National

Lista candidaților care au câștigat primăriile din județul Suceava

Publicat: 28 sept. 2020
Alegeri Locale
Alegeri Locale

Judeţul Suceava, greu încercat de pandemie în acest an, a avut o prezenţă la vot de 45,8%. Toate marile municipii din judeţ au fost câştigate de PNL – Suceava, Rădăuți, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei, precum şi oraşele Gura Humorului, Siret, Frasin, Dolhasca și Liteni.

Potrivit primarului Sucevei, Gheorghe Flutur, județul „este pe mâini bune și intră într-o epocă a dezvoltării consistente”.

Iată lista primarilor câştigători în judeţul Suceava.

Adâncata – Viorel Cucu (PNL)

Arbore – Dan Tiperciuc (PSD)

Baia – Maria Tomescu (PSD)

Bălăceana – Constantin Octavian Cojocariu (PSD)

Bălcăuţi – Vasile Şoiman (PNL)

Berchişeşti – Violeta Ţăran (PSD)

Bilca – Zaharie Rusu (PNL)

Bogdăneşti – Cristian Sopon (PSD)

Boroaia – Vasile Berariu (PSD)

Bosanci – Neculai Miron (PNL)

Botoşana – Ioan Ghiaţă (PNL)

Breaza – Gheorghe Lesenciuc (PSD)

Brodina – Vasile Uhliuc (Indep.)

Broşteni – Alexandru Hurjui (Pro România)

Bunești – Ion Ștefan (PSD)

Burla – Viorel Pintiliuc (PNL)

Cacica – Petru Todosi (PNL)

Cajvana – Gheorghe Tomăscu (PSD)

Calafindești – Adrian Frâncu (PNL)

Capu Câmpului – Marcela Bîrsan (PNL)

Câmpulung Moldovenesc – Mihăiţă Negură (PNL)

Cârlibaba – Gabriel Danciu (PNL)

Ciocăneşti – Petru Ciocan (PNL)

Ciprian Porumbescu – Dumitru Nimiţean (PSD)

Comăneşti – Grigoraş Păstrăv (PNL)

Cornu Luncii – Gheorghe Fron (PSD)

Coşna – Gavril Pardău (PSD)

Crucea – Dorin Rusu (PSD)

Dărmăneşti – Dan Chidoveţ (PNL)

Dolhasca – Decebal Dumitru Isachi (PNL)

Dolhești – Cristinel Bărculescu (PSD)

Dorna Arini – Andrei Mazăre (PNL)

Dorna Candrenilor – Dănuţ Candrea (PSD)

Dorneşti – Gheorghe Luţa (PNL)

Drăgoieşti – Constantin Popescu (PSD)

Drăguşeni – Vasile Lică Cepoi (PSD)

Dumbrăveni – Ioan Pavăl (PSD)

Fălticeni – Cătălin Coman (PSD)

Fântâna Mare – Vasile Mucileniţa (Indep.)

Fântânele – Vasile Hâj (PNL)

Forăşti – Avrămia Brăduţ (PSD)

Frasin – Marinel Bălan (PNL)

Frătăuţii Noi – George Olari (PMP)

Frătăuţii Vechi – Cristinel Dinu Antemie (Indep)

Frumosu – Constantin Buga ( PNL)

Fundu Moldovei – Tudor Zdrob (PNL)

Gălănești – Liviu Mironescu (PSD)

Grămeşti – Vasile Şuleap (PSD)

Grăniceşti – Gheorghe Nuţu (PSD)

Gura Humorului – Marius Ursaciuc (Indep.)

Hănţeşti – Daniel Olariu (PSD)

Hârtop – Vasile Cătălin Hrescanu (PNL)

Horodnic de Jos – Ionel Andrișan (USR)

Horodnic de Sus – Valentin Petrică Luţa (PNL)

Horodniceni – Neculai Florea (PNL)

Iacobeni – Viorel Maxim (PSD)

Iaslovăţ – Ion Cotoară (PSD)

Ilişeşti – Florinel Avasiloaie (PNL)

Ipoteşti – Dumitru Gulei (PNL)

Izvoarele Sucevei – Mihail Mechno (PNL)

Liteni – Tomiță Onisii (PNL)

Mălini – Petru Nistor (PNL)

Mănăstirea Humorului – Viorel Croitoru (USR)

Marginea – Gheorghe Lazăr (PMP)

Milişăuţi – Vasile Cărare (USR)

Mitocu Dragomirnei – Radu Reziuc (PMP)

Moara – Eduard Dziminschi (PNL)

Moldoviţa – Traian Iliesi (PNL)

Moldova Suliţa – Petru Jecalo (PNL)

Muşeniţa – Radu Tudurean (PNL)

Ostra – Ioan Oros (PNL)

Panaci – Vasile Cozan (PSD)

Păltinoasa – Eduard Wendling (PNL)

Pârteştii de Jos – Mircea Strugariu (PSD)

Pătrăuţi – Adrian Isepciuc (PSD)

Poiana Stampei – Viluţ Mezdrea (PSD)

Poieni-Solca – Dumitru Lăzărean (PSD)

Pojorâta – Ioan Bogdan Codreanu (PMP)

Preuteşti – Ion Vasiliu (PSD)

Putna – Gheorghe Coroamă (PNL)

Rădăşeni – Neculai Perju (PNL)

Rădăuţi – Bogdan Loghin (PNL)

Râşca – Andreica Ionut (PNL)

Sadova – Mihai Constantinescu-Otcu (PNL)

Salcea – Ezekiel Belțic (PAD)

Satu Mare – Toader Adrian Lavric (PSD)

Şaru Dornei – Cătălin Iordache (PNL)

Şcheia – Vasile Andriciuc (PNL)

Şerbăuţi – Cătălin Sănduleac (PNL)

Siminicea – Vasile Clim (PNL)

Siret – Adrian Popoiu (PNL)

Slatina – Vlăduț Gherman (PSD)

Solca – Cornel Țehaniuc (PSD)

Straja – Mihai Juravle (PSD)

Stroieşti – Mihai Senic (PNL)

Stulpicani – Vasile Zamcu (PNL)

Suceava – Ion Lungu (PNL)

Suceviţa – Dorin Pînzar (PSD)

Todireşti – Mugurel Bocancea (PNL)

Udeşti – Cristea Ostrovan (PSD)

Ulma – Petru Marocico (PNL)

Vadu Moldovei – Iulian Bogdan Amariei (PSD)

Valea Moldovei – Romică Floriștean (PSD)

Vama – Nicolai Baltag (PNL)

Vatra Dornei – Ilie Boncheş (PNL)

Vatra Moldoviţei – Virgil Saghin (PNL)

Vereşti – Dănuţ Gavriliuc (PSD)

Vicovu de Jos – Vasile Ţugui (PSD)

Vicovu de Sus – Gheorghe Schipor (PSD)

Voitinel – Maria Pleşca (PSD)

Volovăţ – Ioan Vicol (PSD)

Vultureşti – Cornel Salamaha (PSD)

Zamostea – Vasile Haliuc (PSD)

Zvoriştea – Constantin Barariu (PSD)





Adauga un comentariu