Prima pagină » National » Klaus Iohannis, mesaj de Ziua Românilor de Pretutindeni: „Avem nevoie de talentul şi competenţa tuturor românilor pentru a clădi împreună o ţară prosperă“
Klaus Iohannis, mesaj de Ziua Românilor de Pretutindeni: „Avem nevoie de talentul şi competenţa tuturor românilor pentru a clădi împreună o ţară prosperă“

Klaus Iohannis, mesaj de Ziua Românilor de Pretutindeni: „Avem nevoie de talentul şi competenţa tuturor românilor pentru a clădi împreună o ţară prosperă“

30 mai 2021, 13:56,
în National

Preşedintele Klaus Iohannis afirmă, duminică, 30 mai, într-un mesaj transmis cu ocazia Zilei Românilor de Pretutindeni, că este nevoie de talentul şi competenţa tuturor românilor pentru clădirea unei ţări prospere, în care cei plecaţi peste graniţe să revină „cu bucurie”.

„Sărbătorim în ultima duminică a lunii mai Ziua Românilor de Pretutindeni, o zi specială, dedicată diasporei. Vă purtăm în gând pe toţi cei care sunteţi departe de casă şi de cei dragi şi ştim cât de dificil v-a fost în acest ultim an de grea încercare, în care, din cauza pandemiei, au fost necesare măsuri speciale de protecţie. Vă mulţumesc tuturor pentru responsabilitatea de care aţi dat dovadă şi solidaritatea pe care aţi manifestat-o faţă de cei rămaşi în ţară”, spune preşedintele.

„Multe alte familii au fost însă despărţite din cauza contextului epidemiologic“

Klaus Iohannis aminteşte de momentele dificile prin care au trecut, în perioada pandemiei, românii de peste hotare şi rudele lor de acasă.

„În timpul gravei perioade pandemice, mulţi români din străinătate s-au întors, nu numai cu gândul, în ţara natală, unii revenind temporar sau chiar definitiv acasă. Multe alte familii au fost însă despărţite din cauza contextului epidemiologic, dar vaccinarea împotriva COVID-19 ne oferă acum posibilitatea să punem capăt pandemiei şi să ne reluăm toate activităţile în siguranţă, să putem călători din nou pentru a ne reuni cu cei dragi”, susţine şeful statului.

Preşedintele le transmite celor plecaţi din ţară că, beneficiind de fonduri europene, România se va dezvolta prin „talentul şi competenţa tuturor românilor”.

„Depăşirea crizei sanitare ne va permite să ne concentrăm toate eforturile asupra unui obiectiv de o însemnătate fundamentală: construirea României post-pandemice. Beneficiind de fondurile europene care vor facilita investiţii masive în toate domeniile, ţara noastră va intra într-un amplu proces de dezvoltare şi reforme. Avem nevoie de talentul şi competenţa tuturor românilor pentru a clădi împreună o ţară prosperă, care oferă oportunităţi şi şanse reale tuturor, o ţară în care concetăţenii noştri plecaţi peste graniţe să revină cu bucurie”, afirmă Klaus Iohannis.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Restricții la apă în 141 de localități din România. Seceta severă reduce debitele râurilor și pune presiune pe sistemul energetic
Restricțiile la apă afectează 141 de localități din România, din cauza secetei severe. Autoritățile avertizează că debitele râurilor și ale Dunării rămân la niveluri foarte scăzute, iar situația influențează inclusiv funcționarea Centralei Nucleare de la Cernavodă. România se confruntă cu una dintre cele mai dificile perioade din punct de vedere hidrologic din ultimii ani. Lipsa […]
Restricții la apă în 141 de localități din România. Seceta severă reduce debitele râurilor și pune presiune pe sistemul energetic

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
08 august 2026
08 august 2026