Înfrângere pentru România. Islanda a învins cu scorul de 2-1

Publicat: 08 oct. 2020

90′ Oricare echipă putea fi câștigătoare azi, dar Islanda a reușit să se impună.
90′ Arbitrul fluieră finalul meciului.
90′ Posesie: Islanda 43%, România 57%.
90′ Gabriel Iancu primeşte cartonaş pentru simulare.
90′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
90′ Posesie: Islanda 44%, România 56%.
90′ România încearcă să creeze o fază periculoasă.
90′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
90′ România are posesia.
90′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Cicâldău de la România i-a pus piedică lui Gylfi Sigurdsson
90′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 5
90′ Sverrir Ingi Ingason e sub presiune, reușește să respingă
90′ Camora trimite o centrare.
90′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
89′ Islanda are posesia.
88′ România încearcă să creeze o fază periculoasă.
88′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
87′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
87′ Nicolae Stanciu părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Alexandru Cicâldău.
86′ România are posesia.
86′ Kari Arnason s-a accidentat şi e înlocuit de Sverrir Ingi Ingason.
85′ Posesie: Islanda 45%, România 55%.
85′ Repunere pentru Islanda
85′ Cristian Manea trage spre poartă, dar șutul e mult pe lângă.
85′ Aron Gunnarsson e sub presiune, reușește să respingă
85′ Gabriel Iancu trimite o centrare.
84′ România încearcă să creeze o fază periculoasă.
84′ Repunere pentru România
83′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
83′ Johann Berg Gudmundsson părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Runar Mar Sigurjonsson.
82′ Islanda are posesia.
82′ România are posesia.
82′ Kari Arnason revine pe teren.
81′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
81′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
81′ Kari Arnason este accidentat si scos de pe teren pentru îngrijiri medicale.
80′ Posesie: Islanda 44%, România 56%.
80′ Alexandru Maxim părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Claudiu Keserü.
79′ Gabriel Iancu de la România trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
79′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
78′ România încearcă să creeze o fază periculoasă.
78′ Mihai Bălașa e sub presiune, reușește să respingă
78′ Un jucător de la Islanda aruncă lung de la margine, de pe partea dreaptă, în careul advers.
78′ Andrei Burcă e sub presiune, reușește să respingă
77′ Gylfi Sigurdsson de la Islanda execută un corner de pe partea stângă.
77′ Birkir Bjarnason de la Islanda trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
76′ Islanda încearcă să creeze o fază periculoasă.
76′ România are posesia.
76′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
75′ Alfred Finnbogason părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Kolbeinn Sigthorsson.
75′ Posesie: Islanda 44%, România 56%.
75′ Repunere pentru România
75′ Arnor Ingvi Traustason șutează din afara careului, dar ratează ținta.
75′ Aron Gunnarsson de la Islanda trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
74′ Aron Gunnarsson trece în dribling de adversari
74′ Islanda încearcă să creeze o fază periculoasă.
74′ Camora e sub presiune, reușește să respingă
74′ Victor Palsson trimite o centrare.
74′ Gylfi Sigurdsson de la Islanda ar putea deveni omul meciului după prestația excelentă de azi.

73′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cristian Manea de la România i-a pus piedică lui Gylfi Sigurdsson
72′ România are posesia.
72′ Repunere pentru Islanda
72′ Nicolae Stanciu de la România trimite bine în careu, dar coechiperul lui nu reuşeşte să profite.
72′ România încearcă să creeze o fază periculoasă.
71′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alfred Finnbogason de la Islanda i-a pus piedică lui Andrei Burcă
71′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
70′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
70′ Posesie: Islanda 44%, România 56%.
69′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alfred Finnbogason de la Islanda i-a pus piedică lui Andrei Burcă
69′ România are posesia.
68′ Islanda are posesia.
68′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
67′ Repunere pentru Islanda
67′ Ragnar Sigurdsson e sub presiune, reușește să respingă
67′ Nicolae Stanciu de la România execută un corner de pe partea stângă.
66′ George Pușcaș de la România trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
66′ Ianis Hagi de la România execută un corner de pe partea dreaptă.
66′ Şutul lui Alexandru Maxim este blocat.
66′ Șansă bună, Ianis Hagi de la România taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
66′ Kari Arnason e sub presiune, reușește să respingă
66′ Gabriel Iancu trimite o centrare.
65′ Posesie: Islanda 45%, România 55%.
65′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Gylfi Sigurdsson de la Islanda i-a pus piedică lui Alexandru Cretu
65′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
63′ GOOOL! Alexandru Maxim (România) înscrie de la penalty.
62′ Ragnar Sigurdsson primeşte un cartonaş galben pentru împingerea unui adversar

