Prima pagină » Actualitate » Informații NOI despre individul care dorea asasinarea lui Nicușor Dan
Informații NOI despre individul care dorea asasinarea lui Nicușor Dan

Informații NOI despre individul care dorea asasinarea lui Nicușor Dan

18 apr. 2026, 19:00, 1 ,
Redacția BZI în Actualitate

Poliția Română a declanșat de câteva zeci de ore identificarea individului care, pe internet, a cerut bani pentru asasinarea președintelui Nicușor Dan.

Internautul care a cerut asasinarea lui Nicușor Dan ar fi plecat din țară

Potrivit informațiilor STIRIPESURSE.RO, bărbatul care a făcut postarea ar fi plecat de mai mult timp din țară, conform informațiilor obținute chiar de la părinții acestuia, care se află în România.

În aceste momente autoritățile române colaborează cu mai multe state pentru identificarea acestuia, urmând ca acesta să fie audiat în momentul în care va fi găsit.

Între timp, serviciile secrete au luat măsuri suplimentare pentru protecția președintelui și a familiei sale, în contextul în care mulți români au reacționat la postarea internautului, părând, cumva de acord cu acțiunea sa de eliminare a lui Nicușor Dan.

IPJ Timiș a anunțat, vineri, că un tânăr care strângea fonduri pentru asasinarea unui demnitar public este cercetat de autorități.

 

Postare în care tânărul cerea bani pentru asasinarea lui Nicușor Dan

Decizia vine după ce, în spațiul public, a apărut o postare în care un tânăr anunța că strânge bani pentru uciderea președintelui Nicușor Dan.

 

Potrivit polițiștilor, acesta ar fi publicat imagini pe o rețea de socializare, afirmând că strânge bani pentru asasinarea unui demnitar public.

Polițiștii s-au autosesizat din oficiu și îl cercetează pe tânăr

Astfel, polițiștii s-au autosesizat din oficiu și îl cercetează pe tânăr.

„Având în vedere imaginile apărute în spațiul public pe o rețea de socializare, în care un tânăr a postat că ar organiza o strângere de fonduri pentru asasinarea unui demnitar public, vă aducem la cunoștință că polițiștii IPJ Timiș s-au sesizat din oficiu și efectuează verificări în vederea stabilirii situației de fapt și luării măsurilor legale care se impun”, au transmis reprezentanții IPJ Timiș.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR. „Asta nu voi face niciodată!”
Președintele Nicuşor Dan a vorbit despre desemnarea unui premier PSD-AUR, în condițiile tensiunilor politice dintre PSD și PNL. Șeful statului a transmis că nu desemna unui premier PSD-AUR. Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR Președintele Nicușor Dan a vorbit despre tensiunile din coaliţia de guvernare. „Este o neîncredere, o lipsă de susținere a PSD […]
Nicuşor Dan, despre desemnarea unui premier PSD-AUR. „Asta nu voi face niciodată!”
Comentarii
  • Daaaa, siiiigur

    Desigur, e imposibil ca postarea si toata tarasenia sa fie un fake regizat anume pentru a inaspri paza slugilor…pardon, functionarilor publici.
    E imposibil, cum a fost imposibil si in cazul atacului asupra livratorului (You are an invader!- i-ar fi strigat romanul xenofob, rezultand in inasprirea legislatiei, ca sa vezi).
    Nu, totul e pe bune, stati linistiti.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 aprilie 2026
18 aprilie 2026