Babetele cele hâtre încep rubricuța de astăzi cu o chestiuță taman din lumea celor care sunt cu Doamne- Doamne. S-a întors lumea cu susul în jos printre băjeții cu sutană care ies de pe băncile școlii și care intră brusc printre ăia cu vechime avizi după lovele. Ei bine, cică popii care termină teologia acuma și care vor să primească și ei o parohie prin giudețul Eși trebuie să cotizeze la Metropolie banul gros. Cum unii nu prea au lovele că-s la început de drum sau ăia care nu vor deloc să dea bani, se duc peste Prut în Moldova să se facă preoți acolo, că și așa cotizațiile sunt mai mici. Și uite așa se pierd oameni care vor să facă treabă pentru sufletele credincioșilor. Sau poate că ăia de la Metropolie vor să-i învețe de tineri cum stă treaba cu lovelele, cine știe?