Prima pagină » Titlurile zilei » Închisoare pe viață pentru criminalul care și-a ucis și violat mama. Cum s-a apărat Gabriel Blaj

Închisoare pe viață pentru criminalul care și-a ucis și violat mama. Cum s-a apărat Gabriel Blaj

04 iun. 2026, 02:00, 2 ,
Alina LUPU în Titlurile zilei

Criminalul din Butea riscă să stea după gratii pentru tot restul vieții. Un alt martor a relatat detalii importante despre caz

Procurorul de caz a cerut închisoare pe viață pentru Gabriel Blaj, criminalul care și-a ucis și violat mama. Un martor a relatat că, în ziua următoare crimei, l-a găsit pe inculpat urinat pe el în pat. Bărbatul a mai spus că acesta obișnuia să consume alcool. Făptuitorul nu a dorit să spună nimic în fața instanței.

Închisoare pe viață pentru criminalul care și-a ucis și violat mama!

Noi detalii au ieșit la iveală în dosarul în care Gabriel Blaj, un bărbat în vârstă de 34 de ani, este judecat de Tribunalul Iași pentru o serie de fapte de o gravitate excepțională. La termenul de judecată din 3 iunie 2026 a fost audiat martorul Pavel Iacob, angajat al Primăriei Butea, cel care s-a aflat printre primele persoane care au ajuns la locuința familiei în ziua în care autoritățile au descoperit tragedia.

Dosarul îl vizează pe Gabriel Blaj, trimis în judecată în stare de arest preventiv pentru violență în familie, raportată la omor calificat și profanare de cadavre. Potrivit rechizitoriului, pe 26 ianuarie 2026, acesta și-ar fi ucis mama, lovind-o în repetate rânduri în zona capului cu un lemn de foc. Procurorii susțin că, după ce a realizat că femeia a decedat, inculpatul ar fi întreținut un raport sexual cu trupul neînsuflețit al victimei.

În cursul acestui termen, procurorul de caz a formulat concluzii ferme cu privire la pedeapsa pe care o consideră necesară în acest dosar.

„Solicităm aplicarea pedepsei maxime și anume detențiunea pe viață”, a declarat reprezentantul Ministerului Public.

Martorul a văzut-o pe femeie într-o baltă de sânge

În fața instanței, Pavel Iacob a descris împrejurările în care a ajuns la domiciliul familiei Blaj, în dimineața de 27 ianuarie 2026, la solicitarea conducerii Primăriei Butea.

„Nu sunt prieten cu inculpatul, suntem vecini de sat și îl cunosc din vedere. Nu prea am avut tangențe cu el, îl știu trecător, din sat. Știu că locuia la părinți. Știu că inculpatul obișnuia să consume băuturi alcoolice. L-am mai văzut beat, dar nu exagerat. Pe la ora 10:00, pe 27 ianuarie 2026, am mers la casa familiei Blaj. Acolo, inculpatul stătea în pat, învelit cu o pătură. Am intrat cu viceprimarul, și inculpatul ne-a spus că cineva a intrat peste ei în casă și a omorât-o pe mama sa”, a declarat martorul.

Momentul în care cei doi au intrat în locuință și au verificat cele spuse de inculpat avea să le ridice imediat suspiciuni.

„Ne-a spus că este în bucătărie. Vicele s-a uitat și a văzut că femeia era acoperită cu o pătură. Acesta a dat puțin cu piciorul să vadă ce este sub pătură și a ieșit afară. Atunci mi-am dat seama că ceva nu este în regulă. I-am spus să se uite jos ce baltă mare de sânge este”, a afirmat Pavel Iacob.

„L-am găsit urinat în pat”

Potrivit declarației sale, viceprimarul a apelat imediat numărul de urgență 112, iar polițiștii le-au cerut să nu mai intre în locuință și să nu permită nimănui să părăsească imobilul până la sosirea echipajelor.

„A venit poliția și l-a luat la întrebări. În timp ce eram afară, dânsul a recunoscut tot ce a făcut, dar nu știu exact ce a declarat, că eram mai într-o parte și nu am auzit. Am auzit doar că din cauza băuturii”, a spus acesta în fața judecătorilor.

Pavel Iacob a precizat că nu a avut niciodată conflicte cu inculpatul.

„Nu am avut de-a face cu el niciodată, nu știu dacă făcea probleme. Când am ajuns la el, inculpatul era urinat pe el, dar nu știu cât de beat era”, a mai declarat martorul.

În timpul audierii, procurorul de ședință i-a atras atenția că, în cursul urmăririi penale, afirmase că Gabriel Blaj era cunoscut în comunitate ca fiind o persoană violentă.

Pe întreaga durată a ședinței de judecată, inculpatul a afișat o expresie de regret.

De partea cealaltă, avocatul inculpatului, Cristinel Lefter, a solicitat instanței orientarea pedepsei către limitele medii prevăzute de lege, invocând circumstanțele personale ale clientului său și poziția procesuală adoptată pe parcursul judecății.

În momentul în care i s-a acordat ultimul cuvânt, Gabriel Blaj a ales să nu facă nicio declarație.

Criminalul din Butea riscă închisoare pe viață după ce și-a ucis și violat mama în cursul lunii ianuarie 2026.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Detalii de ultim moment în cazul crimei din Piatra Neamț. Martorii susțin că agresorul ar fi vrut să atace din nou după uciderea tatălui său
Noi detalii ies la iveală în cazul crimei din Piatra Neamț. Martorii susțin că agresorul ar fi încercat să continue comportamentul violent și după uciderea tatălui său. Cazul care a zguduit municipiul Piatra-Neamț și întreaga țară continuă să genereze reacții puternice, pe măsură ce apar noi detalii despre circumstanțele în care un polițist de 50 […]
Detalii de ultim moment în cazul crimei din Piatra Neamț. Martorii susțin că agresorul ar fi vrut să atace din nou după uciderea tatălui său
Comentarii
  • „riscă închisoarea pe viață”? Adică mai exista vreo posibilitate ca aceasta creatura să primească alta pedeapsa pentru ce a făcut???

    • Pai n-ai vaz ca mai e unu care a luat pe viata si apoi au redus la 29 ani si probabil iese in 10. Justitia Romana! Mai fac si greve ca vor bani dar nici pe astia care ii iau nu-i merita!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
04 iunie 2026
04 iunie 2026