Prima pagină » International » Erupție devastatoare în Indonezia! Trei morți și zece dispăruți în zona vulcanului Dukono
Erupție devastatoare în Indonezia! Trei morți și zece dispăruți în zona vulcanului Dukono

Erupție devastatoare în Indonezia! Trei morți și zece dispăruți în zona vulcanului Dukono

08 mai 2026, 17:00,
Redacția BZI în International

O erupție puternică a vulcanului Dukono, situat pe insula Halmahera din estul Indoneziei, a provocat vineri dimineață, 8 mai, un dezastru cu victime și persoane dispărute, după ce un nor uriaș de cenușă a fost aruncat la o altitudine de aproximativ 10 kilometri.

Autoritățile locale au confirmat că trei persoane și-au pierdut viața în urma evenimentului. Printre victime se află doi turiști străini și un locuitor din insula Ternate, potrivit declarațiilor oficiale ale poliției din provincia Halmahera de Nord, citate de presa internațională.

În același timp, alte zece persoane sunt date dispărute, după ce au fost surprinse în apropierea unei zone considerate periculoase, în ciuda faptului că accesul turiștilor este restricționat din cauza activității vulcanice intense.

Erupție violentă și nor de cenușă uriaș

Erupția a fost însoțită de zgomote puternice subterane și de o coloană densă de fum și cenușă care s-a ridicat rapid deasupra craterului. Specialiștii au descris fenomenul ca fiind unul de intensitate ridicată, cu potențial de extindere pe distanțe mari.

Direcția vântului a împins norul de cenușă spre nord, ceea ce a determinat autoritățile să avertizeze comunitățile locale, inclusiv orașul Tobelo, cu privire la riscul de precipitații de cenușă vulcanică. Locuitorii au fost îndemnați să rămână vigilenți și să ia măsuri de protecție.

Experții avertizează că particulele fine de cenușă pot afecta serios sănătatea, în special sistemul respirator, și pot perturba activitatea transportului aerian și rutier din regiune.

Zonă cu risc seismic ridicat

Indonezia este una dintre cele mai active zone geologic din lume, fiind situată pe așa-numitul „Cerc de Foc al Pacificului”, o regiune unde plăcile tectonice se întâlnesc și generează frecvent cutremure și erupții vulcanice.

Din cauza acestui context geologic, activitatea vulcanului Dukono este monitorizată permanent. În prezent, acesta se află la nivelul doi de alertă dintr-un sistem cu patru trepte, ceea ce indică o activitate crescută, dar nu neapărat o evacuare generalizată a populației.

Autoritățile continuă operațiunile de căutare a persoanelor dispărute, în timp ce riscurile din zonă rămân ridicate.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Tandemul care agită scena politică! Numele lui Bolojan și Kövesi apar tot mai des în același scenariu
Un posibil tandem politic între Ilie Bolojan și Laura Codruța Kövesi începe să fie discutat intens după schimburile de replici cu Nicușor Dan și tensiunile din politica românească. Scena politică românească traversează o perioadă de tensiuni și repoziționări majore, iar în ultimele zile a început să circule tot mai intens ideea unei posibile apropieri între […]
Tandemul care agită scena politică! Numele lui Bolojan și Kövesi apar tot mai des în același scenariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
12 mai 2026
12 mai 2026