Prima pagină » Magazin » Festivalul brandurilor la modă, Kasta Morrely Fashion week a IX-a ediție
Festivalul brandurilor la modă, Kasta Morrely Fashion week a IX-a ediție

Festivalul brandurilor la modă, Kasta Morrely Fashion week a IX-a ediție

01 nov. 2019, 11:01,
în Magazin

În perioada 1 – 3 noiembrie 2019 Sala Polivalentă din Iași este din nou gazda FESTIVALULUI INDUSTRIILOR CREATIVE® – Kasta Morrely Fashion Week®  ediția a IX-a. Evenimentele de interes general ale festivalului sunt încununate de cea de-a VI-a ediţie anuală Gala Premiilor în Industriile Creative®, prima de acest fel din lume.

Această manifestare internațională este organizată de membri ai colectivului proiectului de cercetare Kasta Morrely care au conceput standardele ocupaționale legalizate în Codul Ocupațiilor din România pentru două calificări de top ale societății contemporane,  Manechin și Organizator spectacole. Această echipă de organizare a scris şi primele manuale ale specialistului calificat: Manechin, Organizator spectacole, Maestru de ceremonii.

Proiectul Artelor ce Înfrumusețează Omul Kasta Morrely Fashion Week s-a bucurat începând cu prima ediţie de interesul designerilor mari de pe 4 continente obţinând de la prima ediţie aprecierea internațională de primul festival demonstrativ de modă din lume. 

Festivalul bianual Kasta Morrely Fashion Week promovează conform standardelor de eligibilitate competitivitatea națională și internațională a designerilor, brandurilor și școlilor din zona modei, designului vestimentar și ingineriei textile din România, cât și a companiilor modele de reușită din țara noastră din domenii conexe deschise către manifestările de top ale civilizaţiei actuale.

Dintre invitații speciali, designerii de onoare și branduri prezente la Kasta Morrely Fashion Week 2019 amintim pe: Addy van den Krommenacker (designerul Casei Regale a Olandei), Sherwin Darrel (Casa Regală Filipine), Missaki Couture (Liban), Stephan Pelger, Romanița Iovan, George Hojbotă, Kingdom Boutique (Ucraina), Narro Clothing (UK), Mineli, Adelina Boie, L’Atelier Couture, Nichi Cristina Nichita, Dames, Rebeca Cotrau, Seroussi, Adriana Agostini, Atelier Dressyna, Beatrice Design, Andreea Moldoveanu, Kasta Morrely Kids & Junior, din Rep. Moldova Ethno Paris, Andreea Rotaru, Dani Kristine, Lidia Selici ș.a.

Sunt prezente şi la această ediție a festivalului Universitatea Națională de Arte George Enescu din Iași (Facultatea de Arte Vizuale și Design) și Universitatea de Vest din Timișoara (Facultatea de Arte și Design). 

Festivalul Industriilor Creative® este un proiect civic al Organizației Kasta Morrely, ce foloseşte competenţele organizatorilor săi în tehnicile creării imaginii de interes general prin profesionalism în organizare şi pe podiumul de modă. Misiunea festivalului este promovarea  dezvoltării antreprenoriatului creativ și a foarte importantului domeniu al industriilor creative din România printr-un spectacol internaţional bianual organizat în conformitate cu standardele de eligibilitate.

ACCESUL PUBLICULUI la Kasta Morrely Fashion Week (Sala Polivalentă Iași) se realizează pe bază de invitație. Persoanele care doresc invitații, trebuie să trimită un mesaj pe pagina oficială facebook a festivalului www.facebook.com/KastaMorrelyFashionWeek . Dress code: Business Casual.

