Prima pagină » International » Declinul financiar abrupt al Libanului nu mai poate fi oprit
Declinul financiar abrupt al Libanului nu mai poate fi oprit

Declinul financiar abrupt al Libanului nu mai poate fi oprit

01 mart. 2023, 08:59,
în International

Ministrul libanez al economiei a declarat marți că nu se mai poate face nimic pentru a opri declinul financiar abrupt al țării, potrivit thenationalnews.com.

El a explicat că moneda națională continuă să scadă în valoare uneori cu fiecare minut care trece. Un dolar a ajuns să valoreze 87.000 de lire.

Sistemul financiar al Libanului a murit

Ministrul a subliniat lipsa de soluții pentru a stopa căderea liberă a monedei libaneze și criza economică corespunzătoare.

Dezintegrarea a determinat băncile naționale să impună controale ale capitalului care limitează sever accesul la banii oamenilor și au făcut ca moneda locală să fie aproape fără valoare.

Libanul, dependent de importuri, trebuie să plătească acum bunurile și serviciile în dolari SUA, prețul în moneda americană, apoi convertit în lire libaneze.

Între timp, angajații din sectorul public și o parte semnificativă a libanezilor sunt încă plătiți în lire, unii câștigând echivalentul a 50 de dolari pe lună.

„Țara noastră importă totul”, a spus ministrul. „Nu există nicio altă țară din lume care să importe mai mult de 90% din mărfurile sale. Chiar și produsele noastre autohtone sunt fabricate folosind componente primare care sunt importate… totul are un preț pe dolar. Regimul financiar a murit. S-a terminat”, a spus el.

Proteste violente în Liban: Oamenii au atacat băncile pentru a-și cere banii înapoi

Zeci de oameni furioşi au spart vitrinele băncilor şi au incendiat pneuri joi, la Beirut, pentru a-şi cere banii blocaţi, în contextul marasmului economic în care se află ţara, relatează agențiile AFP și Reuters, citate de Agerpres.

În cartierul Badaro din Beirut, circa 50 de persoane au vandalizat faţadele a cel puţin patru bănci şi au incendiat pneuri în faţa lor, în cursul unei manifestaţii de protest la iniţiativa unei asociaţii a deponenţilor.

Ulterior, manifestanţii s-au adunat în faţa casei unui bancher dintr-o suburbie a capitalei, potrivit media locale.

De la începutul crizei economice fără precedent declanşate în 2019, lira libaneză a pierdut peste 95% din valoare, în raport cu dolarul american. Libanezii nu mai au acces la economiile lor, blocate în bănci, care au restricţionat retragerile şi transferurile de bani.

Anul trecut, o serie de spargeri comise de clienţi care încercau să-şi recupereze economiile au determinat băncile să-şi înceteze parţial activităţile, timp de câteva săptămâni. Pe 6 februarie, Asociaţia băncilor din Liban a anunţat o grevă a sectorului, după o decizie a instanţei care a ordonat unei bănci să-i restituie integral economiile unui client.

Mai funcţionează doar bancomatele, iar oamenii sunt nevoiţi să stea cu orele la coadă la ATM-uri pentru a putea retrage câteva sute de dolari. Majoritatea libanezilor au economii în dolari americani, iar băncile aplică din 2019 limite stricte retragerilor de valute, ceea ce face ca mulţi libanezi să aibă practic economiile blocate şi accentuează dificultăţile cu care se confruntă pentru a-şi acoperi cheltuielile necesare traiului zilnic.

Bugetul.ro
Panică la Altex și Flanco după anunțul eMAG. Cum reușește cel mai mare magazin online din România să își depășească principalii rivali din piața autohtonă
redactia.ro
Bucurie fără margini pentru Vladimir Putin. Ce cadou îi pregătește Donald Trump președintelui Rusiei
Bugetul.ro
Cardurile românilor, alimentate cu 375 de lei. Guvernul a decis ca pensiile acestor seniori să fie majorate cu o sumă considerabilă în perioada următoare
a1.ro
Oana Radu, taxată dur pentru kilogramele în plus. Cum a apărut la Sala Palatului alături de Dorian Popa
Playtech.ro
Imaginile zilei! Gestul făcut de Ilie Bolojan când nu ştia că este filmat. Cei din jur au rămas fără cuvinte, s-a urcat şi…
observatornews.ro
Cum arată viaţa unui dependent de jocuri de noroc. Iancu Guda: "Sunt tragedii, familii destrămate"
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Rețeta pentru cele mai pufoase clătite. Secretul pe care puține gospodine îl știu
realitatea.net
Băutura bogată în colagen care întinerește pielea și fortifică oasele în doar o lună. Conține un ingredient cheie, pe care îl găsești la 2 lei în magazine
SportpeSurse
A fost executat fără milă și dat afară de la Digi! Nimeni nu știe ce s-a întâmplat
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ce ai moștenit un apartament? Proceduri pentru a deveni proprietar cu acte în regulă
Dailybusiness.ro
Călin Donca îi învață pe români cum să facă bani în 2025: „Eu puteam să fiu mult mai bogat decât sunt”
RomaniaTV
Cuplul-surpriză al momentului! Mădălina Ghenea şi Sebastian Stan, împreună! Unde şi cum au fost surprinşi cei doi
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Vestea MOMENTULUI din Ucraina. Anunțul făcut de Zelenski, după umilința din SUA. Nimeni nu credea că o să mai audă asta!
redactia.ro
Decizia neașteptată luată de americani în privința Rusiei. Donald Trump i-a surprins pe toți
ego.ro
Blocaj în divorțul Prodan - Reghe! Palatul de la Snagov, ipotecat! Declarațiile exclusive ale celor doi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
05 martie 2025
05 martie 2025