Prima pagină » International » Frumusețea a costat-o viața copilului! O mamă și-a lăsat fiul să moară în mașină, în timp ce ea a mers să-și injecteze buzele

Frumusețea a costat-o viața copilului! O mamă și-a lăsat fiul să moară în mașină, în timp ce ea a mers să-și injecteze buzele

11 dec. 2025, 10:46,
Ionela Melinte în International

O mamă inconștientă și-a lăsat fiul să moară în mașină, în timp ce ea a mers să-și injecteze buzele. Aceasta a ajuns în fața instanței după ce unul dintre copiii ei a murit în mașina încinsă de căldura de afară.

Maya Hernandez, o tânără de 20 de ani din Bakersfield, California, este acuzată că și-a lăsat cei doi copii mici în mașina parcată în fața unui salon de înfrumusețare, în timp ce ea își injecta buzele. Aceasta a ieșit de la procedura de mărire a buzelor după două ore și și-a găsit unul dintre copii inconștient, cu convulsii, care ulterior a murit la spital.

O mamă inconștientă și-a lăsat fiul să moară în mașină

Maya Hernandez, mama a 2 copii, și-a parcat mașina în fața salonului unde avea programată o intervenție de mărire a buzelor, lăsând închiși în ea pe cei 2 băieți. Aceștia ar fi fost lăsați prinși în scaunele speciale, iar femeia a intrat liniștită în salon pentru a-și face procedura, care a durat peste 2 ore.

Când s-a întors la mașină, Amillio, copilul de doar un an, era deja în stare critică. Martorii au susținut că micuțul spumega la gură, avea convulsii și nu era deloc conștient. După ce a fost găsit, băiețelul a fost dus la spital, unde medicii au constatat că temperatura sa corporală a ajuns la 41,6 de grade, un nivel extrem de mare care i-a provocat moarte la scurt timp de la internare.

Fratele său de 2 ani, Mateo, se afla tot în mașină în acel moment. Un martor l-a scos pe acesta din mașină, observând că prezenta semne avansate de sufocare de la căldură. O asistentă medicală de la salon a declarat că băiețelul arăta de parcă urma să facă un accident vascular. Băiețelul a supraviețuit ca printr-un miracol, iar în prezent se află în custodia serviciilor de protecție a minorilor.

Personalul salonului a susținut că mama ceruse anterior informații despre posibilitatea de a veni cu copiii la programare, însă, la sosirea ei, nu a menționat că micuții se aflau în mașină. Mai mult, angajații i-au spus că poate să lase copiii în interior, la aer condiționat, însă Hernandez i-ar fi lăsat în mașină, crezând că motorul va rămâne pornit și aerul condiționat va continua să funcționeze.

Femeia este judecată pentru moartea copilului

Procurorul, Stephanie Taconi, a declarat în fața instanței că fapta mamei nu poate fi tratată ca un accident, insistând că este vorba despre alegeri conștiente și neglijență extremă.

„Hernandez a ales să îi lase în mașină. A ales o pauză. A ales timp pentru ea însăși. A ales timp să socializeze cu alți adulți. Și, din nou, această alegere i-a costat viața lui Amillio. Nu este vorba despre un copil uitat de o mamă grăbită. Acestea au fost acțiuni intenționate, făcute cu bună știință de către inculpată”, a declarat procurorul Stephanie Taconi.

Pe de altă parte, avocata mamei, Teryl Wakeman, susține că este vorba despre o tragedie provocată de o eroare gravă, nu de intenție criminală. Ea afirmă că Maya Hernandez și-ar fi lăsat copiii cu mâncare, băuturi, telefonul mobil și mașina pornită.

„Mașina era pornită, aerul condiționat funcționa. Ms. Hernandez a crezut că mașina va rămâne pornită și că aerul condiționat va rămâne, de asemenea, în funcțiune”, a susținut avocata mamei.

Echipa de apărare urmează să recunoască acuzațiile de omor din culpă și rele tratamente aplicate minorului, dar va contesta acuzația de omor.

Astfel, o mamă și-a lăsat fiul să moară în mașină, ea mergând la salon să-și injecteze buzele.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
11 decembrie 2025
11 decembrie 2025