Prima pagină » Local » Deputatul Silviu-Octavian Gurlui cere explicații ministrului Daniel David privind eliminarea geografiei din licee (P)
Deputatul Silviu-Octavian Gurlui cere explicații ministrului Daniel David privind eliminarea geografiei din licee (P)

Deputatul Silviu-Octavian Gurlui cere explicații ministrului Daniel David privind eliminarea geografiei din licee (P)

10 mart. 2025, 15:57, 4 ,
Redacția BZI în Local

Noile planuri-cadru pentru liceu propun eliminarea completă a geografiei din clasele a XI-a și a XII-a la profilurile real, tehnologic și vocațional. Această măsură a stârnit proteste din partea profesorilor și societății civile, care atrag atenția că geografia este esențială pentru înțelegerea mediului și a societății.

Deputatul Silviu-Octavian Gurlui (AUR) a adresat o scrisoare deschisă ministrului Educației, Daniel David, cerând explicații privind excluderea geografiei și impactul asupra a peste 70.000 de elevi. Profesorii avertizează că reforma nu reduce numărul real de ore, ci doar elimină discipline fundamentale. Se cere revizuirea deciziei, inspirată de modelul francez, unde geografia este obligatorie până la Bacalaureat.

„Domnului prof. univ. dr. Daniel David, Ministrul Educației și Cercetării
Despre amendamentele la planurile – cadru pentru învățământul liceal cu frecvență zi pentru domeniul Geografie
Domnului ministru,
Noile planuri-cadru pentru liceu ar prevedea o reducere a numărului de ore de geografie la clasele a XI-a și a XII-a, în special la profilurile real, tehnologic și vocațional unde geografia ar urma să fie eliminată complet la clasele a XI-a și a XII-a.
Această propunere a stârnit numeroase reacții negative din partea profesorilor, academicienilor și societății civile. Multe dintre elementele prezentate aici sunt rezultatul discuțiilor cu profesorii de geografie din Iași. Spre deosebire de planul cadru prevăzut pentru Romania, iată că in Franța, geografia este obligatorie până la Bacalaureat, fiind predată împreună cu istoria sub denumirea „Histoire-Géographie”. În liceu, numărul de ore variază în funcție de profil (real, uman etc.), dar toți elevii au această materie până în ultimul an. Se studiază atât Franța, cât și geografia globală, cu accent pe economie, geopolitică și mediu. Profesorii de geografie din Iași arată că actuala configurație propusă de guvern nu rezolvă, de fapt, clamatele avantaje:
-reducerea numărului de ore pentru elevi,
-flexibilitatea orarului
-o mai buna pregătire pentru viitoarea carieră/pentru examenul de Bacalaureat.
Toate acestea se prezintă bine pe hârtie însă in realitate lucrurile stau diferit.
De fapt numărul de ore nu este redus pentru că au fost introduse discipline noi și au fost scoase discipline care și-au dovedit în timp utilitatea, cum ar fi geografia și istoria.
Așadar, numărul de ore nu scade, e doar o procedură netransparentă pentru a elimina anumite discipline care nu mai prezintă interes pentru decidenții politici.
Orarul nu este flexibil, elevii nu vor putea alege funcție de dorințele lor ci se vor supune majorității și ofertei scolii (cu diverse interese si posibilități). Se afirmă că va fi posibil să se lucreze pe grupe pentru că vom avea un buget mai mare. Profesorii au îndoieli asupra acestui fapt. Și dacă nu va fi așa? Nu ar trebui să se raporteze la ceea ce există deja, clar, și nu la presupuneri fără acoperire, neprobate?
Geografia contribuie semnificativ ca procente bune din nota generala obținută la BAC. Scoțând geografia, va scădea acest procent general. Deci unde este eficiența?
Profesorii au îndoieli ca eliminarea geografiei și istoriei va rezolva problemele învățământului preuniversitar.
Iată ce argumente au:
Se spune că la geografie se reduce doar cu o oră timpul de studiu, omițându-se probabil chiar intenționat faptul că este unica oră. Deci se elimină total, din clasele a XI-a și a XII-a, tocmai la vârsta corelațiilor, întrebărilor, alegerii viitorului.
Se declara că toți elevii pot studia geografa dacă doresc, prin opționale, dar nu este așa. Cei mai mulți nu pot alege, din pachetul de opționale propuse în planul cadru (adaptat filierei/profilului) geografia lipsește total. Se mai respectă oare principiul echitației în educație? Estimările profesorilor arată că sunt aproximativ 70000 de elevi fără acces la geografie și la aportul pe care aceasta îl poate aduce în formarea lor.
În termeni realistici sunt 140000 de elevi/an dintre care 53% la profil teoretic, 37% la profil tehnologic si 10% la cel vocațional.