60′ Posesie: Islanda 45%, România 55%.
59′ Meciul se reia
59′ Andrei Burcă este accidentat si scos de pe teren pentru îngrijiri medicale.
59′ Andrei Burcă este accidentat şi primeşte îngrijiri medicale pe teren.
59′ Jocul e oprit pentru că un jucător e căzut pe gazon.
58′ Ciprian Anton Tătărușanu scoate un gol ca și făcut! Arnor Ingvi Traustason era într-o poziție excelentă, dar Ciprian Anton Tătărușanu l-a blocat!
58′ Arnor Ingvi Traustason ramane singur cu portarul advers…
58′ Victor Palsson distruge apărarea adversă cu o extraordinară pasă filtrantă.
58′ Victor Palsson de la Islanda avansează rapid cu mingea încercând să creeze pericol..
57′ Islanda pleacă pe contraatac.
57′ Aron Gunnarsson e sub presiune, reușește să respingă
57′ Ianis Hagi trimite în careu din lovitură liberă
57′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alfred Finnbogason de la Islanda i-a pus piedică lui Ianis Hagi
57′ Şutul lui Nicolae Stanciu este blocat.
57′ Ragnar Sigurdsson e sub presiune, reușește să respingă
56′ Camora trimite o centrare.
56′ Ciprian Anton Tătărușanu cere mingea
56′ Gylfi Sigurdsson trimite în careu din lovitură liberă
55′ Andrei Burcă controlează balonul cu mâna.
55′ Posesie: Islanda 45%, România 55%.
54′ România încearcă să creeze o fază periculoasă.
54′ Repunere pentru Islanda
53′ Gabriel Iancu de la România centrează, dar coechipierul său ajunge prea târziu la minge.
53′ România are posesia.
53′ Ciprian Anton Tătărușanu cere mingea
53′ Gylfi Sigurdsson de la Islanda execută un corner de pe partea stângă.
52′ Ragnar Sigurdsson de la Islanda îndepărtează pericolul cu un tackling bun
52′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
52′ Islanda încearcă să creeze o fază periculoasă.
51′ Nicolae Stanciu este penalizat pentru că l-a împins pe Victor Palsson
50′ Repunere pentru România
50′ Kari Arnason de la Islanda are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă
50′ Gylfi Sigurdsson de la Islanda execută un corner de pe partea stângă.
50′ Posesie: Islanda 44%, România 56%.
50′ Johann Berg Gudmundsson de la Islanda trimite în careu, dar mingea e interceptată de un adversar.
49′ Islanda încearcă să creeze o fază periculoasă.
49′ România are posesia.
48′ Repunere pentru România
48′ Hoerdur Magnusson șutează din afara careului, dar ratează ținta.
48′ Kari Arnason de la Islanda încearcă să-i trimită cu capul unui coechipier, dar mingea e interceptată de un adversar.
48′ Un jucător de la Islanda aruncă lung de la margine, de pe partea dreaptă, în careul advers.
47′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
47′ George Pușcaș este penalizat pentru că l-a împins pe Hoerdur Magnusson
46′ Repunere pentru România
46′ Gylfi Sigurdsson șutează din afara careului, dar ratează ținta.
46′ Alexandru Mitrita părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Ianis Hagi.
46′ Ciprian Deac părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Gabriel Iancu.
46′ Denis Alibec părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu George Pușcaș.
46′
A început repriza a doua.

