Prima pagină » National » Haos la Permise! DRPCIV spune că nu cere cazier, dar oamenii tot stau la cozi la poliție
Haos la Permise! DRPCIV spune că nu cere cazier, dar oamenii tot stau la cozi la poliție

Haos la Permise! DRPCIV spune că nu cere cazier, dar oamenii tot stau la cozi la poliție

19 nov. 2025, 11:40,
Redacția BZI în National

DRPCIV susține oficial că nu solicită cazierul judiciar atunci când cetățenii depun actele pentru obținerea permisului de conducere. Precizarea vine ca răspuns la o interpelare făcută de deputatul PNL Sebastian Burduja, care a cerut explicații privind situațiile în care funcționarii nu acceptau cazierele descărcate online de pe platforma Ministerului Afacerilor Interne.

Sebastian Burduja a semnalat, încă din septembrie, o contradicție flagrantă: o instituție aflată în subordinea MAI ar părea că nu recunoaște un document eliberat chiar de ministerul din care face parte. Potrivit acestuia, este „absurd” ca DRPCIV să respingă acte oficiale emise digital printr-un sistem garantat de MAI.

Cazierul electronic, marea confuzie

Ministerul i-a răspuns parlamentarului că se lucrează pentru ca serviciile de permise să extragă automat cazierele din baza ROCRIS, fără ca cetățenii să mai fie nevoiți să le aducă la ghișeu. DRPCIV vine însă cu o clarificare importantă: această procedură există deja din 2023. În teorie, orice solicitant poate primi cazierul direct la ghișeul instituției, doar pe baza consimțământului.

Realitatea din teren arată complet diferit.

Jurnaliștii HotNews au mers la sediul DRPCIV din București, unde majoritatea cetățenilor continuau să vină cu cazierul ridicat fizic de la secția de poliție, exact ca înainte de digitalizare.

Tinerii care se pregăteau să se înscrie la examenul auto au declarat că așa li s-a spus la școala de șoferi: „Cel mai sigur e cu cazierul pe hârtie.” Alții au venit cu documentul „ca să fie siguri” că nu vor avea probleme la dosar. Întrebați de opțiunea de a emite cazierul direct la DRPCIV, mulți au recunoscut că nici nu au auzit de ea.

DRPCIV spune că nu cere cazier, dar acceptă toate formele, cu o condiție

Potrivit comisarului-șef Marius Petrache, cazierul este extras automat la ghișeu dacă solicitantul consimte. Documentele aduse de cetățeni sunt și ele acceptate, dar cele descărcate online și tipărite își pierd valoarea juridică, pentru că semnătura electronică nu mai poate fi verificată. Solutionarea este simplă: dacă cineva vine cu un cazier tipărit, acesta trebuie trimis și într-un format electronic, pentru validarea semnăturii digitale.

În ciuda regulilor actuale, multe persoane continuă să se bazeze pe varianta veche a cazierului fizic, pentru că școlile de șoferi încă o recomandă, iar oamenii nu au încredere că procedura digitală funcționează fără probleme.

În final, DRPCIV spune că nu poate interzice cetățenilor să aducă un document oficial, fie el în format fizic sau electronic, dar insistă că extragerea automată a cazierului este deja implementată și reprezintă cea mai simplă și rapidă opțiune.

Confuzia dintre regulile oficiale și practicile din teren arată însă că digitalizarea anunțată nu a ajuns cu adevărat la public, iar drumul până la modernizarea completă a serviciilor de permise rămâne unul anevoios.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 decembrie 2025
17 decembrie 2025
Articole similare
Telefonul unui celebru interpret de muzică populară, dispărut după ce a cerut șoferului Bolt să-l pună la încărcat! Cristian Harhătă: „Am pierdut toată munca din ultimii 6 ani”
02:00
FOTO Telefonul unui celebru interpret de muzică populară, dispărut după ce a cerut șoferului Bolt să-l pună la încărcat! Cristian Harhătă: „Am pierdut toată munca din ultimii 6 ani”
„Prietenii lui Moș Crăciun” au mers și la Valerica Grăunte, o femeie care trăiește mai mult în întuneric. Bătrâna, imobilizată la pat, primește curent electric doar câteva ore pe zi
02:00
FOTO „Prietenii lui Moș Crăciun” au mers și la Valerica Grăunte, o femeie care trăiește mai mult în întuneric. Bătrâna, imobilizată la pat, primește curent electric doar câteva ore pe zi
Discuții aprinse între afacerist și director
02:00
Discuții aprinse între afacerist și director
Prietenii lui Moș Crăciun au poposit în casele bătrânilor din comuna Mironeasa. Zamfira Grigore, femeia izolată la marginea pădurii: „Vă mulțumesc din suflet că nu m-ați uitat”
02:00
FOTO Prietenii lui Moș Crăciun au poposit în casele bătrânilor din comuna Mironeasa. Zamfira Grigore, femeia izolată la marginea pădurii: „Vă mulțumesc din suflet că nu m-ați uitat”
Ion Turlara a izbucnit în lacrimi la vederea prietenilor lui Moș Crăciun. Bărbatul, imobilizat în scaun cu rotile, a împodobit bradul în așteptarea darurilor: „Vă rog să veniți și anul viitor, pentru că vă iubesc”
02:00
FOTO Ion Turlara a izbucnit în lacrimi la vederea prietenilor lui Moș Crăciun. Bărbatul, imobilizat în scaun cu rotile, a împodobit bradul în așteptarea darurilor: „Vă rog să veniți și anul viitor, pentru că vă iubesc”
După tragedia din Baza 3, polițiștii au „vânat” șoferii care nu dau prioritate pietonilor în municipiul Iași
02:00
FOTO După tragedia din Baza 3, polițiștii au „vânat” șoferii care nu dau prioritate pietonilor în municipiul Iași
Peste 10 milioane de lei cheltuie Primăria Podu Iloaiei pentru reabilitarea și eficientizarea termoenergetică a Colegiului Tehnic „Haralamb Vasiliu”
02:00
Peste 10 milioane de lei cheltuie Primăria Podu Iloaiei pentru reabilitarea și eficientizarea termoenergetică a Colegiului Tehnic „Haralamb Vasiliu”
Comuna Valea Lupului va beneficia de un sistem de supraveghere ultramodern! O parte dintre camere vor putea recunoaște plăcuțele de înmatriculare ale mașinilor
02:00
FOTO Comuna Valea Lupului va beneficia de un sistem de supraveghere ultramodern! O parte dintre camere vor putea recunoaște plăcuțele de înmatriculare ale mașinilor
Un bărbat din Iași a rămas fără laptop după ce l-a pus în easybox-ul Sameday din Alexandru cel Bun. „Sunt camere, au văzut cine l-a luat”
02:00
FOTO Un bărbat din Iași a rămas fără laptop după ce l-a pus în easybox-ul Sameday din Alexandru cel Bun. „Sunt camere, au văzut cine l-a luat”
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Iași va cumpăra materiale sanitare și consumabile de peste 5,9 milioane de euro
02:00
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Iași va cumpăra materiale sanitare și consumabile de peste 5,9 milioane de euro