Marți, 16 decembrie 2025, s-a produs un accident rutier la ieșire din comuna Bălțați, județul Iași. Cauciucul unui camion a explodat, iar momentul a fost surprins de camera de bord a unui participant la trafic de pe contrasens.
Traficul rutier a fost blocat total.
„Trafic blocat temporar în zona parapetului pe role de pe DN 28, Bălțați, județul Iași. O autobasculantă a blocat sensul de mers Roman – Iași, în urma unei explozii de anvelopă. Circulați cu atenție!”, au transmis reprezentanții DRDP Iași.
Vă aducem aminte că în același loc, în anul 2022, a avut loc un adevărat carnagiu – unde și-au pierdut viața 7 persoane.
Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate
Anvelopa explodează de la supraîncălzire datorată vitezei și sarcinii mari, uzură excesivă, presiune incorectă sau impactul brusc cu obstacole de pe marginea drumului, adică din vina șoferului.
Mai mult din vina bulqngiiilor de patroni de carton care obliga soferi sa circule, „lasă ca merge și așa“
Corect,bine punctat!
s-a produs, se produce, se va putea produce, se va fi produs prin producere, se produce prin intermediul producerii de producere… vai de capu vostru de analfabeti!
Opinca ai ratat laivul , ai ratat sa spui ca nu e respectata legea lui Opinca? Suntem curioși opinia lui Opinca , dacă nu era parapetul și acostamentul sigur nu se producea dramatica explozie așa cauciucul a cedat când a trecut pe lângă parapetul ce umbrea carosabilul , e clar cei de la drumuri sunt vinovați. Respectați Legea Opincă!