Prima pagină » Actualitate » Incă un scandal în coaliţia PNL-USR-PLUS-UDMR! Alina Gorghiu (PNL) îi cere demisia primarului Timișoarei, Dominic Fritz (USR)

Incă un scandal în coaliţia PNL-USR-PLUS-UDMR! Alina Gorghiu (PNL) îi cere demisia primarului Timișoarei, Dominic Fritz (USR)

26 mai 2021, 12:32,
George Cristian în Actualitate

O nouă zi un alt scandal în interiorul coaliţiei de guvernare formată din PNL-USR-PLUS-UDMR. De această dată scandalul a izbucnit după ce senatorul PNL, Alina Gorghiu îl acuză pe primarul Dominic Fritz de la USR de faptul că nu s-a ocupat cu achiziţionarea unor certificate verzi. Aceasta îi cere demisia edilului de Timişoara.

Într-o postare publicată pe o reţea de socializare, senatorul PNL susţine că Colterm Timișoara a primit o amendă uriaşă ca urmare a dezinteresului din primăria Timişoara.

Alina Ghorghiu îi cere demisia de onoare a lui Dominic Fritz, primarul Timișoarei

Într-o postare publicată pe reţelele de socializare, senatorul PNL, Alina Ghorghiu i-a cerut demisia lui Dominic Fritz din cauza faptului că autorităţile au primit o amendă în valoare totală de 21 de milioane de euro. Aceasta a menţionat că amenda se datorează faptului că primăria aşteaptă bani de la Guvern în loc să prezinte soluții.

”21 de milioane de euro, amenda primită de Colterm Timișoara pentru că nu a cumpărat certificatele anti-poluare pentru 2020. Asta pentru că Primăria, în loc să prezinte soluții, aștepta permanent bani de la Guvern!

Ca senator de Timiș, am vorbit de câteva ori cu prim-ministrul Cîțu pe tema Timișoara, a banilor necesari pentru județ, pentru proiectele esențiale locale. Și, de fiecare dată, sprijinul a fost concret.

Problema Colterm este foarte gravă și trebuie găsită urgent soluție. Regretabil că nu aud nimic de la primar. Doar că el e discret și alții au stricat.

Nu fac vreun concurs cu Dl Fritz de genul „cine deschide ușa mai repede” și nici nu așteaptă cineva vreun mulțumesc, dar, să nu ai soluții, la un an de când ai fost ales, asta mi se pare scandalos. Iar o demisie de onoare în cazul celor direct responsabili se impune. Sigur găsește prin primăria să, că parcă zicea la un moment dat despre viceprimarul Lațcău “că poate fi trezit la 3 noaptea să spună cum trebuie restructurat Colterm”…între timp, noaptea a trecut, personajele fără soluții rămân.”, scrie Alina Gorghiu.

Scandaluri peste scandaluri intre USR și PNL! Cristian Ghinea ar putea fi remaniat

De la venirea la Guvernare, cele două formaţiuni par mai degrabă mai preocupate să se certe între ele decât să guverneze. Au fost, probabil, zeci de scandaluri iar unele dintre ele au fost terminate cu remanieri. Cel mai recent scandal din coaliţia de Guvernare a fost cel în care a fost implicat Cristian Ghinea.

BZI.RO aducea în atenţia publică mai multe certuri între liberali şi USR-isti pe tema Ministerului Fondurilor Europene. Liberalii sunt nemulţumiţi că ministrul ar fi luat decizii de unul singur fără să se consulte, aşa cum ar fi normal, cu premierul Ludovic Orban sau cu ministrul Muncii și cel al Finanțelor.

Întreaga chestiune ar urma să fie tranșată la nivel de şedinţa de coaliţie. Există o probabilitate ca totul să se termine cu o remaniere a lui Ghinea.

USR pare să se înţeleagă mai bine cu PSD decât cu PNL

Tot în ultimele luni, cei din USR par să se înţeleagă mai bine cu PSD decât cu partenerii de coaliţie. Vorbim despre faptul că multe organizaţii locale au făcut diverse alianțe cu cei de la PSD în detrimentul partenerilor de Guvernare.

