Prima pagină » International » Fără precedent! Macron trimite un avertisment dur lui Trump privind sancțiunile SUA

Fără precedent! Macron trimite un avertisment dur lui Trump privind sancțiunile SUA

24 feb. 2026, 10:45,
Redacția BZI în International

Emmanuel Macron cere ridicarea sancțiunilor impuse de SUA unor oficiali europeni, subliniind impactul asupra reglementării digitale și independenței justiției.

Președintele francez Emmanuel Macron i-a transmis omologului său american Donald Trump o scrisoare oficială, în care cere ridicarea sancțiunilor „impuse pe nedrept” unor cetățeni europeni de către Statele Unite. Demersul liderului de la Paris vine în contextul tensiunilor diplomatice generate de măsurile adoptate de Washington împotriva unor oficiali europeni și riscă să amplifice discuțiile transatlantice.

Macron atrage atenția personal lui Trump

Potrivit surselor, Emmanuel Macron îi „atrage atenția personal” lui Trump asupra situației a doi cetățeni francezi sancționați: fostul comisar european Thierry Breton și judecătorul Nicolas Guillou de la Curtea Penală Internațională (CPI). Liderul francez subliniază că aceste măsuri afectează nu doar interesele individuale ale celor vizați, ci și principiile fundamentale ale reglementării europene și ale independenței justiției.

Thierry Breton – sancționat de SUA pentru reglementarea digitală

Departamentul de Stat american l-a acuzat pe Thierry Breton de „cenzură” împotriva intereselor SUA. Fostului oficial al Uniunii Europene i s-a interzis, din decembrie 2025, accesul pe teritoriul Statelor Unite, pe motiv că directiva europeană privind serviciile digitale, promovată de acesta, reglementează platformele marilor companii informatice într-un mod considerat contrar libertății de exprimare de către Washington.

Secretarul de stat american Marco Rubio a criticat aceste măsuri, numindu-le „acțiuni flagrante de cenzură extrateritorială”. Macron a replicat, în scrisoarea la care AFP a avut acces parțial, că „sancțiunile adoptate împotriva lui Thierry Breton afectează autonomia de reglementare europeană și, mai mult, se bazează pe analize greșite: reglementarea digitală europeană nu are, de fapt, nicio aplicare extrateritorială și se aplică fără discriminare pe teritoriul european, tuturor companiilor vizate”.

Nicolas Guillou – sancțiuni pentru implicarea în dosarul Netanyahu

Judecătorul Nicolas Guillou a fost vizat de sancțiuni în august 2025, împreună cu alți magistrați ai CPI, ca urmare a implicării în dosarul care a condus la emiterea unui mandat de arestare pentru premierul israelian Benjamin Netanyahu. Guillou nu mai are acces pe teritoriul american și i s-a retras cardul bancar Visa emis în Franța, precum și accesul la servicii informatice americane precum Airbnb sau Amazon.

Macron consideră că aceste măsuri „afectează principiul independenței justiției și mandatul CPI”, subliniind impactul grav asupra credibilității instituțiilor judiciare internaționale și asupra autorității europene în reglementarea digitală.

Tensiuni diplomatice și implicații europene

Scrisoarea transmisă de Emmanuel Macron reflectă preocupările Franței privind efectele sancțiunilor asupra relațiilor transatlantice și asupra principiilor fundamentale invocate de partea europeană. Acțiunile americane riscă să alimenteze noi discuții internaționale privind raporturile dintre Statele Unite, Uniunea Europeană și instituțiile judiciare globale, punând accent pe protecția cetățenilor europeni și pe respectarea independenței justiției.

În concluzie, demersul lui Macron reprezintă un semnal clar și ferm către Washington: sancțiunile impuse oficialilor europeni trebuie ridicate, pentru a nu compromite atât autonomia reglementării europene în domeniul digital, cât și principiile fundamentale ale justiției internaționale.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
24 februarie 2026
24 februarie 2026