Prima pagină » Actualitate » Incendiu puternic la o centrală termoelectrică de pe insula Sahalin din Rusia
Incendiu puternic la o centrală termoelectrică de pe insula Sahalin din Rusia

Incendiu puternic la o centrală termoelectrică de pe insula Sahalin din Rusia

30 apr. 2022, 12:40,
în Actualitate

Un incendiu puternic a cuprins sâmbătă, 30 de aprilie, o centrală termoelectrică de pe insula Sahalin, în Orientul Îndepărtat al Rusiei. Nu sunt victime.

Sâmbătă, 30 aprilie, un incendiu a cuprins Sakhalinskaya GRES-2 în Rusia. Compartimentul turbinei a luat foc, după care focul s-a extins pe acoperiș.

Procesul tehnologic de la centrala electrică a fost complet oprit, dar alimentarea cu energie electrică a consumatorilor din Sahalin este încă în curs

Direcția principală a Ministerului pentru Situații de Urgență al Rusiei pentru Regiunea Sahalin a declarat că 30 de angajați au părăsit singuri clădirea în flăcări a centralei electrice din districtul de stat, potrivit Obozrevatel.

Compania „Sakhalinenergo” a raportat că incendiul a fostprovocat de oprirea unuia dintre turbogeneratoare.

Sahalin GRES-2 cu o capacitate de 120 MW a fost pus în funcțiune în 2019. Centrala termoelectrică a fost construită 1965.

Recent, incendiile în locuri strategice au devenit mai frecvente în Rusia. În special, pe 21 iunie la Tver, clădirea principală a Institutului Central de Cercetare al Ministerului Apărării al Federației Ruse a ars, informează Pravda.

Anterior, o explozie a avut loc într-o clădire rezidențială înaltă din Sankt Petersburg, Rusia. 40 de persoane au fost evacuate din casă. Potrivit datelor preliminare, sabotajul a fost cauza exploziei.

Mai târziu, un depozit de petrol, o unitate militară și o fabrică de ambalare a cărnii au izbucnit în rusă Bryansk în timpul zilei. Înainte de incendii, în oraș s-au auzit explozii.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!
Criza în educație continuă după o decizie care schimbă structura anului de început la liceu. După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia. În timp ce autoritățile invocă scăderea numărului de absolvenți de gimnaziu și o optimizare a rețelei școlare, profesorii avertizează că vor rămâne fără ore, […]
Controverse uriașe în învățământ! După ce zeci de clase de liceu au fost desființate, unii dintre profesori amenință cu demisia!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 martie 2026
06 martie 2026