George Simion, liderul AUR, susține că guvernul pregătește o majorare a TVA și acuză lipsa de transparență a autorităților. El cere alegeri anticipate și formarea unui guvern competent. Simion avertizează că actuala putere intenționează să crească taxele pentru a sprijini Republica Moldova, Ucraina și proiecte externe.
George Simion avertizează asupra unei iminente majorări a TVA și cere alegeri anticipate
George Simion, liderul partidului AUR, a transmis în acest weekend un mesaj ferm către public, exprimându-și convingerea că o creștere a TVA este deja decisă de actuala putere.
Prin intermediul unei postări pe Facebook, fostul candidat la prezidențiale a criticat autoritățile pentru lipsa de transparență și a sugerat că guvernul ar urma să nege această informație, așa cum s-a întâmplat și în cazul suspendării unor fonduri europene.
În opinia sa, singura soluție pentru România este „unirea forțelor” și organizarea cât mai rapidă a unor alegeri anticipate, care să aducă la conducere un guvern competent și responsabil. Până atunci, George Simion pledează pentru un blocaj total în alocarea resurselor financiare către ceea ce el numește „corupția din sistem”.
Într-o altă postare recentă, liderul AUR și-a exprimat convingerea că partidul său va ajunge la guvernare și va conduce țara „așa cum trebuie”.
Totuși, el și-a arătat și pesimismul legat de viitorul României, avertizând că actuala clasă politică pregătește majorări de taxe pentru a susține financiar Republica Moldova, Ucraina, proiectele legate de schimbările climatice și eforturile militare.
„Mai întâi vor spune că mințim (cum au făcut și cu suspendarea fondurilor europene).
Soluția: UNIREA forțelor, cât mai repede alegeri și un Guvern capabil. Până atunci: niciun leu (n.r. a atașat un emoticon cu un leu) pentru Corupția din România (n.r. a atașat un emoticon cu drapelul României)”, a scris George Simion pe Facebook.
Mai mult, într-un mesaj postat vineri, tot pe Facebook, liderul AUR a declarat că „mai devreme sau mai târziu vom ajunge la guvernare și vom conduce România așa cum trebuie.
Din păcate, nu știu dacă vom mai avea o țară. Acești incapabili se pregătesc să crească taxele pentru a ajuta în continuare Republica Moldova și Ucraina și pentru schimbările climatice, pentru război”.
George Simion acuză clasa politică de trădare
Simion se declară revoltat de lipsa de transparență a autorităților și consideră că elitele politice folosesc instituțiile statului pentru a-și proteja privilegiile, în timp ce cetățenii sunt sufocați de taxe și ignorați.
Decizia recentă a Curții Constituționale privind secretizarea declarațiilor de avere este, în opinia sa, o dovadă clară că sistemul își consolidează mecanismele de autoapărare.
Liderul AUR a anunțat o serie de vizite internaționale în Franța, Spania și Polonia, declarând că nu se va lăsa intimidat și că își va continua lupta în numele românilor din țară și din diaspora.
În același timp, nu ezită să ironizeze figuri politice precum Nicușor Dan, pe care îl consideră reprezentativ pentru un sistem corupt și eșuat.
Alegeri anticipate!
Pentru cei care nu stiu, Simion a facut blat cu Nicusor.
Simion e doar o c*rva oportunista care minte lumea. Prost sa fii sa-l mai crezi.
Semeon a aruncat bomba…sa-i cada elefantului…trompa!
pleaca maaaaaaa cu blatul cu mucusor, n-are treaba Simion cu mucusor, numai kkt mancati, voi care l-ati votat pe mucusor si ati distrus tara blestemati sa fiti voi si familia voastra, o sa vedeti voi dar ati nenorocit un popor si o tara , ati votat un retardat rusofil mucusor un parsiv fatarnic care nu merita un vot . Nicusor a mintit in campanie ca este independent dar sustinut de psd, pnl, usr, udmr, si cu Tva a dat scris ca nu se mareste, si manca kkt cu rusii lui simion si georgescu cand mucusor el are in privat multi prieteni rusi cu care se afiseaza si l-au finantat si a primit bani de la rusi. asa ca … nu mai mancati ca o sa vedeti voi ce urmeaza, din cauza voastra ati distrus tara cu mucusor
Fa-ti o laba si-ti revii!
urate obiceiuri mai ai, bai onila
Sictir măi onanistule!! Repeți aceeași frază la toți!! De ce nu-ți vezi tu de treaba pe care știi să o faci cel mai bine? Ești un dobitoc încălțat, care umbrește pământul, degeaba!!
Si tu ai distrus gramatica, agramat ce esti!
Unirea fortelor? Care forte? Ca toate fortele corupte, slugarnice si hoate sunt la guvernare. Restul nu au majoritate.
Alegerile se fac în țară, nu pe Tik-tok în afară.
Asa spuneai si cand Iohannis a iesit presedinte datorita voturilor din diaspora?
Lingurarul TRADATOR spune adevarul ca sa para patriot !
La spanzuratoare cu tine si cu machiodoanca Mincinoasa SOSoaca !
Veti atarna in streang SPURCATILOR, alaturi de cei pentru care ati tradat romanii si Romania !
Praful si pulberea se va alege de voi si de familiile voastre COMPLICE !
Mihăiță, acuma spune sincer, tu știi cine a trădat România, sau doar îți dai cu părerea?? Ăsta a trădat România, care n-a fost la guvernare, sau cei care guvernează de 35 ani?? Iar ”Praful și pulberea” se va alege de noi, românii, și de țărișoara asta, inclusiv de tine.
Boul asta a fost primar la Bucuresti SI A FACUT PRAF TOT ORASUL! Stiu pentru ca am treaba acolo frecvent.
Acum cand nordul tarii e sub ape, el pleaca in Polonia.