Prima pagină » Actualitate » Explozie devastatoare! O mașină a fost aruncată în aer! Sunt zeci de morți și răniți

Explozie devastatoare! O mașină a fost aruncată în aer! Sunt zeci de morți și răniți

11 nov. 2025, 13:07,
Redacția BZI în Actualitate

O explozie puternică a zguduit luni seara capitala Indiei, provocând o tragedie de proporții. Zece persoane și-au pierdut viața, iar alte treizeci au fost grav rănite, după ce un autoturism a explodat în apropierea Fortului Roșu din Delhi, o zonă intens circulată și cunoscută pentru importanța sa istorică.

Deflagrația, produsă în jurul orei locale 18:40, a avut loc lângă o stație de metrou din apropierea monumentului. Potrivit autorităților, explozia s-a produs în momentul în care mașina implicată se afla oprită la semafor. Impactul a fost atât de puternic încât flăcările s-au extins rapid la alte vehicule din jur, cuprinzând șase mașini și trei autorickshaw-uri.

Explozie devastatoare! O mașină a fost aruncată în aer! Sunt zeci de morți și răniți

Comisarul Poliției din Delhi, Satish Golcha, a declarat că forțele de intervenție au ajuns în câteva minute la locul incidentului. Echipele de pompieri au reușit să stingă incendiul și să evacueze victimele, însă mai multe persoane au fost găsite cu arsuri grave. Răniții au fost transportați de urgență la spitalele din apropiere, unde medicii se luptă pentru viața lor. Dr. Manish Kumar Jha, de la Spitalul Lok Nayak, a precizat că starea multora dintre pacienți este critică: „O parte dintre cei aduși la noi au arsuri extinse și șanse reduse de supraviețuire.”

Ancheta a fost preluată de echipele speciale de investigație, care încearcă să stabilească originea exactă a deflagrației. Momentan, cauza nu este cunoscută, iar autoritățile nu exclud nicio ipoteză. Ministrul de Interne, Amit Shah, s-a deplasat personal la locul tragediei și a cerut verificarea imaginilor surprinse de camerele de supraveghere. „Analizăm toate posibilele cauze. Situația este atent monitorizată și nu vom lăsa niciun detaliu neinvestigat”, a declarat comisarul Golcha.

Președinta Indiei, Droupadi Murmu, aflată într-o vizită de stat în Angola, a fost informată despre eveniment și a transmis condoleanțe familiilor îndoliate. „Sunt profund afectată de pierderea de vieți omenești și mă rog pentru însănătoșirea rapidă a răniților”, a scris aceasta pe rețelele de socializare. În același timp, ministrul Amit Shah a condus o ședință de urgență la Ministerul de Interne, unde s-au discutat măsuri de securitate suplimentare în zonele aglomerate din Delhi.

Cei responsabili pentru tragedie „vor fi aduși în fața justiției”.

Prim-ministrul Narendra Modi, aflat în Bhutan pentru o vizită oficială, a transmis că cei responsabili pentru tragedie „vor fi aduși în fața justiției”. În cadrul unui eveniment desfășurat pe stadionul Changlimithang din Thimphu, unde avea loc un Festival Global de Rugăciune pentru Pace, regele Bhutanului, Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, a condus mii de oameni într-un moment de reculegere pentru victimele exploziei. „Să ne rugăm pentru India și pentru toți cei afectați de această nenorocire”, a spus monarhul, exprimând solidaritatea poporului bhutanez.

În același discurs, premierul Modi a mulțumit pentru sprijinul arătat și a subliniat că investigațiile sunt în plină desfășurare: „Vom face tot ce este necesar pentru ca vinovații să răspundă în fața legii. Poporul Indiei trebuie să știe că adevărul va fi aflat.”

Deocamdată, autoritățile indiene nu au confirmat dacă a fost vorba despre un accident sau un act intenționat, însă amploarea exploziei și daunele provocate sugerează o defecțiune gravă sau o posibilă acțiune criminală. În timp ce ancheta continuă, Delhi rămâne în alertă maximă, iar oamenii depun flori și lumânări în fața Fortului Roșu, transformând locul tragediei într-un spațiu al durerii și al solidarității.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”
Moartea fostului fotbalist Radu Mărginean, la doar 43 de ani, continuă să provoace emoție. Un apropiat al acestuia a povestit cum s-au desfășurat ultimele momente înainte ca sportivul să fie găsit în stop cardio-respirator. Dispariția prematură a fostului fotbalist Radu Mărginean a lăsat un gol profund în rândul familiei, prietenilor și celor care l-au cunoscut […]
Mărturii emoționante despre ultimele clipe ale lui Radu Mărginean. Prietenul care l-a îmbrățișat înainte de tragedie: „Au fost cele mai șocante momente”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 iulie 2026
04 iulie 2026