Prima pagină » International » Lider politic rus cere interzicerea Whatsapp în interes de serviciu: „Documentele trimise sunt un cadou pentru CIA și NSA”
Lider politic rus cere interzicerea Whatsapp în interes de serviciu: „Documentele trimise sunt un cadou pentru CIA și NSA

Lider politic rus cere interzicerea Whatsapp în interes de serviciu: „Documentele trimise sunt un cadou pentru CIA și NSA”

20 oct. 2022, 23:23,
în International

Anton Gorelkin, vicepreşedintele Comitetului pentru politica informațională din cadrul Dumei de Stat a Rusiei, a propus interzicerea în rândul funcționarilor publici folosirii WhatsApp în interes de serviciu, potrivit unei postări pe canalul său de Telegram. El a menționat că nu trebuie să ai încredere în WhatsApp, atunci când este vorba de corespondența personală.

„Știm foarte bine cât de apropiată este de forțele de securitate americane conducerea Meta (recunoscută drept organizaţie extremistă în Rusia și interzisă) și nu ar trebui să aveţi impresia că discuțiile voastre nu sunt interesante pentru ei”, a spus parlamentarul.

„Documentele trimise sunt un cadou pentru CIA și NSA”

Lideul politic rus susține că mesajele pe care oficialii ruşi le trimit pe WhatsApp și documentele oficiale pe care au imprudența să le trimită prin acest serviciu este un cadou pentru CIA și pentru NSA.

„Iar corespondența pe care oficialii ruşi o au pe WhatsApp și documentele oficiale pe care au imprudența să le trimită prin acest serviciu este un cadou pentru CIA și Agenția de Securitate Națională a Departamentului Apărării al Statelor Unite ale Americii, NSA”, a adăugat parlamentarul, potrivit Rador, care citează gazeta.ru.

Lider politic rus cere interzicerea Whatsapp în interes de serviciu

În acest sens, el a cerut interzicerea utilizării acestei Messagerii de către angajații statului rus și cei municipali.

Ziarul Kommersant a anunţat că Ministerul rus al Educației le-a interzis profesorilor și părinților să folosească WhatsApp și alte messagerii străine în procesul educațional și a sugerat să folosească VK Messenger în locul acestor aplicații.

Ministerul Educației al Federației Ruse a dezmințit această informaţie, precizând că, de fapt, cu titlu de recomandare, instituțiile de învățământ din Rusia sunt invitate să treacă la sistemul de stat „Școala mea” și componentele acestuia, printre care se numără și serviciile unor companii de top din Rusia din domeniul IT.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 martie 2026
21 martie 2026