45′ Islanda e echipa care arată mai bine în această repriză.
45′ S-a terminat! Arbitrul fluieră sfârşitul primei reprize
45′ Posesie: Islanda 44%, România 56%.
45′ Ciprian Anton Tătărușanu cere mingea
45′ Birkir Bjarnason trimite în careu din lovitură liberă
45′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Nicolae Stanciu de la România i-a pus piedică lui Arnor Ingvi Traustason
45′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 1
45′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
45′ Posesie: Islanda 45%, România 55%.
45′ Kari Arnason e sub presiune, reușește să respingă
45′ Camora trimite o centrare.
45′ România încearcă să creeze o fază periculoasă.
44′ Islanda are posesia.
44′ România are posesia.
43′ Gylfi Sigurdsson de la Islanda intervine periculos asupra lui Nicolae Stanciu
43′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
43′ Camora e sub presiune, reușește să respingă
42′ Gylfi Sigurdsson trimite în careu din lovitură liberă
42′ Nicolae Stanciu de la România îl trage în jos pe Johann Berg Gudmundsson
41′ Camora e sub presiune, reușește să respingă
41′ Un jucător de la Islanda aruncă lung de la margine, de pe partea dreaptă, în careul advers.
41′ Islanda încearcă să creeze o fază periculoasă.
40′ Alfred Finnbogason de la Islanda trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
40′ Șansă bună, Gylfi Sigurdsson de la Islanda taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
40′ Posesie: Islanda 44%, România 56%.
39′ Islanda are posesia.
39′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
38′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
37′ Meciul e dezechilibrat, Islanda domină clar și are posesia.
37′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Mitrita de la România i-a pus piedică lui Johann Berg Gudmundsson
36′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Gylfi Sigurdsson de la Islanda i-a pus piedică lui Nicolae Stanciu

36′ Alexandru Maxim este avertizat pentru proteste la adresa arbitrului
35′ Posesie: Islanda 42%, România 58%.
35′ Alfred Finnbogason a dat pasa de gol.
35′ GOOOL! Gylfi Sigurdsson înscrie!
35′ Alfred Finnbogason distruge apărarea adversă cu o extraordinară pasă filtrantă.
34′ Islanda are o șansă bună de gol.
34′ Islanda are posesia.
33′ România are posesia.
33′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
32′ Ciprian Deac de la România îl trage în jos pe Birkir Bjarnason
32′ Islanda încearcă să creeze o fază periculoasă.
31′ Ragnar Sigurdsson e sub presiune, reușește să respingă
31′ Nicolae Stanciu trimite în careu din lovitură liberă
30′ Posesie: Islanda 44%, România 56%.
30′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Kari Arnason de la Islanda i-a pus piedică lui Denis Alibec
30′ Meciul se reia
27′ Alfred Finnbogason de la Islanda este surprins în ofsaid
27′ Șansă bună, Gylfi Sigurdsson de la Islanda taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
27′ Islanda are o șansă bună de gol.
27′ Hannes Thor Halldorsson cere mingea
26′ Şutul lui Denis Alibec este blocat.
26′ Alexandru Mitrita de la România execută un corner scurt, de pe partea stângă.
25′ Victor Palsson este penalizat pentru că l-a împins pe Alexandru Mitrita
25′ Posesie: Islanda 50%, România 50%.
24′ Repunere pentru Islanda
24′ România are posesia.
23′ Gylfi Sigurdsson de la Islanda este surprins în ofsaid

