Babele continuă rubrica de astăzi cu una despre Lilișor Romancuc, madamesa aia care a ajuns consilieră pe la palatul neamțului, dar care are ceva tangențe și cu ministerul educațiunii. Eh, cică madamesa numai chef de muncă nu are și cam este înjurată de mai toți profesorașii, care acum sunt amenințați cu tot felul de măsuri legate de începerea anului școlar.
Bine înfiptă în sistem, Romancuc nu prea stă să asculte problemele profesorilor, dă ușor din cap și spune că se va rezolva. Dar, de fapt, își vede doar de propriile combinații. Ba mai mult, a adunat ceva ură din partea colegilor, în momentul în care și-a luat concediu în urmă cu câteva zile. În timp ce Lilișor stă cu burta la soare, ministerul bubuie de nervii funcționarilor care nu știu cum să găsească soluțiile cele mai bune pentru profesori, dar și pentru elevi. Babele se vor interesa să afle și pe ce vacanță exotică a aruncat banii.