Mii de candele au fost aprinse sub formă de cruce, într-o regiune din Germania, în memoria numeroaselor victime care au fost răpuse de virusul COVID-19.
Inițiatoarea omagiului a fost o femeie de 60 de ani, consultant fiscal. Aceasta a aranjat lumânările în curtea sa și le-a aprins într-un gest simbolic dedicat oamenilor care au murit din cauza coronavirusului.
Gestul femeii a venit după ce activitățile bisericești au fost interzise temporar. Aceasta a simțit că în noaptea Învierii victimele virusului trebuie să fie comemorate într-un fel, a transmis Daily Mail.
Germania este una dintre țările care a gestionat cel mai bine epidemia de coronavirus, iar rata de infectare a scăzut sub unu. Până în prezent, pe teritoriul Germaniei au fost confirmate 145,184 de cazuri de persoane infectate și au fost înregistrate 4,586 de decese.