Prima pagină » Razboi în Ucraina » Interviu cu Volodimir Zelenski, interzis în Rusia

Interviu cu Volodimir Zelenski, interzis în Rusia

27 mart. 2022, 22:00,
în Razboi în Ucraina

Autoritatea de supraveghere a comunicațiilor din Rusia, Roskomnadzor, a transmis duminică presei ruse să nu publice un interviu cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski și a declarat că a început o anchetă care vizează publicațiile care l-au intervievat pe liderul ucrainean.

Într-o scurtă declarație distribuită de autoritatea de supraveghere pe rețelele de socializare și postată pe site-ul său, Roskomnadzor a transmis că o serie de publicații rusești au făcut un interviu cu Zelenski.

„Roskomnadzor avertizează mass-media rusă cu privire la necesitatea de a se abține de la publicarea acestui interviu”, se arată în comunicatul Roskomnadzor, citat de Reuters.

Roskomnadzor a luat mai multe decizii în ceea ce privește limitarea circulației în mass-media rusească a informațiilor din surse occidentale de la începutul invaziei în Ucraina.

Autoritatea de supraveghere a blocat serviciul de agregare de știri al companiei Alphabet, Google News, acuzând că permite accesul la informații false despre operațiunea militară a Rusiei în Ucraina.

„Am confirmat că unii oameni întâmpină dificultăți în accesarea aplicației Google News și a site-ului web din Rusia și că acest lucru nu se datorează unor probleme tehnice din partea noastră”, a spus Google într-un comunicat.

Agenția de știri Interfax a spus că Roskomnadzor a acționat la solicitarea procurorului general al Rusiei.

„Resursa americană de știri online în cauză a oferit acces la numeroase publicații și materiale care conțin informații neautentice și importante pentru public despre cursul operațiunii militare speciale pe teritoriul Ucrainei”, a transmis autoritatea de reglementare.

 

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Adrian Veștea rupe tăcerea despre desemnarea ca premier. De ce nici familia sa nu a știut decizia lui Nicușor Dan
Adrian Veștea afirmă că a păstrat secretă desemnarea sa ca premier la solicitarea președintelui Nicușor Dan. Desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru a generat numeroase reacții în mediul politic și în spațiul public. În contextul controverselor apărute după anunțul făcut de președintele Nicușor Dan, premierul desemnat a oferit noi detalii despre modul în […]
Adrian Veștea rupe tăcerea despre desemnarea ca premier. De ce nici familia sa nu a știut decizia lui Nicușor Dan

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 iunie 2026
18 iunie 2026