Un tânăr originar din Germania a fost otrăvit de un coleg de muncă şi a decedat după patru ani. Bărbatul în vârstă de doar 26 de ani a stat în stare vegetativă timp de patru ani. Ajunsese în această situaţie în urmă ce un coleg de muncă a otrăvit mâncarea mai multor colegi timp de câţiva ani.
Joi, 9 ianuarie, un oficial german a anunţat decesul tânărului.
Făptaşul a fost condamnat la închisoare pe viaţă în lună martie a anului 2019. Sentinţa vine după ce s-au examinat camerele de supraveghere, fiind observat un bărbat ce adăuga o pudră suspecta în mâncarea şi băutură colegilor de serviciu. Pudră era un compus de plumb şi cadmiu.
Ucigaşul a fost pus sub arestare în mai 2018 fiind acuzat de otrăvirea mâncării colegilor de serviciu în decursul mai multor ani. Procurorii declară că s-ar mai fi înregistrat alte 21 de persoane decedate în rândul angajaţilor companiei, dar încă se mai demarează anchete pentru a concluziona.