Local

Înfrângere rușinoasă pentru Poli Iaşi la Clinceni! Jucătorii lui Mircea Rednic scapă de retrogradare, doar cu ajutorul Ligii Profesioniste de Fotbal!

Publicat: 26 iul. 2020
Înfrângere rușinoasă pentru Poli Iaşi la Clinceni Jucătorii lui Mircea Rednic scapă de retrogradare doar cu ajutorul Ligii Profesioniste de Fotbal

Politehnica Iași pierde cu scorul de 0-3 (0-1) partida disputată astăzi, în deplasare, cu scorul de 0-3 (0-1), cu Academica Clinceni, după un nou meci modest făcut de elevii lui Mircea Rednic și mai are doar șanse teoretice să scape de retrogradare.

Dacă pe teren, Poli Iaşi are șanse mari să retrogradeze, scăparea ar putea veni de la Liga Profesionistă de fotbal. Joi va avea loc o Adunare Generală a LPF, în care se va lua în discuţie scenariul prin care numărul de echipe din Liga I să fie mărit de la 14 la 16, astfel încât să nu retrogradeze nimeni din prima ligă și să promoveze direct primele două clasate din Liga secundă.

Dinamo, care are toată echipa în carantină până la începutul lunii august, ar urma să piardă restul meciurilor cu 0-3 și să termine sezonul pe ultimul loc. Dinamo ar urma să joace un baraj cu echipa de pe locul 3 din eșalonul secund, urmând să fie stabilită a 16-a echipa din Liga I.

90′ Giannis Kontoes a dat pasa de gol.

90′ Robert Ion înscrie! 3-0

90′ Un-doi frumos între Robert Ion de la Academica Clinceni și Giannis Kontoes.90′ Academica Clinceni pleacă pe contraatac.

90′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Denis Ventura de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Lucas Chacana

90′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Gabriel Matei de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Lucas Chacana

90′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.

90′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 5

90′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.

90′ Posesie: Academica Clinceni 43%, Poli Iași 57%.

89′ Alexandru Zaharia de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Florin Bejan

89′ Rodny Lopes Cabral trimite o centrare.

89′ Poli Iași are posesia.

88′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.

88′ Poli Iași are posesia.

87′ Poli Iași are posesia.

86′ Repunere pentru Academica Clinceni

86′ Kevin Luckassen de la Poli Iași are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă

86′ Michael Omoh trimite în careu din lovitură liberă

85′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Mihai Dobrescu de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Michael Omoh

85′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.84′ Răzvan Grădinaru părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Gai Assulin.

84′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.

83′ Teodor Axinte cere mingea

83′ Giannis Kontoes trimite o centrare.

82′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Eugen Cebotaru de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Michael Omoh

82′ Cosmin Frăsinescu e sub presiune, reușește să respingă

82′ Merloi Cristian trimite o centrare.

82′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.

82′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.

81′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.

81′ Marius Mihalache este penalizat pentru că l-a împins pe Gabriel Matei

80′ Lucas Chacana de la Poli Iași execută un corner de pe partea stângă.

80′ Gabriel Matei respinge în corner.

80′ Doru Popadiuc trimite o centrare.

80′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.

80′ Posesie: Academica Clinceni 44%, Poli Iași 56%.

80′ Un-doi superb între Gabriel Matei de la Academica Clinceni și Robert Ion.

79′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.

79′ Florin Bejan e sub presiune, reușește să respingă

79′ Michael Omoh trimite în careu din lovitură liberă

78′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Mihai Dobrescu de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Michael Omoh

77′ Arbitrul îi arată cartonaşul galben lui Denis Ventura pentru comportament nesportiv.

77′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Denis Ventura de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Marius Mihalache

77′ Repunere pentru Academica Clinceni76′ Jovan Markovici părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Robert Ion.

76′ Lucas Chacana trage spre poartă, dar șutul e mult pe lângă.

76′ Kevin Luckassen de la Poli Iași îi pasează unui coechipier.

76′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.

75′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.

74′ Alexandru Zaharia de la Poli Iași îl trage în jos pe Alexandru Buziuc

74′ Octavian Valceanu e sub presiune, reușește să respingă

74′ Răzvan Grădinaru de la Poli Iași execută un corner de pe partea stângă.

73′ Michael Omoh îşi vede un şut deviat

73′ Michael Omoh trece în dribling de adversari

72′ Repunere pentru Poli Iași

72′ Adrian Sut de la Academica Clinceni șutează peste!

72′ Merloi Cristian de la Academica Clinceni îi pasează unui coechipier.

72′ Șansă bună, Jovan Markovici de la Academica Clinceni taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.

