Prima pagină » Local » Este anchetă în Poliția din Iași, după ce un tânăr s-a sinucis imediat ce a ieșit de la un interogatoriu. Sunt agenții vinovați de moartea lui?

Este anchetă în Poliția din Iași, după ce un tânăr s-a sinucis imediat ce a ieșit de la un interogatoriu. Sunt agenții vinovați de moartea lui?

04 apr. 2026, 02:00, 5 ,
Lucian SAVA în Local

Reprezentanții IPJ Iași au transmis că fac verificări în cazul tânărului care s-a sinucis după ce a fost întrebat despre dispariția unei persoane din Moșna. Ancheta este în desfășurare, iar șefii Inspectoratului vor să știe dacă agenții au procedat corect

Este anchetă la Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Iași, după ce Cristi Gâtlan, un tânăr din comuna Moșna, s-a sinucis la scurt timp după ce a fost luat la întrebări de agenți. Reprezentanții IPJ Iași au transmis că, după apariția articolului din BZI, au dispus verificări. Cristi Gâtlan, un tânăr în vârstă de 32 de ani, a fost găsit spânzurat în curtea casei în care locuia. Un apel la numărul unic de urgențe 112 avea să anunțe tragedia. Un echipaj medical a fost chemat la fața locului, însă pentru tânăr nu s-a mai putut face nimic. Polițiștii criminaliști au ajuns, la rândul lor, la Moșna și au făcut verificări. Examinând cadavrul, nu au găsit semne de violențe, indiciu că tânărul s-a sinucis. Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași au transmis câteva precizări legate de moartea tânărului.

„La data de 1 aprilie a.c., Secția nr. 5 Poliție Rurală Răducăneni a fost sesizată, prin apel 112, cu privire la faptul că, în curtea unui imobil din comuna Moșna, județul Iași, un bărbat a fost găsit decedat. La fața locului s-au deplasat polițiștii, precum și un echipaj medical, care au constatat decesul bărbatului de 32 de ani. Pe corpul bărbatului nu au fost identificate urme vizibile de violență. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă și s-a dispus efectuarea autopsiei pentru stabilirea cauzei decesului”, a declarat Alina Mocanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași.

Este anchetă în Poliția din Iași, după ce un tânăr s-a sinucis

Marți, pe 31 martie, tânărul a fost chemat la Postul de Poliție din Moșna și luat la întrebări. Polițiștii de acolo l-au interogat pentru a afla dacă are vreo legătură cu dispariția unui bărbat din aceeași comună, dispariție ce datează tocmai din anul 2016. Din câte se pare, după 10 ani, polițiștii s-au gândit că Gâtlan ar putea ști ceva despre Vasile Porfire. Pe site-ul Poliției Române apare fotografia bărbatului dispărut și câteva date despre acesta.

„A plecat de la domiciliul său în data de 30.12.2016 și nu a mai revenit. Semnalmente: 1,70 m înălțime, greutate – aproximativ 70 kg, ochi căprui, păr șaten, față ovală. Semn particular: cicatrice proeminentă – ochi drept. La momentul plecării era îmbrăcat cu o geacă de culoare închisă, pantalon tip blue jeans, fes negru și era încălțat cu o pereche de cizme de cauciuc de culoare neagră. Persoana dispărută era cunoscută cu afecțiuni psihice”, se arată pe site-ul Poliției Române.

Localnicii spun că s-a sinucis de frică

Vă reamintim că localnicii din Moșna spun că, după ce a ieșit din Postul de Poliție, Gâtlan era foarte abătut și supărat.

„L-au chemat să-l întrebe dacă știe ceva despre Porfire. Probabil îl bănuiau pe el că i-ar fi făcut ceva, dar Gâtlan ăsta e vai de capul lui, nu era în stare să facă ceva. Cică i-au spus să recunoască, pentru că o să moară în pușcărie. Acum nu știu ce o fi fost acolo, dar cu siguranță el s-a speriat și a pus ștreangul de gât. El a povestit că îl cred pe el vinovat. Totuși, au trecut 10 ani. Până acum, nu l-au întrebat nimic. El a mai făcut pușcărie, dar a fost o poveste complicată acolo. Nici nu știu dacă a fost vinovat de ceva. Cred că de teamă să nu se întoarcă a făcut ce a făcut”, a spus un localnic.

Din păcate, tânărul de 32 de ani din Iași s-a spânzurat după ce a fost chemat la poliție. Rămâne de văzut la ce concluzie vor ajunge superiorii polițiștilor după ce se va finaliza ancheta tânărului care s-a sinucis.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Ministrul Muncii a făcut anunțul! Pensiile vor fi mărite prin „Pachetul de solidaritate”!
Veste bună pentru pensionari, pensiile vor fi mărite prin „Pachetul de solidaritate”. Anunțul a fost făcut de minidtrul Muncii. „Pachetul de solidaritate” pentru pensionari este analizat de autorități și are în vedere suplimentarea veniturilor pentru un număr important de beneficiari. Măsurile propuse ar aduce sume în plus pentru aproximativ 2,8 milioane de persoane vârstnice, iar […]
Ministrul Muncii a făcut anunțul! Pensiile vor fi mărite prin „Pachetul de solidaritate”!
Comentarii
  • Politisti din Raducaneni trebuie urgent anchetati.Sunt multe cazuri de abuz in secția aceasta. Era normal sa se ajungă la moarte de om…daca sefi nu au luat măsuri pana acum in cazurile de abuz din partea polițiștilor.

  • Care e populația comunei Moșna și câți moldoveni au domiciliul fictiv în comuna Moșna? Câți moldoveni au viză de flotant pe comuna Moșna, ei nelocuind acolo?

  • De ce se face ancheta de catre IPJ?! O fi vreo coincidenta de nume? sau sint deosebiti de corecti? O mai fost si alti spinzurati si nu s-a facut nici o ancheta. iar la Raducaneni e poveste cu politistii de acolo formati si educati de spagarul Gorie

  • Concluzia anchetei se știe deja.Mortul e vinovat. Tot timpul mortul e vinovat.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 aprilie 2026
04 aprilie 2026