In cadrul profilului TEORETIC, 60 % este real (matematică informatică și științele naturii) și au acces la geografie doar prin opționale în clasele XI-XII. Aceasta înseamnă că o parte vor face geografie, alții nu!. Ne punem întrebarea, poate lipsi geografia de la științele naturii? De asemenea, propunerea este una care va aduce beneficii? Estimam aproximativ 30000 elevi nu vor avea acces la geografie după clasa a X-a. De asemenea, 40% vor fi la profilul uman, având acces la geografie, o oră/săptămână. Dar, atenție, geografia nu este o știință umanistă, ci în egală măsură umanistă și reala/STEM, acesta este specificul științei, de graniță între mediul natural și cel social, de liant între OM și NATURĂ, de interdisciplinaritate!
In cadrul profilului TEHNOLOGIC, la profilul de servicii au acces la geografie, o oră/săptămână dar pentru geografie economica și geografia serviciilor. La profilul resurse naturale și protecția mediului nu există acces la geografie. Nici măcar prin opționale! Se poate face protecția mediului fără geografie? Lucruri total greșite care arată că aceste planuri vor fi un eșec total. La profilul tehnic, de asemenea elevii nu au acces la geografie, si nici prin opționale! Se poate estima ca aproximativ 40000 elevi rămân fără acces la geografie după clasa a X-a!
In cadrul profilului VOCAȚIONAL, la profilurile sportiv, teologic, artistic sau pedagogic elevii sunt fără acces la geografie sau la opționale de geografie. Viitoarele educatoare si învățătoare care vor preda geografia, nu mai studiază așadar disciplina după clasa a X-a! Se estimează ca aproximativ 8000 de elevi rămân fără acces la geografie după clasa a X-a.
Un calcul simplu arată că aproximativ 70000 de elevi nu vor mai studia geografia după clasa a X-a, la vârsta la care pot înțelege, pot avea întrebări! La vârsta la care își aleg drumul in viață. Profesorii se întreabă, pe buna dreptate, unde este principiul echitații? Daca un singur elev dorește să studieze o disciplina și nu îi este permis e grav, dar pentru 70000?
Domnule Ministru,
Va rog sa răspundeți la următoarele întrebări :
Care este motivul real al reducerii numărului de ore de geografie din actualul plan cadru ținând seama de estimările de mai sus care arată că peste 70000 de elevi nu vor avea acces la o pregătire în acest domeniu. Orele de geografie trebuie susținute de laboratoare și de echipamente specifice de teren. Geografia este prin definiție este o știință a naturii, așadar, pentru înțelegere este necesar un bagaj de cunoștințe practice și de deprinderi specifice, adecvate. Cum veți susține calitatea si dotările din toate școlile țării, atât din mediile urbane cât și rurale? Va rugam sa revedeți sistemul francez și să alocați numărul corect de ore, în acord cu principiile unui învățământ de calitate care urmează rigoarea științifică și de profunzime, să asigurați acces egal la învățământ, inclusiv la orele de geografie, tuturor elevilor.
Domnule Ministru,
Am luat act de multiplele observații si luări de poziție critice la modificarea acestui plan cadru, manifestându-și îngrijorarea și temerea pentru problemele generate din partea unui grup important de profesori din Municipiul Iasi. Drept pentru care multe aspecte semnalate aici sunt, asa cum se mai spune : de la firul ierbii”, cu date concrete, cu probleme reale.
Solicit răspuns în scris”, a transmis  Silviu-Octavian Gurlui, deputat AUR.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Lovitură anunțată de șeful statului! Pe cine își dorește Nicușor Dan premier
Este o adevărată lovitură anunțată de șeful statului! S-a aflat pe cine își dorește Nicușor Dan premier. Un posibil candidat agreat în zona reformistă este, de regulă, un profesionist orientat spre rezultate măsurabile, cu experiență administrativă și reflexe solide de management. Pe cine își dorește Nicușor Dan premier Discuția despre viitorul premier revine constant în […]
Lovitură anunțată de șeful statului! Pe cine își dorește Nicușor Dan premier
Comentarii
  • Acum ministru ala face varză din invatamantul romanesc?!
    Invatamsntul romanesc a dat multe genii!

  • Adevarul e ca ministrul asta are niste idei super nasoale, iesite din comun.

    Mai bine ar veni altul in locul lui.

  • grigorii alexandru

    Dar de ce oare nu s-a pus problema eliminarii orelor de taiat frunze la caine di scoli ori licee???? Ore precum Religia, Educatia sociala, educatia plastica, limba latina, etc…… si se pune problema de reducere a orelor care cu adevarat contribuie la dezvoltarea cunostintelor elevilor?????

  • Istoria holocaustului ce pis da ma si trebuie sa ne intereseza , la pierdut timpul de elevi in loc sa invete discipline care le ofera un viitor in viata

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 aprilie 2026
10 aprilie 2026