72′ Academica Clinceni pleacă pe contraatac.

72′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.

71′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.

70′ Şutul lui Michael Omoh este blocat.

70′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.

70′ Nicandro Breeveld părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Alexandru Zaharia.

69′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Gabriel Matei de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Rodny Lopes Cabral

68′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.67′ Academica Clinceni înscrie! 2-0

66′ Adrian Sut de la Academica Clinceni trimite în careu.

66′ Eugen Cebotaru de la Academica Clinceni execută un corner de pe partea stângă.

66′ Gabriel Matei îşi vede un şut deviat

65′ Merloi Cristian de la Academica Clinceni îi pasează unui coechipier.

65′ Academica Clinceni încearcă să creeze o fază periculoasă.

65′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.

64′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cosmin Frăsinescu de la Poli Iași i-a pus piedică lui Jovan Markovici

64′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Jovan Markovici de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Fomba Bourama

63′ Poli Iași are posesia.

63′ Repunere pentru Academica Clinceni62′ Răzvan Grădinaru trage spre poartă, dar șutul e mult pe lângă.

62′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.

61′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.

61′ Florin Achim părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Merloi Cristian.

60′ Cosmin Frăsinescu e sub presiune, reușește să respingă

60′ Alexandru Buziuc trimite o centrare.

60′ Fomba Bourama e sub presiune, reușește să respingă

60′ Mihai Dobrescu trimite o centrare.

60′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.

59′ Răzvan Grădinaru este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.

59′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.

58′ Arbitrul îi arată lui Eugen Cebotaru de la Academica Clinceni un cartonaș galben pentru un fault anterior

58′ Șutul lui Michael Omoh de la Poli Iași trece departe de poartă

58′ Ovidiu Horsia de la Poli Iași trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.

58′ Kevin Luckassen de la Poli Iași îi pasează unui coechipier.

58′ Şutul lui Marius Mihalache este blocat.

58′ Eugen Cebotaru de la Academica Clinceni pare să-l fi faultat pe Răzvan Grădinaru, dar arbitrul face semn ca jocul să continue

57′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.

57′ Florin Bejan e sub presiune, reușește să respingă

57′ Răzvan Grădinaru trimite în careu din lovitură liberă56′ Alexandru Buziuc de la Academica Clinceni trimite mingea în spatele apărării adverse, dar portarul iese și reține.

56′ Academica Clinceni pleacă pe contraatac.

55′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Eugen Cebotaru de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Răzvan Grădinaru

54′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.

54′ Ovidiu Horsia şutează bine pe poartă, dar goalkeeperul salvează

54′ Răzvan Grădinaru de la Poli Iași îi pasează unui coechipier.

54′ Răzvan Grădinaru trece în dribling de adversari

53′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.

53′ Alexandru Buziuc de la Academica Clinceni intervine periculos asupra lui Doru Popadiuc

52′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.

52′ Fomba Bourama e sub presiune, reușește să respingă

52′ Eugen Cebotaru trimite în careu din lovitură liberă

52′ Kevin Luckassen este penalizat pentru că l-a împins pe Gabriel Matei

52′ Teodor Axinte e sub presiune, reușește să respingă

51′ Alexandru Buziuc trimite o centrare.

51′ Cosmin Frăsinescu e sub presiune, reușește să respingă

51′ Eugen Cebotaru trimite în careu din lovitură liberă

51′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Rodny Lopes Cabral de la Poli Iași i-a pus piedică lui Florin Achim

51′ Fomba Bourama e sub presiune, reușește să respingă

50′ Adrian Sut trimite o centrare.

50′ Marius Mihalache e sub presiune, reușește să respingă

50′ Eugen Cebotaru trimite în careu din lovitură liberă

50′ Posesie: Academica Clinceni 50%, Poli Iași 50%.

50′ Cosmin Frăsinescu este penalizat pentru că l-a împins pe Adrian Sut

49′ Ovidiu Horsia primeşte cartonaş pentru simulare.

49′ Arbitrul spune că Ovidiu Horsia a simulat în careu. Decizie controversată!

48′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.

48′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.

47′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Eugen Cebotaru de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Doru Popadiuc

47′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.

47′ Gabriel Matei de la Academica Clinceni îl trage în jos pe Răzvan Grădinaru

46′ Manuel De Iriondo părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Fomba Bourama.

46′ Andrei Cristea părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Michael Omoh.

46′ A început repriza a doua.

