Babele bârfitoare încep rubrica de azi cu o scurtă povestioară de prin lumea Miliției. De câteva zile tot au fost prinși gabori de prin târg beți-clește la volan. Nu că ar fi o noutate, dar, acum, parcă e ceva la mijloc. Babele treceau așa, pe la colțul Miliției, când au auzit mai mulți gabori vorbind. Cică este dată acum o directivă, și nu neapărat pe plan local, să se obțină niște trofee. Deh, nu putem spune că agentul Curcuță, de exemplu, este un trofeu, dar, nah, se poate pune și el la calcul. Ce vor babele să spună?! Păi, vor să spună că, în următoarea perioadă, începe o luptă între gabori, care pe care toarnă. Știe doar toată lumea că mulți milițieni conduc clește de beți și se bazează pe uniformă ca să scape. Va fi interesant ce se va întâmpla…