitelor francmasonice decât ca un membru inițiat direct.”
Având în vedere faptul ca a reformat armata , eu as amplasa statuia sa la Marea Unitate din Copou