Prima pagină » Actualitate » Incendiu în județul Vaslui. Flăcările au cuprins peste 30 de hectare de stuf
Incendiu în județul Vaslui. Flăcările au cuprins peste 30 de hectare de stuf

Incendiu în județul Vaslui. Flăcările au cuprins peste 30 de hectare de stuf

22 feb. 2023, 23:40,
în Actualitate

În această seară a izbucnit un incendiu în județul Vaslui, în afara localităţii Murgeni. Din primele informații, se pare că flăcările au cuprins peste 30 de hectare de stuf.

La fața locului s-au deplasat pompierii militari din cadrul Detaşamentului Bârlad şi Punctul de Lucru Murgeni cu două autospeciale de stingere cu apă.

„Pompierii militari din cadrul Detaşamentului Bârlad şi Punctul de Lucru Murgeni intervin cu două autospeciale de stingere cu apă pentru limitarea şi lichidarea unui incendiu izbucnit la vegetaţia uscată din extravilanul oraşului Murgeni”, a transmis ISU Vaslui.

Incendiul se manifestă violent pe o suprafaţă de peste 30 hectare

Se pare că echipajele de pompieri au ajuns la locul intervenţiei, iar incendiul se manifestă violent pe o suprafaţă de peste 30 hectare acoperite de stuf, într-o zonă mlăştinoasă.

Sursa FOTO: ISU Tulcea

Reamintim că ieri, 21.02.2023, un incendiu a izbucnit în Delta Dunării.  Pompierii din Tulcea au intervenit pentru stingerea unui incendiu de vegetație în apropiere de localitatea Murighiol.

Conform ISU Tulcea, pompierii pentru protecția unor obiective economice și limitarea extinderii unui incendiu produs la vegetație uscată și stuf în apropierea localității Murighiol.

Incendierea vegetației uscate este strict interzisă

Incendiul s-a manifestat pe o suprafață de aproximativ 20 de ha într-o zonă inaccesibilă pentru autospecialele de stingere.

„Până în acest moment, salvatorii au intervenit pentru stingerea a unei suprafețe de aproximativ o mie de metri pătrați care punea în pericol anexele unui obiectiv turistic. În acest moment pericolul de extindere a flăcărilor este limitat de canale cu apă, însă echipajul de stingere rămâne în dispozitiv pentru o intervenție promptă dacă incendiul evoluează”, a transmis ISU Tulcea, potrivit.

Pompierii au atras atenția cetățenilor că incendierea vegetației uscate este strict interzisă cu atât mai mult în Delta Dunării. Astfel de acțiuni necugetate pot avea urmări deosebit de grave pentru viața locuitorilor, a habitatelor naturale și pentru bunurile semenilor noștri, arată ISU Tulcea.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 iunie 2026
25 iunie 2026