Românii au început să primească în ultimele zile facturile la energie electrică pentru luna iulie, primele după liberalizarea completă a pieței. Sumele i-au luat prin surprindere pe mulți consumatori: în numeroase cazuri, facturile sunt chiar duble față de luna iunie, deși consumul nu a crescut.
În plus, acestea includ și TVA-ul majorat la 21%, măsură aplicată de la 1 august, dar care se reflectă deja pe facturile emise pentru iulie.
Românii, loviți din plin de liberalizarea pieței de energie
Un exemplu vine din Brașov, unde Răzvan, client Electrica Furnizare, locuiește într-un apartament de două camere și consumă în jur de 90 kWh lunar. În iunie, a plătit 61 de lei, însă factura pentru iulie a ajuns la 135 de lei, mai mult decât dublu, deși nu are aer condiționat și nu a folosit mai multă energie.
Situația e și mai neclară pentru Radu, tot din Brașov. El a primit o factură de 335 de lei pentru 212 kWh, deși în iunie plătise 186 de lei pentru un consum chiar mai mare, de 233 kWh. Cu alte cuvinte, plătește aproape dublu pentru mai puțină energie.
În zonele unde canicula a lovit puternic în iulie, diferențele sunt și mai mari din cauza utilizării aparatelor de aer condiționat. În București, Andreea a primit o factură de 378 de lei pentru 250 kWh, în timp ce Alina, clientă la PPC Energie, are de plată peste 230 de lei, aproape dublu față de luna anterioară. Cristina, clientă Hidroelectrica, a primit o factură de 170 de lei, cu 70% mai mult decât în iunie.
TVA și regularizări care complică situația
Explicațiile furnizorilor nu fac decât să sporească confuzia. Deși consumul s-a făcut în iulie, facturile emise după 1 august includ TVA de 21%.
„Factura pentru consumul aferent lunii iulie 2025 se va emite în perioada următoare, pentru care se aplică TVA-ul de 21%”, au transmis reprezentanții PPC Energie pe Facebook, după ce un client a reclamat situația.
Mai mult, unele facturi includ și regularizarea consumului din prima jumătate a anului, ceea ce face ca totalul de plată să fie chiar mai ridicat decât s-ar aștepta oamenii.
Noutăți pe facturi: cod de bare pentru consumatorii vulnerabili
În premieră, pe facturile emise în aceste zile apare și un cod de bare special, destinat consumatorilor vulnerabili. Aceștia vor primi lunar de la stat un voucher de 50 de lei, pe care îl vor putea folosi pentru plata facturilor la oficiile poștale, prin scanarea codului. Pentru ceilalți clienți, acest cod rămâne inactiv.
Liberalizarea pieței, lovitura finală la portofel
De la 1 iulie 2025, piața de energie a fost complet liberalizată, iar consumatorii nu mai beneficiază de plafonarea prețurilor. Până atunci, prețurile au fost fixate astfel:
- 0,68 lei/kWh pentru un consum sub 100 kWh/lună
- 0,80 lei/kWh pentru un consum între 100 și 300 kWh/lună
- 1,30 lei/kWh pentru un consum de peste 300 kWh/lună
Acum, fiecare client plătește tariful stabilit prin contractul cu furnizorul său. Pentru mulți, asta s-a tradus prin facturi mult mai mari, chiar și în lipsa unei creșteri de consum.