Organizatori și parteneri principali: Asociația Kasta Morrely, Compania Betty Ice și Primăria Municipiului Iași.

www.facebook.com/KastaMorrelyFashionWeek

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Cutremur puternic în Peru! Cel puțin șase morți și zeci de răniți. Operațiunile de căutare continuă în zonele afectate
Un cutremur de magnitudine 5,5 a lovit regiunea Junín din Peru, provocând cel puțin șase morți și 21 de răniți. Echipele de salvare continuă căutările în zonele afectate. Bilanțul provizoriu indică cel puțin șase persoane decedate, 21 de răniți și peste 300 de oameni afectați de seism, în timp ce echipele de intervenție verifică în […]
Cutremur puternic în Peru! Cel puțin șase morți și zeci de răniți. Operațiunile de căutare continuă în zonele afectate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 iulie 2026
21 iulie 2026
Articole similare
Închis pentru omor, și-a lovit colegul de celulă cu un șiș! Bogdan Ionuț Frățică are un trecut infracțional bogat
02:00
FOTO Închis pentru omor, și-a lovit colegul de celulă cu un șiș! Bogdan Ionuț Frățică are un trecut infracțional bogat
În comuna Comarna se va construi un centru multifuncțional pentru copii! Proiectul depășește 4 milioane de lei
02:00
FOTO În comuna Comarna se va construi un centru multifuncțional pentru copii! Proiectul depășește 4 milioane de lei
Au lăsat în urmă joburi stabile pentru băncile facultății. Fenomenul studenților de vârsta a doua ia amploare în universități! „Soțul mi-a spus că e…”
02:00
Au lăsat în urmă joburi stabile pentru băncile facultății. Fenomenul studenților de vârsta a doua ia amploare în universități! „Soțul mi-a spus că e…”
Se lansează și în 2026 programul Bazna și Mangalița. În ultimii ani, crescătorii din Iași nu au mai fost interesați de această măsură de finanțare
02:00
Se lansează și în 2026 programul Bazna și Mangalița. În ultimii ani, crescătorii din Iași nu au mai fost interesați de această măsură de finanțare
Absolventă a Colegiului Național Iași, medaliată cu bronz la Olimpiada Internațională de Biologie 2026. Performanță remarcabilă pentru România
02:00
FOTO Absolventă a Colegiului Național Iași, medaliată cu bronz la Olimpiada Internațională de Biologie 2026. Performanță remarcabilă pentru România
Primăria Iași propune un nou șantier, care va schimba complet intersecția din Baza 3! Stația de tramvai și cea de autobuz vor fi relocate
02:00
FOTO Primăria Iași propune un nou șantier, care va schimba complet intersecția din Baza 3! Stația de tramvai și cea de autobuz vor fi relocate
Călin Leordă, despre dorințele tinerilor din Iași de a deveni antreprenori: „Să își urmeze pasiunea, să le placă ceea ce fac”
02:00
FOTOVIDEO Călin Leordă, despre dorințele tinerilor din Iași de a deveni antreprenori: „Să își urmeze pasiunea, să le placă ceea ce fac”
Credincioșii îl sărbătoresc astăzi pe Ilie Pălie! Mulți români respectă această zi, deși nu apare în calendarul ortodox
02:00
Credincioșii îl sărbătoresc astăzi pe Ilie Pălie! Mulți români respectă această zi, deși nu apare în calendarul ortodox
Proiectul privind construirea grădiniței din Valea Ursului a intrat în linie dreaptă! Nouă firme vor să semneze contractul de peste 12 milioane de lei
02:00
FOTO Proiectul privind construirea grădiniței din Valea Ursului a intrat în linie dreaptă! Nouă firme vor să semneze contractul de peste 12 milioane de lei
Micii, clătitele, burgerii și sushi nu lipsesc de la nunțile din Iași în 2026. Mirii plătesc câteva mii de lei în plus pentru acest trend. „Sunt puncte de atracție pentru invitați”
02:00
FOTO Micii, clătitele, burgerii și sushi nu lipsesc de la nunțile din Iași în 2026. Mirii plătesc câteva mii de lei în plus pentru acest trend. „Sunt puncte de atracție pentru invitați”