O confruntare tensionată a avut loc marți seară, 2 septembrie, în Marea Traciei, unde pescarii greci și turci s-au înfruntat în apele teritoriale ale Greciei.
Incidentul, care a degenerat rapid, a inclus focuri de avertisment trase de bărcile turcești, stârnind un val de indignare și îngrijorare.
Bătălia pentru resurse
De ani de zile, pescarii greci se plâng de incursiunile tot mai frecvente și agresive ale navelor turcești. Conform cotidianului To Vima, marți, un număr mare de bărci turcești a ieșit la pescuit în zona dintre Thassos și Samothraki, la doar 4-6 mile marine de insula grecească.
Ca reacție, 20 de bărci grecești au ieșit în larg pentru a protesta.
Confruntarea a fost scurtă, dar extrem de tensionată. Președintele Asociației Pescarilor din Kavala, Yiannis Manios, a povestit că pescarii greci au fost insultați, amenințați și chiar s-a tras cu arma în aer.
Pescarii turci, care folosesc bărci mai mari și mai moderne, ar fi devenit din ce în ce mai îndrăzneți în ultima perioadă, aventurându-se la doar o milă marină de insule grecești, cum ar fi Agathonisi.
Reacția oficială și frustrarea pescarilor
Deși pescarii greci au filmat incidentul și au informat autoritățile, se pare că niciun ajutor nu a sosit la timp. Fără suport, bărcile grecești au fost nevoite să se retragă și să se întoarcă în portul Keramoti din Kavala.
Această escaladare a tensiunilor vine la o săptămână după ce Atena a înaintat un protest diplomatic oficial Turciei, semnalând incursiunile constante.
Incidentul de marți arată că acest protest nu a avut efectul scontat și subliniază frustrarea crescândă a pescarilor, care simt că nu sunt protejați de propriile autorități.