Noi locuri de muncă în străinătate au fost publicate pe site-ul ANOFM. Ieșenii care vor să lucreze în țările europene, în diverse domenii de activitate, pot câștiga de la 1.500 de euro lunar. Angajatorii din Austria, Germania și Norvegia au disponibile cele mai multe posturi. Ieșenii interesați se pot angaja ca măcelari, șoferi de autobuz, instalatori sanitari sau muncitori în producția de somon
Ieșenii care vor să se angajeze în străinătate au la dispoziție, în total, 251 de posturi în mai multe țări din Europa. Astfel, un angajator din Norvegia angajează 40 de șoferi de autobuz. Aceștia trebuie să aibă minimum 2 ani de experiență în mediul urban, experiența de lucru în țări scandinave constituie avantaj, iar ieșenii trebuie să aibă permis de conducere categoria D și certificat de competență profesională.
Persoanele care vor să trimită CV-urile o pot face, însoțite de copia permisului de conducere, ambele fețe, precum și de copia certificatului de competență profesională, la vesselina.ostreva@nobina.com. Salariul oferit este minimum 230,29 NOK pe oră, plus ore suplimentare, minimum 36.000 NOK brut pe lună (n.r. – 3.108 euro), dar și card gratuit de transport public. Ieșenii trebuie să știe o limbă scandinavă sau engleză fluent. Cei care vor să angajeze în Germania ca măcelari au la dispoziție 10 posturi. Experiența în industria alimentară constituie un avantaj, dar și o calificare profesională.
Potențialii candidați trebuie să aibă rezistență și spirit de echipă, responsabilitate și respectarea strictă a cerințelor de igienă alimentară. Salariul este cuprins între 12 euro brut/oră și 14,50 euro brut/oră, iar limba germană constituie avantaj, dar nu este obligatorie.
Noi locuri de muncă în străinătate pentru ieșeni
Ieșenii care vor să se angajeze în Olanda au mai multe posturi disponibile în domeniul legumicol. Astfel, o companie din Olanda are nevoie de 10 legumicultori. Potențialii angajați trebuie să fie persoane oneste, pozitive, motivate să presteze o muncă bună atât în echipă, cât și individual. Specificul muncii cere persoane cu o condiție fizică foarte bună, persoane dispuse să învețe rapid specificul muncii, dispuse la un program flexibil, potrivit anunțului de angajare. Angajatorul preferă cupluri sau grupuri de câte 2 prieteni, care pot câștiga 14 euro brut/oră. CV-urile se depun până la 31 august 2023. Angajatorii din Austria caută și muncitori în domeniul construcțiilor, respectiv sudor TIG/MAG pentru construcție și reparații rezervoare, sudor TIG/E pentru construcție țevi, supraveghetor construcții și reparații rezervoare, supraveghetor instalații electrice. Salariile nete pot depăși 1.500 de euro lunar.
Ieșenii pot să se angajeze în domeniul construcțiilor
Recent s-a desfășurat Bursa Locurilor de Muncă Ia Iași, unde mai mulți angajatori din domeniul construcțiilor au prezentat ofertele de muncă pentru ieșenii cu studii medii sau care sunt muncitori necalificați, dar și pentru cei cu studii superioare. În această perioadă sunt disponibile peste 300 de posturi în acest domeniu, potrivit anunțurilor de angajare postate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Iași.
De asemenea, ieșenii care vor mai multe informații despre locurile de muncă din străinătate le pot solicita de la specialiștii Eures din cadrul AJOFM și ANOFM (Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă).
sper sincer sa nu puna nimeni botu la asha vrajeala.sunt antreprenor roman si lucrez de 10 ani inafara cu firma proprie. 15 eur castigam acum 10 ani ca si salahor.. prima saptamana ajuns aici. Sunteti dezinformati masiv. Un lucrator calificat pe meseria lui castiga minim 35 eur pe ora +tva.NU VA MAI LASATI VRAJITI DE TOT FELUL DE JEPCARI CARE VA DAU LA PRODUS CA PE CURVE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pt 007
12 BRUT la ora ca macelar ? Mu-ha-ha-ha-ha ! Da’ ce, e taietor de frunze la caini ? Maturatorii de strazi sunt mai bine platiti, fugiti, ma, cu ursul !
Ca sa nu mai vorbim de adresa e-mail !!! O fi vreo Slava, dupa nume ? Se orienteaza deja.