23′ Ciprian Anton Tătărușanu cere mingea
23′ Gylfi Sigurdsson trimite o centrare.
23′ Şutul lui Ragnar Sigurdsson este blocat.
22′ Gylfi Sigurdsson de la Islanda execută un corner de pe partea dreaptă.
22′ Șutul bun de la distanță al lui Gylfi Sigurdsson e respins în corner de Ciprian Anton Tătărușanu.
22′ Mihai Bălașa e sub presiune, reușește să respingă
22′ Victor Palsson trimite o centrare.
21′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
21′ Islanda are posesia.
20′ Posesie: Islanda 45%, România 55%.
20′ Repunere pentru Islanda
20′ Hoerdur Magnusson e sub presiune, reușește să respingă
20′ Ciprian Deac de la România execută un corner de pe partea dreaptă.
19′ Cristian Manea de la România încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
19′ România încearcă să creeze o fază periculoasă.
19′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
18′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
18′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
16′ Johann Berg Gudmundsson a dat pasa de gol.
16′ GOOOL! Gylfi Sigurdsson înscrie!
16′ Johann Berg Gudmundsson de la Islanda îi pasează unui coechipier.
16′ Andrei Burcă e sub presiune, reușește să respingă
16′ Birkir Bjarnason trimite o centrare.
16′ Alexandru Mitrita este penalizat pentru că l-a împins pe Victor Palsson
15′ Posesie: Islanda 50%, România 50%.
15′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
15′ Ragnar Sigurdsson e sub presiune, reușește să respingă
15′ Alexandru Mitrita de la România execută un corner de pe partea stângă.
14′ Nicolae Stanciu îşi vede un şut deviat
14′ România încearcă să creeze o fază periculoasă.
14′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
14′ Islanda încearcă să creeze o fază periculoasă.
13′ Islanda are posesia.
12′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
12′ Islanda are posesia.
11′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
10′ Johann Berg Gudmundsson de la Islanda intervine periculos asupra lui Camora
10′ Posesie: Islanda 48%, România 52%.
10′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
10′ Cristian Manea de la România centrează, dar mingea iese în aut de margine.
9′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
9′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
9′ Islanda are posesia.
8′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
8′ Repunere pentru Islanda
8′ Nicolae Stanciu șutează din afara careului, dar ratează ținta.
8′ Kari Arnason e sub presiune, reușește să respingă
7′ Alexandru Maxim trimite o centrare.
7′ Alexandru Mitrita de la România execută un corner scurt, de pe partea stângă.
7′ Victor Palsson respinge în corner.
7′ Ciprian Deac trimite o centrare.
6′ Ragnar Sigurdsson e sub presiune, reușește să respingă
6′ Cristian Manea trimite o centrare.
6′ România aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
6′ Foarte bună viziunea jocului lui Aron Gunnarsson de la Islanda, care oprește un atac periculos cu o intercepție
6′ Alexandru Maxim de la România trimite în careu, dar mingea e interceptată de un adversar.
6′ Șansă bună, Denis Alibec de la România taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
5′ România încearcă să creeze o fază periculoasă.
5′ Posesie: Islanda 68%, România 32%.
4′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.

4′ România aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
4′ România are posesia.
4′ Ciprian Anton Tătărușanu e sub presiune, reușește să respingă
3′ Gylfi Sigurdsson trimite în careu din lovitură liberă
3′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Ciprian Deac de la România i-a pus piedică lui Gylfi Sigurdsson
3′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
2′ Repunere pentru România
2′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
2′ Islanda încearcă să creeze o fază periculoasă.
1′ Islanda aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
1′ Repunere pentru România
1′ Terenul e excelent azi, facilitând execuțiile tehnice.
1′ Bine v-am găsit. Noctura e pornită și suntem gata de meci!
1′ România are lovitura de începere, meciul a început.
0′ Arbitrul fluieră începutul partidei.
0′ Bine aţi venit pe Laugardalsvoellur, meciul va începe în aproximativ 5 minute.

Islanda – România, echipe de start

Islanda (4-4-2): Halldorsson – Palsson, R. Sigurdsson, Arnason, H. Magnusson – Traustason, A. Gunnarsson, Bjarnason, Gudmundsson – G. Sigurdsson, Finnbogason
Rezerve: Kristinsson, Runarsson, Saevarsson, Eyjolfsson, Ingason, Sigthorsson, Anderson, Sigurjonsson, Kjartansson, Gudmundsson, Bodvarsson, Skulason
Selecționer: Erik Hamren

România (4-3-3): Tătărușanu – Manea, Bălașa, Burcă, Camora – Stanciu, Crețu, Maxim – Deac, Alibec, Mitriță
Rezerve: Niță, Lazar, Toșca, Cicâldău, Pușcaș, Bancu, Keșeru, I. Hagi, Marin, Iancu, Hanca, Grigore
Selecționer: Mirel Rădoi

Stadion: „Laugardalsvollur” (Reykjavik)

Arbitru: Damir Skomina. Asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan (toți din Slovenia)

Islanda – România, „meciul unei generații”, se joacă, în sfârșit, astăzi. Acest meci de la Reykjavik, din semifinalele barajului pentru Euro 2020, ar fi trebuit inițial să se joace pe 26 martie. Dar, din cauza pandemiei, a fost amânat pe 4 iunie. Și mutat din nou, pe 8 octombrie.