Bugetul general al României pe anul 2023 ocolește din nou Iașul. Proiecția bugetară adoptată recent prevede o situație nedemnă de un oraș ca Iașul, urbe ocolită de marile investiții necesare pentru dezvoltarea înregii zone. Sumele acordate pentru echilibrarea bugetelor locale, în fapt fondurile destinate sprijinirii comunităților din țară, sunt date pe ochi frumoși, pe cât de capabili sunt politicienii locali să aducă bani în orașele lor. Iar la acest capitol Iașul lipsește cu desăvârșire. Deputatul PSD Marius Ostaficiuc a arătat că municipiul va beneficia de puțin peste 1,4 milioane lei pentru derularea unor proiecte de interes educațional și cultural, în vreme ce alte orașe mari precum Timișoara sau Craiova vor avea sume și de 3 ori mai mari, conform documentelor avizate. Mai mult, Iașul nu a prins nici proiecte de pe urma amendamentelor depuse la buget.
”Iașul este condamnat să sufere și să se aleagă cu praful de pe tobă. Influența liderilor locali este aproape de zero, aceștia fiind mai degrabă preocupați să-și rezolve problemele personale decât cele ale orașului. Din păcate aceasta este situația în care a ajuns al doilea oraș al țării, să fie mereu la cheremul altuia din moment ce capii orașului și județului nu sunt în stare să facă lobby”, a spus deputatul PSD Marius Ostaficiuc.
Deputatul PSD Marius Ostaficiuc a menționat că în aceste condiții, cei care au de suferit sunt ieșenii. Sumele aprobate în urma bugetului includ fonduri mai mari și pentru localități urbane cu populație mai redusă ca a Iașului și chiar pentru comunități din mediul rural, sumele alocate în aceste situații fiind mult mai mari față de fondurile ajunse în municipiu, de 2,4 milioane lei cum ar fi comuna Dumbrăvița din județul Timiș, sau cele 1,5 milioane lei ajunse la Barolt, comună din județul Covasna. Parlamentarul social democrat a menționat că Iașul are nevoie de proiecte care să reflecte situația din teren proiecte care însă nu au avut susținerea necesară exact acolo unde ar fi trebuit.
”Sunt aceleași metehne vechi de care nu putem scăpa. Firesc că Iașul are nevoie de reabilitarea unor instituții de învățământ, are nevoie de fonduri pentru drumurile de interes local, pentru construirea unor poduri și podețe, dispensare sau săli de sport. Dar trebuie și oameni care să le poată susține la nivel central. Din păcate, toate acestea adunate arată că nu contăm deloc la București. Este o concluzie amară care pare că ne bântuie de ceva vreme și de care nu vom scăpa prea curând. Iașul mereu primește prea puțin, prea puțin pentru sora cea săracă a Bucureștiului”, a mai spus deputatul PSD Marius Ostaficiuc.