Pauză
45′ Mihai Dobrescu îl blochează pe Ovidiu Horsia. Se dă lovitură liberă.
45′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
45′ Florin Achim de la Academica Clinceni încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
45′ Manuel De Iriondo de la Poli Iași îl trage în jos pe Adrian Sut
45′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 2
45′ Denis Ventura este penalizat pentru că l-a împins pe Manuel De Iriondo
45′ Posesie: Academica Clinceni 51%, Poli Iași 49%.
45′ Kevin Luckassen este penalizat pentru că l-a împins pe Mihai Dobrescu
44′ Meciul se reia cu minge de arbitru
44′ Meciul este oprit
44′ Poli Iași are posesia.
43′ Denis Ventura este penalizat pentru că l-a împins pe Kevin Luckassen
43′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
43′ Cosmin Frăsinescu e sub presiune, reușește să respingă
42′ Eugen Cebotaru de la Academica Clinceni execută un corner de pe partea dreaptă.
42′ Alexandru Buziuc îşi vede un şut deviat
42′ Florin Achim îşi vede un şut deviat
42′ Jovan Markovici de la Academica Clinceni trimite o scăriță în careu.
41′ Cosmin Frăsinescu trimite cu capul spre poartă, dar Octavian Valceanu e acolo și intervine.
41′ Răzvan Grădinaru trimite în careu din lovitură liberă

40′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Buziuc de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Doru Popadiuc

39′ Repunere pentru Academica Clinceni

38′ Marius Mihalache controlează balonul cu mâna.

38′ Repunere pentru Poli Iași

38′ Eugen Cebotaru trimite în careu din lovitură liberă

37′ Marius Mihalache este penalizat pentru că l-a împins pe Adrian Sut

37′ Academica Clinceni are posesia.

36′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.

35′ Alexandru Buziuc revine pe teren.

35′ Academica Clinceni are posesia.

35′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.

35′ Meciul se reia

34′ Alexandru Buziuc este accidentat si scos de pe teren pentru îngrijiri medicale.

33′ Alexandru Buziuc este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.

33′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.

33′ Eugen Cebotaru de la Academica Clinceni intervine periculos asupra lui Nicandro Breeveld

30′ Repunere pentru Poli Iași

30′ Ce ratare! Adrian Sut are o şansă mare de a înscrie, dar lovitura sa de cap nu-şi atinge ţinta.

30′ Gabriel Matei de la Academica Clinceni centrează excelent…

30′ Academica Clinceni are o șansă bună de gol.

29′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.

29′ Cristian Albu e sub presiune, reușește să respingă

29′ Răzvan Grădinaru trimite o centrare.

28′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Buziuc de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Doru Popadiuc

27′ Poli Iași are posesia.

27′ Academica Clinceni are posesia.

26′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cosmin Frăsinescu de la Poli Iași i-a pus piedică lui Jovan Markovici

25′ Şutul lui Ovidiu Horsia este blocat.

25′ Şutul lui Eugen Cebotaru este blocat.

25′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.

25′ Meciul se reia

23′ Pauză de apă. E foarte cald azi, iar meciul e întrerupt pentru ca jucătorii să se hidrateze

23′ Eugen Cebotaru de la Academica Clinceni execută un corner de pe partea stângă.

22′ Teodor Axinte respinge în corner mingea trimisă de Florin Achim

22′ Șansă bună, Denis Ventura de la Academica Clinceni taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.

22′ Academica Clinceni pleacă pe contraatac.

22′ Octavian Valceanu cere mingea

22′ Doru Popadiuc trimite o centrare.23′ Adrian Sut de la Academica Clinceni încearcă să-i trimită cu capul unui coechipier, dar mingea e interceptată de un adversar.

22′ Doru Popadiuc trimite o centrare.

22′ Meciul se reia cu minge de arbitru

21′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.

21′ Octavian Valceanu e sub presiune, reușește să respingă

21′ Răzvan Grădinaru trimite o centrare.

20′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.

20′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Florin Achim de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Răzvan Grădinaru

20′ Jovan Markovici şutează bine pe poartă, dar goalkeeperul salvează

20′ Florin Achim trimite o centrare.

19′ Repunere pentru Academica Clinceni

19′ Nicandro Breeveld de la Poli Iași șutează din voleu, dar mingea se duce departe de poartă.

19′ Răzvan Grădinaru trimite o centrare.

19′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.

19′ Eugen Cebotaru e sub presiune, reușește să respingă

18′ Răzvan Grădinaru trimite în careu din lovitură liberă

17′ Alexandru Buziuc de la Academica Clinceni îl trage în jos pe Doru Popadiuc

17′ Şutul lui Doru Popadiuc este blocat.

17′ Florin Bejan e sub presiune, reușește să respingă

17′ Răzvan Grădinaru trimite o centrare.

