Cinci țări din Europa au anunțat, până acum, că nu vor participa la Festivalul Eurovision 2026 de la Viena, dacă Israelul nu este exclus din concurs.
Televiziunea publică olandeză AVROTROS a anunţat vineri că nu va participa la Festivalul Eurovision 2026 atât timp cât participarea în concurs a Israelului va fi acceptată, considerând că prezenţa israeliană, având în vedere tragedia umanitară din Fâşia Gaza, este incompatibilă cu valorile de „pace, egalitate şi respect” pe care, conform postului, ar trebui să le reprezinte competiţia, informează EFE, potrivit Agerpres.
Într-un comunicat, AVROTROS a explicat că „nu mai poate justifica” participarea israeliană din cauza „suferinţei umane grave şi continue din Gaza”, în plus faţă de „deteriorarea libertăţii presei, cu excluderea deliberată” a jurnaliştilor internaţionali şi uciderea reporterilor locali.
„De asemenea, s-a dovedit ingerinţa guvernului israelian în ediţia trecută a festivalului, când evenimentul a fost utilizat ca instrument politic. Acest lucru contrazice caracterul apolitic al competiţiei. Aceste circumstanţe sunt contrare valorilor pe care AVROTROS le apără ca televiziune publică”, a avertizat postul public de televiziune olandez.
Ce țări au anunțat că nu participa la Eurovision dacă israelul este lăsat să concureze
În acest sens, a anunţat că participarea olandeză la Eurovision 2026 „nu va fi posibilă câtă vreme Israelul va fi admis” de către Uniunea Europeană de Radiodifuziune (UER), organizatoarea evenimentului.
„Dacă UER decide să nu permită participarea Israelului, AVROTROS va fi încântată să participe anul viitor. În aşteptarea acestei decizii, toate pregătirile continuă în mod normal”, a subliniat radiodifuzorul olandez.
Eurovision va avea loc anul viitor, în mai, la Viena, iar ţările trebuie să comunice, de obicei, înainte de octombrie dacă vor participa sau nu la competiţie, deşi anul acesta termenul a fost extins în mod excepţional până în decembrie.
Decizia olandeză vine într-un moment de presiune internaţională crescândă. În ultimele zile, Slovenia, Spania, Islanda şi Irlanda au avertizat că nu vor participa la Viena în 2026 dacă Israelul va concura.
În primul și în primul rînd israelul nici nu are ce căuta vreodată la un festival concurs european !, dacă e să ne uităm pe hartă și avem habar despre geografie și continente !, apoi …. rusia a fost interzisă pentru mai puțin