Prima pagină » Local » El este șoferul care a lovit o tânără în Piața Unirii. Ce au descoperit polițiștii după testarea cu etilotestul – UPDATE

El este șoferul care a lovit o tânără în Piața Unirii. Ce au descoperit polițiștii după testarea cu etilotestul – UPDATE

27 mart. 2026, 10:15, 9 ,
Redacția BZI în Local

Un accident rutier a avut loc în urmă cu puțin timp în centrul municipiului Iași, după ce o tânără a fost acroșată de un camion în zona Piața Unirii.

Potrivit primelor informații obținute de reporterii BZI, șoferul camionului se afla în trafic în momentul producerii accidentului, iar din cauze care urmează să fie stabilite de anchetatori a acroșat tânăra.

UPDATE: Potrivit Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Mihail Sturdza” Iași, victima ar fi fost prinsă inițial între un autoturism și un stâlp.

La sosirea salvatorilor, femeia nu mai era blocată, era conștientă și cooperantă, fiind preluată de echipajul medical și transportată la spital pentru îngrijiri de specialitate.

Cazul este în continuare în atenția autorităților.

„În urma evenimentului rutier produs în parcarea subterană a unui hotel din zona Piața Unirii, o persoană de sex feminin a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate.

Din primele informații, victima a fost surprinsă între un autoturism și un stâlp, fiind inițial blocată. La locul solicitării s-au deplasat de urgență echipaje din cadrul ISU Iași, cu o autospecială de descarcerare, un echipaj de terapie intensivă mobilă (TIM) și un echipaj de primă intervenție și comandă.

La sosirea forțelor de intervenție, victima nu mai era blocată între autoturism și stâlp, fiind conștientă și cooperantă. Aceasta a fost preluată de echipajul medical și transportată la spital pentru investigații și îngrijiri de specialitate.

Cazul a rămas în atenția autorităților pentru cercetări.”, a transmis Purtător de cuvânt ISUJ Iași Cpt. Onofreiasa Georgică.

Știre inițială: La fața locului au intervenit mai multe echipaje de poliție și ambulanță. Cadrele medicale i-au acordat victimei primele îngrijiri, iar aceasta a fost transportată la spital pentru investigații și tratament de specialitate.

Șoferul a fost testat alcoolscopic de către polițiști, iar rezultatul a fost 0, ceea ce arată că acesta nu consumase alcool înainte de a se urca la volan.

Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs accidentul.

Citește și: Accident rutier în centrul Iașului. O tânără a fost lovită de un camion în Piața Unirii

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Filmul morții elevului de 15 ani din Bacău. Profesorii au încercat disperat să îl salveze până la sosirea ambulanței
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev de 15 ani a murit în curtea școlii după ce i s-a făcut rău în pauză. Profesorii au făcut manevre de resuscitare până la sosirea echipajului medical. Clipe dramatice într-o școală din județul Bacău, după ce un elev în vârstă de 15 ani s-a prăbușit în timpul unei […]
Filmul morții elevului de 15 ani din Bacău. Profesorii au încercat disperat să îl salveze până la sosirea ambulanței
Comentarii
  • Domnul sofer se ocupa cu aprovizionarea de la METRO. E meserias in a bloca masinile. In urma cu cateva luni a facut asta in spate la restaurantul din zona garii unde a blocat masinile cam o ora. E de un calm vecin cu nesimtirea.

  • Accidentul s-a petrecut pe straduta din spatele blocurilor in Piata Unirii ce duce spre Independentei prin subteran. Nu e parcarea subterana de la Starea Civila. E o strada publica. Acolo este si un service. Victima a fost prinsa intre parapet și camioneta la intrarea in tunel.

  • Multi prosti sunt pe fața pământului ,mai nou o groaza de idioți cu castile pe cap ,merg că dobitocii fara să întoarcă capul în stânga și în dreaptă .Din capul unora când vezi că un camion ,tir ce o fi el …vezi că face o manevră sau trece pe lîngă tine te oprești puțin să vezi ce face ,daca ai loc sa treci ,nu te bagi că dobitocul ,dobitoaca pe sub mașină sau treci milimetric pe lîngă ia că ai tu prioritate .Poate șoferul nu te-a văzut sau ești Intr un unghi mort a mașinii ,lasăl câteva secunde sa treacă și treci și tu în lumea ta .

  • De ce nu puneți titlul ” ea este cea care s-a izbit de un camion”? 🤔….ăsta nu e jurnalism, să găsești din prima vinovatul fără minim de verificări judiciare.

  • Acolo este un semn mare „ACCES APROVIZIONARE”, asta înseamnă ca daca daca acel camion transporta marfa pt hotel(si bănuiesc ca asta făcea ca doar nu se plimba), acolo trebuia sa fie. Nu aveau ce cauta mașinile parcate în dreapta care l-au obligat sa se apropie atât de mult de stâlpul din stanga, cum nici doamna nu trebuia sa treacă daca a văzut ditamai camionul in mișcare.

  • Ce mai stire importanta !!!!!!!!!!

  • E clar tentativa de femicid. Dacă scapă cu 10 de închisoare să se considere fericit.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
23 mai 2026
23 mai 2026