Prima pagină » Economic Local » FACIAS dă în judecată Ministerul Transporturilor pentru blocarea aplicării legii conducerii defensive în România
FACIAS dă în judecată Ministerul Transporturilor pentru blocarea aplicării legii conducerii defensive în România

FACIAS dă în judecată Ministerul Transporturilor pentru blocarea aplicării legii conducerii defensive în România

16 ian. 2026, 13:12,
Redacția BZI în Economic Local

Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) a decis să acționeze în instanță Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI), solicitând emiterea urgentă a normelor necesare aplicării Legii nr. 20/2022 privind conducerea defensivă. Legea, adoptată în urmă cu aproape patru ani, ar fi trebuit să ofere tinerilor șansa de a urma cursuri gratuite de conducere defensivă, un instrument esențial pentru reducerea mortalității rutiere în România.

Blocaj administrativ și refuz al aplicării legii

Potrivit FACIAS, Ministerul Transporturilor a refuzat până acum să pună în aplicare legea, iar normele pentru autorizarea școlilor de șoferi și a instructorilor auto specializați se află doar „la nivel de proiect”, supuse unor etape procedurale interne.

„Am solicitat instanței să oblige ministerul la emiterea ordinului de ministru care să stabilească normele necesare pentru autorizarea școlilor de șoferi și a instructorilor în domeniul conducerii defensive. De asemenea, cerem reglementarea imediată a procedurii de atestare a profesorilor de legislație rutieră și a instructorilor specializați pentru acest tip de formare”, transmite FACIAS.

Ministerul Transporturilor a invocat existența unui „mecanism administrativ complex” și neclarități privind regimul fiscal al cursurilor de conducere defensivă. Întârzierea afectează direct tinerii între 18 și 26 de ani, care, potrivit legii, ar fi trebuit să beneficieze gratuit de instruire în conducerea defensivă.

FACIAS subliniază că autoritățile au avut timp suficient pentru parcurgerea etapelor administrative și că întârzierea adoptării normelor este inadmisibilă.

Organizația atrage atenția asupra gravității situației: în medie, trei persoane își pierd viața zilnic în accidente rutiere, iar peste 95 sunt rănite. România se află printre statele UE cu cea mai ridicată rată a accidentelor, iar aplicarea Legii nr. 20/2022 ar putea contribui la salvarea multor vieți.

FACIAS consideră că punerea în aplicare a conducerii defensive nu este doar o obligație legală, ci și o necesitate vitală pentru protecția cetățenilor.

Acțiunea în instanță vine după ce, în decembrie 2025, FACIAS a transmis o plângere prealabilă Ministerului Transporturilor, iar răspunsul instituției a confirmat că normele nu sunt încă aplicabile.

„Este momentul ca autoritățile să-și respecte obligațiile legale și să ofere tinerilor șansa de a învăța cum să conducă în siguranță”, transmit reprezentanții FACIAS.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Crește vârsta de pensionare! Decizia Guvernului Bolojan îi înspăimântă pe bugetari!
Guvernul Bolojan a decis creștea vârstei de pensionare pentru angajații din în MAI, MApN, SRI și SPP pentru a evita concedierile și tăierile de salarii. Ministrul Apărării, Radu Miruță, a precizat că decizia de creștere a vârstei de pensionare pentru angajații Ministerului Apărării, ai Ministerului de Interne și ai structurilor SRI și SPP a fost […]
Crește vârsta de pensionare! Decizia Guvernului Bolojan îi înspăimântă pe bugetari!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
16 ianuarie 2026
16 ianuarie 2026