Prima pagină » Eveniment-Social » Experiență unică pentru câțiva elevi din Iași! Au vizitat Italia și au participat la cursuri de antreprenoriat! – FOTO

Experiență unică pentru câțiva elevi din Iași! Au vizitat Italia și au participat la cursuri de antreprenoriat! – FOTO

18 iul. 2023, 02:00,
Andreea Timofte în Eveniment-Social

Zilele trecute, în Nocera Umbra, Italia, a avut loc reuniunea transnațională a proiectului european GOOD DEEDs – ,,Digital Energy Efficiency Designers”, în care Inspectoratul Școlar Județean Iași este partener alături de instituții din alte 5 țări: Italia, Grecia, Portugalia, Letonia, Turcia

Noutatea acestui proiect constă în faptul că a adus împreună trei sectoare diferite, instituții de învățământ, firme și autorități, pentru a identifica problemele din domeniul eficienţei energetice digitale din fiecare țară parteneră și a căuta soluții creative pentru viitor.

Tehnologia digitală a oferit oportunități în lupta împotriva schimbărilor climatice și a reducerii emisiilor de CO₂. În același timp, producerea şi utilizarea, precum și transferul de date al dispozitivelor digitale, provoacă mai multe emisii de CO₂ decât s-a estimat iniţial, constituind „amprenta digitală de carbon”.

Patru elevi din Iași au mers în Italia

Echipa ce a reprezentat România a avut în componența sa patru elevi cu vârste diferite, însoțiți de un inspector școlar. Cei patru tineri provin de la Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași, Colegiul Național Iași, Liceul Tehnologic de Mecatronică și Automatizări Iași și Liceul Tehnologic Economic de Turism Iași și au fost selectați pe baza performanței lor în cadrul concursului de Resurse Educaționale Deschise (RED) la care au participat 9 licee din Iași.

Pe parcursul celor șase zile de activități organizate în Nocera Umbra de Organizația European Grants International Academy (EGINA), participanții au fost implicați în multiple workshop-uri, având ca temă crearea de proiecte pentru susținerea consumului sustenabil și responsabil al energiei.

Fiecare partener a avut sarcina de a contribui la crearea unui sistem de management al cunoștințelor (Knowledge Management System) pentru a sprijini formarea continuă privind eficiența energetică digitală de la vârsta școlară şi a unui set de instrumente de formare pentru profesorii VET în vederea formării continue în domeniul eficienței energetice digitale, prin crearea platformei „Online Good DEEDs” și utilizarea acesteia pentru instruirea legată de eficiența energetică digitală.

Proiecte realizate în cadrul mobilității

Elevii din Iași au luat parte la realizarea de proiecte în cadrul unui concurs de tip Hackaton, colaborând în echipe diverse, formate din elevi și studenți din țările participante. Aceștia au avut, de asemenea, ocazia să își prezinte munca în fața unui juriu competent și să câștige premii. Unul dintre proiectele la care elevii români au lucrat, denumit Sprout, a câștigat premiul pentru cel mai mare impact social. Echipa care l-a dezvoltat a fost alcătuită din elevi și studenți din România, Italia, Ungaria, Etiopia și Olanda.

Eficiența energetică digitală presupune implicare constantă, colectarea şi conectarea resurselor la alte resurse, precum şi partajarea lor (în acest sens a fost creată platforma „Online Good DEEDs”, care va fi utilizată în instruirea legată de eficiența energetică digitală).

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan analizează noi variante de premier. Guvern tehnocrat sau două cabinete succesive, scenariile discutate cu liderii politici
Nicușor Dan analizează noi variante de premier, iar negocierile politice vizează ieșirea României din blocajul guvernamental. Președintele României, Nicușor Dan, analizează noi variante de premier în cadrul consultărilor cu liderii politici. Ciprian Ciucu vorbește despre scenariul unui guvern tehnocrat și despre posibilitatea a două cabinete succesive. Nicușor Dan analizează noi variante de premier România traversează […]
Nicușor Dan analizează noi variante de premier. Guvern tehnocrat sau două cabinete succesive, scenariile discutate cu liderii politici

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
05 august 2026
05 august 2026