Liderul AUR a văzut mesajul de susținere al premierului Ungariei a reacționat rapid pe pagina sa de Facebook. În cursul zilei de azi, Viktor Orban a spus că este cu ochii pe România după ce a în dezbaterea dintre Nicușor Dan și Simion a fost pomenit numele țării sale.
George Simion i-a mulțumit lui Orban pentru susținere.
„Mulțumesc pentru mesajul minunat, @PM_ViktorOrban. Avem o luptă de câștigat! Împreună!”, a scris George Simion pe X.
De asemenea, liderul AUR a repostat mesajul premierului ungar.
„România și Ungaria că împart un destin istoric”
Premierul țării vecine l-a menționat inclusiv pe liderul AUR, pe care l-a și citat. De asemenea, Viktor Orban a declarat despre România și Ungaria că împart „un destin istoric”
.„Ieri, în timpul dezbaterii prezidențiale din România, Ungaria a fost menționată în legătură cu creștinismul. Unul dintre candidați, domnul Simion, a spus următoarele: «Acum este timpul pentru o Europă a națiunilor, o Europă creștină în care vom lupta pentru dreptul nostru de a fi cetățeni europeni».
Acest lucru nu a fost spus în Ungaria, ci în România, și noi suntem total de acord. Noi împărțit un destin istoric cu poporul român”, a spus Viktor Orban.
Premierul Ungariei s-a adresat inclusiv românilor
Premierul Ungariei s-a adresat inclusiv românilor, cărora le-a transmis că împreună cu maghiarii sunt cetățeni ai Uniunii Europene și așa vor rămâne.
„Nu interferăm în alegerile prezidențiale, dar de aici, din acest loc simbolic din inima bazinului carpatic, transmitem următorul mesaj: asigurăm poporul român și viitorul său președinte că Ungaria este dedicată cooperării și unității.
De aceea, noi nu susținem nicio izolare politică față de România sau liderii săi. Românii și maghiarii sunt cetățeni cu drepturi depline ai Uniunii Europene și vor rămâne așa. În lupta pentru creștinism și suveranitate, trebuie să contăm unii pe alții”, a spus Viktor Orban.
Pesedistii si penelistii s-au regrupat deja.
Au aranjamentele facute pentru a prelua din nou guvernarea, de aceasta data cu auristii.
Simion e inteles cu ei inca de anul trecut.
Guvernele sunt deja impartite.
Mergeti repede sa votati.
Aranjamentele lor pot oricand sa se duca de rapa cand se intampla ceva neprevazut.
Stai sa vezi ce distractie o sa fie cand o sa apara din senin o stire bomba care va duce la anularea alegerilor din nou, fie inainte sau dupa.
Romania are de ales intre doi poponari, unul cu autism, altul escroc.
Eu imi voi anula din nou votul.
Doamna Sosoaca a incercat sa salveze Romania, acum numai Dumnezeu mai poate face ceva pentru ca romanii prosti nu fac nimic decat sa ia plasa din nou si din nou si din nou.
Sa se aleaga praful de alegerile astea!
Schimbarea nu se face la votare, in ziua votului, NU.
Schimbarea trebuie facuta in fiecare zi, prin felul in care ne facem treaba, prin felul in care ne adresam si ne respectam intre noi, prin a fi corecti unii cu altii, indiferent de profesie, nivel de pregatire intelectuala.
Sa nu uitam si de unde am plecat acum 35 de ani, am plecat de la zicala „cine-i harnic si munceste, ori e prost ori nu gandeste”. Cu asa mentalitate putem fi printre primii in Europa?
Lipsurile celor strict necesare traiului de zi cu zi din perioada comunista ne-au invatat sa ne descurcam. Cum? „furandu-ne caciula unul altuia”.
Si ar mai fi multe exemple.
Si de la a fura azi un pic, maine mai mult, unii mai putin, altii mai mult, am reusit in libertate si democratia prost inteleasa sa furam si sa distrugem tot.
Acum vrem sa dam un presedinte bun, care sa ne salveze, dar de unde sa rasara?
Dintre noi?
Poate de pe alta planeta.
Din salata ta de cuvinte nu reiese nimic nou.
Arunca-te-n Bahlui daca te-ai scarbit!
trompetista aia de etinie macedoneana sa se duca in Macedonia sa urle si sa ameninte in stanga si in dreapta ca are si mansarda stricata -si nu-si ia pastilele la timp.
Trompetista aia macedoneanca a facut mai multe pentru romani decat ati facut voi, violatorii de minori si escrocii imobiliari de la AUR.
Ma_ta trebuia sa-si ia pastilele la timp sa nu ramana gravida cu prosti ca tine.