Un exemplu concret este alianţa din municipiul Codlea din Brașov unde, USR-ul a votat bugetul impus de PSD. Dezvăluirile au fost făcute de un consilier PNL care spunea că în schimbul votului, USR-ul a primit mai multe poziţii avantajoase în diverse companii de stat. Și la Iași USR-ul s-a făcut remarcat printr-o alianţă cu PSD. Pe tema bugetelor judeţului Iași şi a municipiului Iași, USR a votat cot la cot cu PSD.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 decembrie 2025
19 decembrie 2025
Articole similare
Campania „Prietenii lui Moș Crăciun” a ajuns anul acesta și la copilașii din Chișcăreni. Pentru cei mai mulți dintre ei, aceasta a fost prima întâlnire cu Moșul
02:00
FOTOVIDEO Campania „Prietenii lui Moș Crăciun” a ajuns anul acesta și la copilașii din Chișcăreni. Pentru cei mai mulți dintre ei, aceasta a fost prima întâlnire cu Moșul
Ce propunere i-a făcut un bărbat din Iași unei tinere de 17 ani într-un autobuz! Adolescenta s-a speriat când acesta s-a apropiat: „Mi-a zis că este oricând disponibil să mă mângâie”
02:00
Ce propunere i-a făcut un bărbat din Iași unei tinere de 17 ani într-un autobuz! Adolescenta s-a speriat când acesta s-a apropiat: „Mi-a zis că este oricând disponibil să mă mângâie”
O bătaie între doi adolescenți din Iași se putea termina cu o tragedie! Un elev de 14 ani a fost lovit pe stradă, sub privirile altor tineri. Mama victimei: „Nu mai vrea să iasă din casă, e traumatizat”
02:00
FOTOVIDEO O bătaie între doi adolescenți din Iași se putea termina cu o tragedie! Un elev de 14 ani a fost lovit pe stradă, sub privirile altor tineri. Mama victimei: „Nu mai vrea să iasă din casă, e traumatizat”
Pielea necesită și mai multă hidratare pe timpul iernii. Medic dermato-venerolog: „Chiar dacă nu este soare, razele UV sunt prezente”
02:00
Pielea necesită și mai multă hidratare pe timpul iernii. Medic dermato-venerolog: „Chiar dacă nu este soare, razele UV sunt prezente”
Un șofer din Galați și unul din Suceava au blocat împreună o stradă din Iași! Cei doi au făcut glume pe seama situației, când au revenit după mașini
02:00
FOTO Un șofer din Galați și unul din Suceava au blocat împreună o stradă din Iași! Cei doi au făcut glume pe seama situației, când au revenit după mașini
Primăria Iași va cheltui 200.000 de lei pentru organizarea evenimentelor dedicate Zilei Unirii Principatelor Române! Proiectul așteaptă girul aleșilor locali
02:00
Primăria Iași va cheltui 200.000 de lei pentru organizarea evenimentelor dedicate Zilei Unirii Principatelor Române! Proiectul așteaptă girul aleșilor locali
Zeci de proiecte au fost depuse în măsura DR-23 pentru afaceri din domeniul alimentar. Antreprenorii din Iași pot accesa minimum 3 milioane de euro și maximum 10 milioane de euro
02:00
Zeci de proiecte au fost depuse în măsura DR-23 pentru afaceri din domeniul alimentar. Antreprenorii din Iași pot accesa minimum 3 milioane de euro și maximum 10 milioane de euro
Două instituții importante din Iași ar putea fi comasate din 2026. Angajații se pregătesc de ce e mai rău
02:00
FOTO Două instituții importante din Iași ar putea fi comasate din 2026. Angajații se pregătesc de ce e mai rău
Cum pot fi tratate corect micozele unghiilor și ale pielii. Dr. Claudia Artenie, medic dermato-venerolog: „Degeaba tratăm unghia dacă nu dezinfectăm tot ceea ce intră în contact cu zona afectată”
02:00
Cum pot fi tratate corect micozele unghiilor și ale pielii. Dr. Claudia Artenie, medic dermato-venerolog: „Degeaba tratăm unghia dacă nu dezinfectăm tot ceea ce intră în contact cu zona afectată”
Noi intervenții la noua grădiniță din Bucium! ISU a respins de două ori cererea pentru autorizare trimisă de primărie
02:00
Noi intervenții la noua grădiniță din Bucium! ISU a respins de două ori cererea pentru autorizare trimisă de primărie