Prima pagină » International » Dezastru la muzeu: Un copil a făcut praf o coroană de aur de 300.000 de euro în câteva secunde
Dezastru la muzeu: Un copil a făcut praf o coroană de aur de 300.000 de euro în câteva secunde

Dezastru la muzeu: Un copil a făcut praf o coroană de aur de 300.000 de euro în câteva secunde

16 dec. 2025, 17:55,
Redacția BZI în International

Un incident neașteptat și costisitor a avut loc recent la Muzeul X din Beijing, China, unde o coroană de aur în valoare de aproape 300.000 de euro a fost distrusă de un copil în doar câteva secunde. Bijuteria, care cântărește 2 kilograme, aparține influencerei de frumusețe Zhang Kaiyi și a fost creată de soțul ei, artist, special pentru nunta lor.

În imaginile video surprinse la fața locului, se vede cum băiatul atinge vitrina de sticlă în care era expusă coroana, provocând dărâmarea acesteia. Obiectul prețios cade pe podea și se sparge complet, iar experții au estimat pagubele la aproximativ 42.420 de lire sterline. Există temeri că părinții copilului ar putea fi trași la răspundere pentru incident, dată fiind valoarea și fragilitatea obiectului.

Cum a reușit un copil să facă praf o coroană de aur

Zhang Kaiyi a precizat că, deși piesa este asigurată, valoarea ei reală nu se măsoară doar în funcție de greutatea aurului.

„Caut sfaturi online pentru a afla cea mai bună modalitate de a calcula daunele”, a declarat influencerul, subliniind importanța sentimentală și artistică a coroanei.

Un purtător de cuvânt al muzeului a recunoscut că „capacul vitrinei nu era fixat corespunzător”, iar avocații au avertizat că, având în vedere valoarea și fragilitatea coroanei, vitrina ar fi trebuit să fie mult mai stabilă și sigură.

Incidentul de la Beijing se înscrie într-o serie de evenimente similare din 2025, care au șocat comunitatea internațională a muzeelor. În urmă cu o lună, Muzeul Luvru a fost jefuit, iar unele dintre cele mai valoroase bijuterii napoleoniene și suverane au dispărut fără urmă.

De asemenea, la începutul anului, Muzeul Drents a fost victima unui jaf în urma căruia au dispărut Coiful de la Coțofenești și brățările dacice din Tezaurul României.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!
Criza în educație continuă după o decizie care schimbă structura anului de început la liceu. După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia. În timp ce autoritățile invocă scăderea numărului de absolvenți de gimnaziu și o optimizare a rețelei școlare, profesorii avertizează că vor rămâne fără ore, […]
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 martie 2026
06 martie 2026