16′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.

15′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.

15′ Răzvan Grădinaru de la Poli Iași este surprins în ofsaid

14′ Doru Popadiuc trimite o centrare.

14′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Denis Ventura de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Kevin Luckassen

14′ Repunere pentru Poli Iași

13′ Denis Ventura de la Academica Clinceni centrează, dar mingea iese în aut de poartă.

13′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.

12′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.

12′ Octavian Valceanu cere mingea

12′ Manuel De Iriondo trimite în careu din lovitură liberă

11′ Florin Bejan încasează un galben

11′ Intervenție necugetată. Florin Bejan îl faultează dur pe Nicandro Breeveld.

9′ Cristian Albu (Academica Clinceni) înscrie din penalty. 1-0

7′ PENALTY! Rodny Lopes Cabral de la Poli Iași îi pune piedică unui adversar și arbitrul acordă penalty!

7′ Florin Achim de la Academica Clinceni îi pasează unui coechipier.

7′ Ovidiu Horsia de la Poli Iași îl trage în jos pe Mihai Dobrescu

6′ Academica Clinceni aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.

6′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Adrian Sut de la Academica Clinceni i-a pus piedică lui Răzvan Grădinaru

5′ Posesie: Academica Clinceni 59%, Poli Iași 41%.

5′ Repunere pentru Poli Iași

4′ Jovan Markovici de la Academica Clinceni are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă

4′ Gabriel Matei trimite o centrare.

4′ Rodny Lopes Cabral controlează balonul cu mâna.

4′ Jovan Markovici este penalizat pentru că l-a împins pe Răzvan Grădinaru

3′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.

3′ Marius Mihalache e sub presiune, reușește să respingă

3′ Gabriel Matei trimite o centrare.

2′ Academica Clinceni are posesia.

2′ Repunere pentru Academica Clinceni

1′ Răzvan Grădinaru șutează din afara careului, dar ratează ținta.

Veste cruntă pentru Politehnica Iași! Fotbalistul Rodney Lopes Cabral a fost diagnosticat cu CoVid-19, la testele efectuate înaintea meciului de astăzi de la Clinceni! Același jucător se simțise rău și săptămâna trecută, dar a ieșit negativ la teste, după care astăzi a venit răspunsul de la retestarea tuturor jucătorilor, iar Cabral a fost găsit pozitiv.

UPDATE: Și cel de-al doilea testa al jucătorului Lopes Cabral a ieșit negativ. În aceste condiții, partida cu Academica Clinceni se va disputa astăzi, de la ora 14.30.

UPDATE: Clubul Politehnica Iași a anunțat ca fotbalistul Lopes Cabral a fost supus unui al treilea test, după ce rezultatele primelor 2 teste s-au bătut cap în cap. Dacă și acest test va ieși negativ, atunci mâine se va juca partida dintre Academica Clinceni și Politehnica Iași.

UPDATE: Jucătorul Rodney Lopes Cabral a fost retestat astăzi și rezultatul testului a ieșit de această dată negativ, așa ca meciul dintre Academica Clinceni și Politehnica Iași se va putea juca mâine, ora urmând a fi stabilită! Testul lui Cabral a fost repetat la un alt laborator din București.

Știrea inițială

“Veste rea de la laborator. În urma testelor la care au fost supuși jucătorii, componenții staff-ului tehnic și administrativ, unul dintre fotbaliștii echipei noastre a ieșit, din păcate, pozitiv. Așteptăm deciziile autorităților”, au declarat reprezentanții Politehnicii Iași.

Clubul ieșean trebuia să joace astăzi la Clinceni, cu Academica, dar cel mai probabil partida va fi amânată pentru o dată ulterioară, fiind așteptat acum răspunsul autorităților! Ieșenii se află în București de joi seara și urmau sa revină acasă în această noapte, după partida cu Academica, programată astăzi la ora 15.30.

Justin Ștefan, secretarul general al Ligii Profesioniste de Fotbal, a declarat pentru GSP.ro că duelul Academica Clinceni – Poli Iași nu se va mai juca astăzi. „Meciul se amână sigur! Am înțeles că jucătorul se va mai testa o dată, dar, dacă nu avem un alt rezultat, nu ne vom asuma niciun risc. Partida nu se va juca. Acum, e prematur să vorbim despre o altă dată, pentru că va începe o anchetă epidemiologică.

Echipa se află acum în București și rămâne de văzut ce se va întâmpla. Fotbalistul testat pozitiv va pleca la Iași cu ambulanța, iar ceilalți vor călători separat”, a declarat oficialul LPF.