Prima pagină » International » MAI a făcut publice imagini de după cutremurul din Albania
MAI a făcut publice imagini de după cutremurul din Albania

MAI a făcut publice imagini de după cutremurul din Albania

27 nov. 2019, 21:45,
în International

Cutremur devastator în Albania. Imaginile apocaliptice au ajuns la MAI, pompierii români încercând să caute supraviețuitori printre ruine. Pompierii români căută supraviețuitori în orașul albanez Durres, după seismul devastator. Salvatorii din România s-au instalat într-o bază navală și au început operațiunile. MAI i-a trimis și lui Klaus Iohannis documente și pozele cu intervențiile salvatorilor români.

„Echipa RO-USAR a început operațiunile de salvare-căutare în Albania. Imediat după aterizarea pe teritoriul Albaniei, echipa RO-USAR s-a instalat în incinta unei baze navale din orașul Durres. Ulterior, începând cu ora 00:00, pompierii salvatori au ajuns în partea de nord a orașului Durres. Acolo au început operațiunile de căutare – salvare la o clădire P+6+M, prăbușită.

Erau indicii că sub dărâmături mai pot fi supraviețuitori.

Specialiștii români acționează în zona orașului Durres alături de echipe din Grecia, Croația și Turcia.În această dimineață a fost programată o întâlnire a șefilor de echipe cu autoritățile locale pentru coordonarea eforturilor de salvare a supraviețuitorilor. Reamintim că în urma activării mecanismului de protecție civilă europeană, Guvernul României, la solicitarea domnului Președinte Klaus Iohannis, pentru implicarea urgentă a țării noastre în oferirea de suport și ajutor Albaniei, a trimis echipa de salvare-căutare RO-USAR a unității speciale a IGSU din cadrul MAI în sprijinul autorităților albaneze.

Două aeronave C 130 Hercules puse la dispoziție de către Ministerul Apărării Naționale au transportat în Albania echipa RO-USAR și cele 12 tone de echipamente necesare intervenției. Echipa este formată din 52 de pompieri, acreditați de către ONU pentru misiuni internaționale, patru câini pregătiți pentru salvarea de vieți omenești și doi voluntari specializați în dresajul canin.Ministrul Afacerilor Interne, Ion Marcel VELA, este în permanentă legătură cu colonelul Vasile PIRTEA, șeful echipei de salvatori, un profesionist de excepție, pentru a fi informat în legătură cu orice nevoie sau solicitare a specialiștilor noștri și a dispune rezolvarea acestora cu celeritate”, spun reprezentanții MAI.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
27 iunie 2026
27 iunie 2026