Prima pagină » Cancan » Drama uriașă pe care a trăit-o Mircea Lucescu la ultima sa aniversare. Legendarul antrenor a primit o veste teribilă chiar în ziua în care a împlinit 80 ani

Drama uriașă pe care a trăit-o Mircea Lucescu la ultima sa aniversare. Legendarul antrenor a primit o veste teribilă chiar în ziua în care a împlinit 80 ani

07 apr. 2026, 23:40,
Redacția BZI în Cancan

Mircea Lucescu a decedat marți, 7 aprilie, la vârsta de 80 de ani. La ultima sa aniversare, legendarul tehnician s-a confruntat cu o dramă uriașă în familie.

Mircea Lucescu a împlinit 80 de ani pe 29 iulie 2025, însă, din nefericire, aceea avea să fie ultima aniversare a legendarului tehnician, care a decedat pe 7 aprilie 2026, după mai multe zile în care s-a aflat în stare critică la spital. Chiar în ziua în care a împlinit 80 de ani, „Il Luce” s-a confruntat cu o dramă teribilă în familie: fratele său, Nelu, a murit la vârsta de 83 de ani.

Nelu, fratele lui Mircea Lucescu, a murit chiar în ziua în care „Il Luce” a împlinit 80 ani

Mircea Lucescu și-a sărbătorit cu mare fast aniversarea celor 80 de ani de viață pe 29 iulie 2025. După ce a organizat o petrecere în aer liber la Crowne Plaza, „Il Luce” a fost sărbătorit de „greii” fotbalului românesc la prestigiosul Athenee Palace din centrul Bucureștiului. La finalul petrecerii însă, Mircea Lucescu avea să primească o veste tulburătoare.

Nelu, fratele mai mare al lui „Il Luce”, murise la vârsta de 83 de ani. Nelu Lucescu era în suferință de mai mulți ani de zile și a pierdut lupta cu o boală necruțătoare marți, 29 iulie 2025, chiar de ziua lui Mircea Lucescu. Din nefericire, legendarul tehnician s-a confruntat la rândul său cu probleme grave de sănătate în lunile care au urmat, iar pe 7 aprilie 2026 a decedat la Spitalul Universitar din București.

Cum a aflat Mircea Lucescu de moartea fratelui său

După ce și-a sărbătorit ziua de naștere alături de cinci generații de fotbaliști, Mircea Lucescu a avut parte de o altă petrecere și în ziua în care a atins borna 80. Evenimentul de lux a avut loc la Athenee Palace, unde și-au făcut apariția nume importante din fotbal și nu numai, precum Dan Șucu, Răzvan Burleanu sau Mircea Geoană. Petrecerea a fost organizată impecabil de George Copos, fostul patron al Rapidului, un apropiat al familiei Lucescu.

Deși majoritatea invitaților au luat la cunoștință de vestea tragică a morții fratelui lui Mircea Lucescu, legendarul antrenor a aflat abia după ora 23:00, după ce petrecerea s-a încheiat. Totul, pentru ca ziua lui „Il Luce” să nu devină una extrem de posomorâtă. Mircea Lucescu a rămas șocat de vestea morții fratelui său. Tehnicianul a digerat cu greu ideea că în ziua în care a împlinit 80 de ani și în care s-a bucurat alături de cei dragi, fratele său s-a stins din viață, iar familia se pregătește de înmormântare.

Mircea Lucescu a provenit dintr-o familie săracă cu 5 frați: „Tata și mama erau prin sanatorii!”

Invitat special la emisiunea „Suflet de rapidist” de pe FANATIK.RO, Mircea Lucescu s-a destăinuit în fața fanilor. Cel mai titrat antrenor român și-a adus aminte de vremurile din cea mai grea perioadă a vieții sale. Născut imediat după cel de-al Doilea Război Mondial, Mircea Lucescu nu avea unde să locuiască alături de cei 5 frați și au fost nevoiți la un moment dat să trăiască într-o baracă.

„Eu am provenit dintr-o familie foarte săracă, eram cinci copii, dar eu am reușit să fac școală. Numai eu am făcut. Aveam sora care era foarte inteligentă și era cea mai mare. Mama era cu tata prin sanatorii după o sechelă la Cotul Donului în război. Și sora mai mare n-a mai putut. Când a terminat clasa a șaptea a trebuit să muncească.

Și pe mine a vrut să mă dea. Tata nu avea cum să mă mai țină la școală. Fratele mai mare era la Școala Profesională Tudor Vladimirescu să facă o meserie: sudor. Voiam să mă duc și eu acolo. Dar am avut noroc că niște profesori au venit la tata acasă: ‘Lăsați-l să dea la liceu!’. Eram în Apărătorii Patriei. Pentru că au văzut în mine ambiția, dorința de a învăța, de a reuși”, afirma Mircea Lucescu în 2023, la emisiunea „Suflet de rapidist”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său
Iniţiativa „Bucharest Nine“ (B-9) este o platformă de cooperare politică şi economică între nouă ţări NATO pentru consolidarea securităţii euro-atlantice pe flancul estic. Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9. Formatul București 9 a fost înfiinţat la iniţiativa fostului preşedinte al României, Klaus Iohannis, şi a preşedintelui Poloniei, Andrzej Duda, în 2015, iar prima […]
Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
08 aprilie 2026
08 aprilie 2026