Prima pagină » International » Donald Trump a pregătit preluarea Cubei. Președintele american susține că poporul cubanez nu mai are nimic

Donald Trump a pregătit preluarea Cubei. Președintele american susține că poporul cubanez nu mai are nimic

27 feb. 2026, 22:40, 1 ,
Redacția BZI în International

Președintele american Donald Trump a declarat vineri că Statele Unite ar putea ajunge la o „preluare prietenoasă” a Cubei, în contextul tensiunilor dintre Washington și Havana și al crizei energetice care afectează insula. „Nu au bani, nu au petrol, nu au mâncare”, a spus liderul de la Casa Albă, susținând că SUA ar putea face „ceva foarte pozitiv” pentru cubanezi.

Preşedintele Donald Trump a afirmat vineri că Statele Unite ar putea opta pentru o „preluare prietenoasă de control asupra Cubei” în contextul tensiunilor cu această insulă din cauza blocadei energetice impuse de Washington, irelatează Agerpres.

„Nu au nimic în acest moment, dar vorbesc cu noi şi poate vom avea o preluare prietenoasă de control asupra Cubei. Am putea ajunge la o preluare prietenoasă de control asupra Cubei după mulţi, mulţi ani”, a declarat preşedintele american presei la Casa Albă înainte de a pleca în Texas pentru un miting.

Cuba se află într-o situație gravă

Donald Trump a asigurat că Cuba se află într-o „situaţie gravă” şi că SUA ar putea face ceva „foarte pozitiv” pentru cetăţenii cubanezi din exil şi pentru cei care încă mai locuiesc în ţară.

„De mic am auzit vorbindu-se despre Cuba. Toată lumea dorea o schimbare şi pot vedea că acest lucru se întâmplă”, a spus preşedintele Trump, adăugând că secretarul de stat Marco Rubio „se ocupă de asta”.

„După cum ştiţi, nu au bani, nu au petrol, nu au mâncare. Iar în acest moment este o naţiune cu probleme serioase şi doresc ajutorul nostru”, a declarat el.

Declaraţiile sale au loc într-un context de tensiuni puternice între Washington şi Havana din cauza blocadei petroliere impuse insulei şi la doar câteva zile după operaţiunea efectuată de Cuba împotriva unei ambarcaţiuni provenind din Florida care i-ar fi încălcat apele teritoriale şi împotriva căreia autorităţile au deschis focul cauzând moartea a patru membri ai echipajului. Cel puţin unul dintre cei patru decedaţi şi unul dintre cei şase răniţi erau cetăţeni americani, în timp ce restul ar putea fi rezidenţi legali permanenţi.

Preşedintele Nicolas Maduro, capturat la începutul anului

În ianuarie, după operaţiunea din Venezuela în care a fost capturat preşedintele Nicolas Maduro, aliat al Havanei, Cuba şi-a pierdut accesul la petrolul venezuelean, iar preşedintele Trump a ordonat impunerea de taxe vamale pentru ţările care furnizează ţiţei insulei, agravând cea mai seriosă criză economică şi socială pe care ţara o traversează din 1959.

Cu toate acestea, miercuri, guvernul american a relaxat blocada petrolieră impusă Cubei şi a autorizat exportul de ţiţei venezuelean către insulă cu anumite restricţii şi prin intermediul sectorului privat.

Potrivit Miami Herald, oficiali americani apropiaţi de secretarul de stat Marco Rubio s-au întâlnit miercuri cu Rodriguez Castro, nepotul fostului lider cubanez Raul Castro, în marja summitului Caricom, transmite AFP. Rodriguez Castro nu deţine funcţii oficiale în cadrul guvernului cubanez, dar este considerat o figură influentă pe insulă.

Axios a raportat săptămâna trecută că Marco Rubio, născut în SUA, dar ai cărui părinţi sunt de origine cubaneză, a avut schimburi de opinii cu Rodriguez Castro, ocolind astfel guvernul de la Havana.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Comentarii
  • Păi cum să mai aibă dacă sunt sub sancțiuni de 40 de ani??!!

    Incredibil!

    Naziștii care macelaresc din 2014 poporul rus din estul Ukronaziei sunt considerați eroi.

    Invadatorii care ocupă țări pașnice ca să le „salveze” după ce tot ei le au saracit orin sancțiuni zeci de ani, sunt salvatori.

    Totul e pe invers in lumea asta. Și jurnaliștii, ca de obicei, la ordin. Spurcaciuni fără coloană.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 martie 2026
04 martie 2026