Prima pagină » Local » Iașul rămâne fără prefect. Iată cine îi va lua locul lui Bogdan Cojocaru
Iașul rămâne fără prefect. Iată cine îi va lua locul lui Bogdan Cojocaru

Iașul rămâne fără prefect. Iată cine îi va lua locul lui Bogdan Cojocaru

02 apr. 2024, 10:08, 7 ,
în Local

Iașul rămâne fără prefect, după ce Bogdan Cojocaru va demisiona.

Noul prefect al județului va fi șeful Cancelariei și purtătorul de cuvânt al instituției, Felix Guzgă.

Felix Guzgă lucrează în cadrul Instituției prefectului din anul 2012. Mandatul său va fi limitat, pe o perioadă de doar două luni, până după alegerile locale și europarlamentare.

În următoarele zile se așteaptă ca actualul prefect Bogdan Cojocaru să își dea demisia pentru că va candida la Consiliul Județean Iași.

Contactat de reporterii BZI, Florin Guzgă nu a vrut să comenteze.

„Nu comentez acum aceste chestiuni. Sunt nişte discuţii, nu vreau să comentez”, a transmis Felix Guzgă.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Comentarii
  • Sa il puna in functie pe Marian Grigoras. El tot a facut cate ceva!

  • Sa il puna in functie iar pe domnul Marian Grigoras, ca prefect tot a mai miscat ceva pentru Iasi

  • Am citit sapt trecuta in alt site. In ultima vreme dati tt mai des stiri in urma altora Bine ca dati cu Exclusiv din nota Politiei , a ISU :)))))))

  • Decat Guzga, mai bine femeia de servici de pe holurile prefecturii. E clar ce oameni de valoare are PSD-ul de n-au pe altu decat pe Guzga.

  • Ionut, o fi bun Grigoras , dar e de la PNL. Aici PSD pune omu si cum nu are unu mai acatari pune purtatorul de vorbe.

  • PAIIIII…..de ce nu este uns Bogdan Crucianu cel mai tanar si capabil de la PSD?

  • De departe, cel mai bun prefect pe care l-a avut Iașul a fost domnul Marian Serbescu. Un om corect, cu vasta experienta administrativa și echilibrat.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 iunie 2026
20 iunie 2026